- News
- 0 polubienia
- 1007 widoki
- 0 comments
- sód, niedobór sodu, nadmiar sodu, normy sodu, objawy niedoboru sodu, źródła sodu
Sód jest elektrolitem, którego nie może zabraknąć w organizmie człowieka. Przede wszystkim umożliwia prawidłowe funkcjonowanie serca i utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi. Zarówno niedobór sodu, jak i jego nadmiar, może prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych.
Czym jest sód?
Sód to pierwiastek, który należy do elektrolitów. Substancje te w naszym organizmie są obecne w płynach ustrojowych w postaci dodatnich kationów i ujemnych anionów. W ludzkim organizmie znajduje się około 92g sodu i za jego regulowanie odpowiadają hormony.
Jaką rolę odgrywa sód w ludzkim organizmie?
Sód jest niezbędny w organizmie, bo odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów. Odpowiada między innymi za utrzymanie w dobrej kondycji układu nerwowego i mięśniowego. W połączeniu z potasem przyczynia się do zachowania prawidłowego napięcia mięśniowego. Sód również odgrywa ważną rolę w gospodarce wodnej całego organizmu. Dodatkowo utrzymuje prawidłowe pH i przyczynia się do wchłaniania wielu składników odżywczych.
Czy sód należy suplementować?
Sód jest dostarczany wraz z pożywieniem. Głównie pierwiastek ten znajduje się w soli kuchennej. W 2.5 grama soli znajdziemy 1 gram sodu. Dlatego też zaleca się solić potrawy z umiarem.
Normy sodu dla organizmu ludzkiego
Nie istnieją jednoznaczne badania, jaka ilość sodu jest odpowiednia, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wszystko też zależy od trybu życia. Uważa się, że osoby aktywne fizycznie powinny przyjmować więcej sodu ze względu na większą jego utratę podczas intensywnego treningu. Przyjmowanie sodu powinno być proporcjonalne do jego utraty, w ten sposób unikniemy powstawania niedoborów. W Kanadzie przeprowadzono wstępne badania, które wykazały, że przeciętny człowiek powinien spożywać około 1.5 grama sodu na dobę. Należy pamiętać, że sód nie jest obecny tylko w soli kuchennej, ale również w produktach wysoko przetworzonych takich jak zupy w proszku, marynaty do mięs oraz różnego rodzaju fast foody. Ilość tego pierwiastka spożywanego w różnego rodzaju pożywieniu nie powinna być niższa niż 0,7 grama na dobę. Mniejsze wartości mogą prowadzić do powstawania zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.
Niedobór sodu w organizmie
Brak sodu może skutkować rozcieńczeniem krwi i prowadzić do odwodnienia organizmu. Niedobór sodu objawia się między innymi suchością błon śluzowych, potrzebą picia płynów, obniżeniem ciśnienia, bólami głowy, utratą apetytu, zaburzeniami koncentracji i problemami z pamięcią. Mało kto wie, że niedobór sodu występujący u starszych ludzi może przypominać początki demencji starczej. Pacjenci ze znacznym niedoborem zapominają nazw podstawowych przedmiotów oraz nie potrafią logicznie rozmawiać. Takie zachowanie jednak jest odwracalne, uzupełnienie sodu przyczynia się do cofnięcia zmian. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu sodu w organizmie.
Nadmiar sodu w organizmie
Nadmiar sodu jest równie groźnym stanem i może prowadzić do zatrzymania wody w organizmie. Ten stan może skutkować zwiększeniem ciśnienia krwi i zwężeniem naczyń krwionośnych. Przewlekły nadmiar sodu jest uznawany za czynnik wpływający na rozwój nadciśnienia tętniczego. Pierwiastek przyjmowany w dużych ilościach może skutkować również powstawaniem udaru lub przyczyniać się do zwiększenia ryzyka występowania raka żołądka.
Które produkty poza solą kuchenną są bogate w sód?
Poza solą kuchenną sód jest obecny w dużej ilości w serach. Najwięcej, bo aż 1860 mg na 100 g znajdziemy go w parmezanie. Ser feta i camembert są również bogate w ten pierwiastek. Wynika to z procesu jego wytwarzania, który polega na leżakowaniu serów w solankach. Sód obecny jest również w rybach żyjących w wodach słonych. Dlatego należy kontrolować spożycie tych produktów.
Sód jest pierwiastkiem niezbędnym, jednak i jego nadmiar, i jego niedobór może zwiększyć ryzyko występowania problemów zdrowotnych. Jadanie w restauracjach lub korzystanie z barów szybkiej obsługi może przyczynić się do braku świadomości ilości spożywanego sodu. Starajmy się wybierać produkty jak najmniej przetworzone i ograniczajmy również sól kuchenną, która jest uważana za bezpośredni czynnik rozwoju nadciśnienia. Solić należy z umiarem!
komentarze (0)