Zapalenie opon mózgowo rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą, która niesie za sobą wysokie ryzyko śmierci. Często jest powikłaniem niegroźnych chorób, takich jak zapalenie ucha środkowego czy zapalenie zatok. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą zakaźną, która powinna być leczona w warunkach szpitalnych.

Czym jest zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych?

Zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych jest chorobą zakaźną, o której występowaniu istnieje obowiązek poinformowania stacji sanitarno-epidemiologicznej. Podczas tej choroby dochodzi do zapalenia opon, a w szczególności opony miękkiej i podpajęczynówkowej. Zapalenie sięga również do przestrzeni podpajęczynówkowych oraz w skrajnych przypadkach zajmuje nawet mózg. Zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych jest wynikiem przenikania drobnoustrojów do płynu mózgowo-rdzeniowego. Drobnoustroje mogą dostać się wraz z krwią lub podczas urazu czaszki lub po prostu podczas infekcji ucha środkowego lub zapalenia zatok.

Podział zapalenia opon rdzeniowo-mózgowego

Istnieje podział zapalenia opon rdzeniowo-mózgowych z uwzględnieniem czynnika wywołujące taki stan.

bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych stanowi około połowę wszystkich zapaleń. Przyczyną jest bakteria

bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ropne

Ropne zakażenie ma najgorsze rokowania. Ten rodzaj zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych wywołują meningokoki, paciorkowce z grupy B, pneumokoki oraz gronkowce złociste

bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych nieropne

Nieropne zapalenie opon mózgowo rdzeniowych powodują prątki gruźlicy, krętki Borrelia i pałeczki listeria 

wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

W większości przypadków wywołane jest przez enterowirusy

grzybicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie wywołują drożdżaki

Czynniki zwiększające zachorowanie na bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Istnieją czynniki, które sprzyjają rozwojowi tej choroby. Zaliczamy do nich:

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Do zapalenia dochodzi na skutek kontaktu z osobą posiadającą daną bakterię lub wirusa. Przebieg choroby bez względu na przyczynę rozwoju jest podobny. Pierwsze objawy występują około 3-5 dnia od kontaktu z zakażoną osobą. Objawami charakterystycznymi dla zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych jest:

  • sztywność karku
  • gorączka
  • bóle mięśniowe
  • w skrajnych przypadkach utrata przytomności
  • silne bóle głowy

Powikłania po zapaleniu bakteryjnym opon mózgowo-rdzeniowych

Nieleczone zapalenie bakteryjne opon mózgowo-rdzeniowych może prowadzić do powikłań neurologicznych. Oznacza to, że u pacjenta może wystąpić:

  • padaczka
  • ropnie mózgu
  • niedowład kończyn
  • utrata częściowa lub całkowita słuchu
  • zaburzenia mowy lub zaburzenia osobowości

Diagnostyka zapalenia opon mózgowo rdzeniowych

W większości przypadków pojawia się charakterystyczna sztywność karku, która jest sygnałem do zlecenia badań obrazowych. Jeśli zmiany są widoczne, należy jak najszybciej zdiagnozować przyczynę choroby. W tym celu pobiera się płyn mózgowo-rdzeniowy za pomocą punkcji lędźwiowej. Następnie wykonuje się test etiologiczny, aby sprawdzić wrażliwość czynnika powodującego chorobę na leki. Dodatkowo stosuje się również wymaz z gardła, badania krwi lub kału. 

Leczenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Leczenie zależne jest od czynnika wywołującego zakażenie. W przypadku występowania zapalenia bakteryjnego należy wdrożyć antybiotyki podawane dożylnie. Dodatkowo stosuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Leczenie przebiega w warunkach szpitalnych.

Należy pamiętać, że zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych jest chorobą zakaźną. Możemy zarazić się poprzez dotykanie tych samych przedmiotów, kichanie lub kasłanie. Dlatego należy unikać kontaktu z chorym, a jeśli sprawujemy opiekę nad takim pacjentem, należy nosić maseczkę, rękawiczki jednorazowe, a po każdym kontakcie stosować szczególne środki ostrożności. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.