Podbiał - właściwości i przeciwwskazania

Podbiał to roślina doceniana od lat. Wykorzystywana była w medycynie ludowej ze względu na drogocenne właściwości. Podbiał nie tylko znalazł swoje zastosowanie w farmakologii, ale również w kosmetologii. 

Charakterystyka podbiału

Podbiał występuje pospolicie na całym świecie. W Polsce można go spotkać na łąkach, polach i przy zbiornikach wodnych. Roślina ta osiąga do 30 centymetrów wysokości. Podbiał ma duże liście w kształcie serca, które od spodu są pokryte srebrzystym meszkiem, on zaś pojawia się dopiero w momencie dojrzałości nasion i przekwitnięciu kwiatów. 

Właściwości podbiału

Podbiał posiada drogocenne właściwości i dlatego jest obecny w wielu suplementach oraz wyrobach leczniczych. Do produkcji preparatów leczniczych często wykorzystuje się suszone liście podbiału, które zawierają w swoim składzie substancje takie jak: 

  • inulina - wpływa na prawidłową florę bakteryjną i zapobiega powstawaniu zaparć
  • kwasy fenolowe - posiadają właściwości przeciwzapalne, ściągające i przeciwobrzękowe
  • flawonoidy - działają przeciwzapalnie oraz chronią organizm przed toksynami
  • kwasy organiczne - wpływają na ochronę bariery jelitowej
  • fitosterole - regulują poziom cholesterolu
  • potas - reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową
  • wapń - wpływa na zdrowe kości 
  • sód - uczestniczy w transporcie glukozy i aminokwasów
  • żelazo - wpływa pozytywnie na układ nerwowy 
  • miedź - poprawia koncentrację
  • cynk - wspomaga układ odpornościowy

Kwiaty również zawierają dużo cennych składników takich jak flawonoidy, inuliny, kwasy fenolowe oraz :

  • garbniki - łagodzą podrażnienia i przyczyniają się do zwalczania infekcji
  • aminokwasy - wspierają regenerację tkanki, mięśni i stawów
  • nienasycone kwasy tłuszczowe - obniżają zły cholesterol
  • sterole - wpływają na prawidłowy poziom cholesterolu

Działanie podbiału 

Podbiał jest wykorzystywany jako składnik wielu leków i suplementów stosowanych podczas przeziębienia. Jest pomocny podczas kaszlu, działa wykrztuśnie i przyczynia się do rozrzedzenia zalegającej wydzieliny. Dodatkowo podbiał wpływa na zmniejszenie podrażnień błony śluzowej. Substancje obecne w podbiale mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Syropy oraz tabletki z zawartością podbiału powlekają błony śluzowe dróg oddechowych i chronią je przed mikrourazami.

Podbiał w kosmetologii

Podbiał znalazł swoje zastosowanie również w kosmetologii. Obecne w składzie flawonoidy przyczyniają się do lepszego ukrwienia skóry. Podbiał często stosowany jest w maseczkach ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i grzybobójcze. Zaleca się stosowanie kosmetyków z podbiałem u osób z tłustą cerą skłonną do występowania trądziku.

Popularne produkty w aptece

Jednym z najczęściej kupowanych preparatów w aptece z zawartością podbiału są tabletki na gardło. Ich stosowanie przyczynia się do lepszej regeneracji błony śluzowej gardła i zmniejszenia objawów bólowych. Do najczęściej kupowanych produktów należą:

Przeciwwskazania do stosowania podbiału

Podbiał posiada wiele korzystnych właściwości, ale jego nadmierne stosowanie może prowadzić do uszkodzeń wątroby. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatów na bazie tej rośliny u pacjentów z chorobami wątroby. Dodatkowo nie zaleca się stosowania podbiału u kobiet w ciąży, gdyż zawarte w składzie alkaloidy wykazują właściwości poronne. Nie powinny również stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. 

Należy pamiętać, że podbiał jest rośliną, która posiada wiele prozdrowotnych właściwości, jednak w jej przyjmowaniu należy mieć umiar. Długotrwałe stosowanie preparatów zawierających tę roślinę może przynieść więcej negatywnych skutków niż korzyści. Zawsze przed sięgnięciem po suplementy i wyroby medyczne należy zapoznać się z ulotką i stosować się do zaleceń producenta. 

Powiązane produkty

Tymianek i podbiał,...
Dostępny
Gardło

Tymianek i podbiał, pastylki, 24 szt

OMEGA PHARMA POLAND SP. Z O.O.
18,90 zł
 Wskazania: Łagodzenie chrypki Łagodzenie kaszlu związanego z przeziębieniem Pomocniczo w nieżycie błon śluzowych górnych dróg oddechowych

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.