- News
- 0 polubienia
- 387 widoki
- 0 comments
- padaczka, epilepsja, przyczyny padaczki, leczenie padaczki, objawy padaczki, rodzje napadów padaczkowych
Padaczka, czyli inaczej epilepsja jest chorobą neurologiczną, która polega na chwilowej dysfunkcji mózgu. Podczas epilepsji dochodzi do nagłego wyładowania wewnątrz komórek nerwowych. Osoby z chorobą często borykają się przez całe życie i są poddawane leczeniu farmakologicznemu.
Czym jest padaczka?
Padaczka to choroba neurologiczna, która polega na zaburzeniu w funkcjonowaniu komórek nerwowych w mózgu. Szacuje się, że na padaczkę choruje około 1% społeczeństwa na całym świecie. W Polsce boryka się z tym schorzeniem około 400 tysięcy ludzi. Jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób neurologicznych. Choroba ta występuje niezależnie od wieku oraz płci. Podczas padaczki dochodzi do częściowej lub całkowitej nadreaktywności mózgu.
Przyczyny padaczki
W obecnych czasach nie ma jednoznacznej teorii nt. czynników wywołujących taką nadreaktywność mózgu. U ponad połowy pacjentów nie udaje znaleźć się przyczyny tego schorzenia. Jedną z najczęstszych przyczyn są urazy głowy, jednak nie jest to jedyna przyczyna tej choroby. Na występowanie padaczki może mieć wpływ udar, nowotwór, krwotok podpajęczynówkowy, uszkodzenia tkanki mózgowej lub uwarunkowania genetyczne. W przypadku występowania padaczki u dorosłych przyczyną najczęściej jest inna choroba lub choroba alkoholowa. U dzieci zaś najczęściej występuje padaczka idiopatyczna, czyli taka, w której przyczyna jest nieznana. Padaczka pojawia się na skutek wyładowań bioelektrycznych w mózgu, które mogą rozwijać się w jednym miejscu i takie wyładowania nazywamy ogniskiem padaczkorodnym lub uogólnionych wyładowań, czyli takich, które występują w obydwu półkulach.
Objawy padaczki
Jednym z charakterystycznych objawów, które występują przy epilepsji, są napady drgawkowe. Najbardziej niebezpieczne są napady, które trwają powyżej 30 minut lub te, które są krótkotrwałe, ale występują w krótkim odstępie czasu. Długotrwale niedotleniony mózg zaczyna być nabrzmiały, a taki stan jest bezpośrednim zagrożeniem życia. W przypadku krótkotrwałych ataków nie istnieje prawdopodobieństwo utraty życia. Istnieje jednak ryzyko przegryzienia języka, dlatego podczas ataku należy zabezpieczyć pacjenta przed taką ewentualnością.
Napady drgawkowe dzielimy na:
- napady duże - jest to napad epilepsji, w którym dochodzi do utraty przytomności, towarzyszącej przy tym sztywności mięśni oraz wygięcia głowy do tyłu. Dodatkowo u pacjenta może wystąpić utrata oddechu oraz drżenie kończyn. W skrajnych przypadkach dochodzi do oddania stolca lub mimowolnego oddania moczu.
- napady miokloniczne - napady te charakteryzują się utratą kontaktu z otoczeniem podczas wykonywania jakiejś czynności.
- napady atoniczne - napady, które objawiają się utratą przytomności oraz zwiotczeniem mięśni, a co za tym idzie - upadkiem chorego
Podział napadów padaczkowych
Napady padaczkowe mogą być różne, dzielimy ją ze względu na objawy oraz przebieg:
Napady częściowe
Napady częściowe należą do jednych z najczęściej występujących napadów. Powstają w części mózgu, a następnie albo się rozprzestrzeniają i wtedy mamy do czynienia z napadami padaczkowymi wtórnie uogólnionymi lub zwyczajnie znikają. Napady częściowe dzielimy na:
- proste - to takie w których występują objawy autonomiczne, ruchowe, psychiczne i somatosensoryczne
- złożone - objawy są w pierwszej chwili proste, a następnie pojawiają się zaburzenia świadomości
- napady częściowe - napady rozwijają się ogólnie
Napady uogólnione
Napady uogólnione dzielimy na dwa typy napadów: kloniczne oraz toniczne. Do napadów klonicznych zaliczamy:
- napady nieświadomości - podczas tego napadu pacjent przestaje być świadomy, jednak nie dochodzi do utraty przytomności. Dodatkowo u pacjentów pojawiają się zmiany w napięciu mięśniowym
- napady i zrywy miokloniczne - krótkie zrywy mięśni występujące podczas pełnej świadomości
Do napadów tonicznych zaliczamy:
- napady toniczno - kloniczne w których dochodzi do utraty przytomności trwającej do 3 minut. Napad zaczyna się początkowo krzykiem, następnie odginaniem głowy i prostowaniem kończyn i zaciśnięciem pięści.
Czym są napady częściowo ogniskowe?
Napady częściowo ogniskowe występują w określonej części mózgu. Nie oznacza to, że nie mogą się rozprzestrzenić na pozostałe okolice. Napady ogniskowo częściowe nie powodują utraty świadomości, natomiast u tej grupy pacjentów może dojść do porażenia Todda, czyli niedowładu napadowego. Jeśli dojdzie do porażenia kory czuciowej pacjent może odczuwać odrętwienie lub zaburzenia węchu i smaku. Te powikłania ustępują samoistnie w ciągu doby od napadu.
Napady wegetatywne
Wyróżniamy również napady wegetatywne, czyli takie, w których pacjent odczuwa ucisk w klatce piersiowej i gardle. Dodatkowo blednie mu skóra lub nadmiernie się zaczerwienia. U osób z napadem wegetatywnym występuje również nadmierne pocenie się.
Diagnostyka padaczki
Diagnostyka padaczki opiera się na wykonaniu szeregu badań takich jak EEG, tomografia komputerowa, badanie SPECT, PET i rezonans magnetyczny. W ten sposób określa się rodzaj padaczki, miejsce występowania zmian oraz ich charakter.
Leczenie padaczki
Leczenie ma na celu zmniejszenie częstotliwości napadów oraz poprawę funkcjonowania pacjenta. Preparaty przeciwpadaczkowe mają za zadanie ograniczyć ilość napadów oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się ognisk prowadzących do napadów. Od niedawna dostępna jest nowa metoda leczenia padaczki, która polega na stymulowaniu nerwu błędnego. Pacjentowi wszczepia się pod lewy obojczyk stymulator nerwu błędnego, który hamuje czynność napadową. Obecnie metoda jest bardzo droga i jest rzadko stosowana. Istnieją również neurochirurgiczne metody leczenia padaczki i należą do nich:
- lobektomia skroniowa lub resekcja skroniowa - ta metoda stosowana jest u pacjentów z częściowymi napadami.
- usunięcie jednej półkuli mózgu - tę metodę stosuje się w ciężkich przypadkach, najczęściej podczas porażenia mózgowego.
- przecięcie ciała modzelowatego - tę metodę stosuje się podczas napadów częściowych, uogólnionych i tonicznych
Padaczka jest chorobą, która znacznie obniża jakość życia pacjenta. Obecne metody leczenia zapobiegają nawrotom napadów i w większości je niwelują. Należy jednak pamiętać, że podczas napadu pacjenci potrzebują w większości opieki, która pomoże im zapobiec powikłaniom takim jak uraz głowy, czy przecięcie języka.
komentarze (0)