Liszaj - przyczyny i leczenie

Liszaj jest chorobą skóry, która występuje przewlekle. Objawia się charakterystycznymi zmianami na skórze o różnym wyglądzie. Zmiany mogą być grudkowate, pęcherzykowe lub barwnikowe. Nie jest do końca znana przyczyna występowania tego schorzenia. Uznaje się, że na rozwój choroby ma wpływ wiele czynników środowiskowych oraz autoimmunologicznych. 

Co powoduje powstawanie liszaja?

Liszaj jest chorobą skóry, która tak naprawdę może posiadać różne podłoże. Badania dowodzą, że w niektórych przypadkach na rozwój choroby miały wpływ inne współistniejące choroby, takie jak schorzenia tarczycy, cukrzyca czy łysienie plackowate. Liszaj może być również wynikiem przyjmowania niektórych leków, a czasem po prostu jest wynikiem zaburzeń autoimmunologicznych. U niektórych pacjentów nie udaje się odnaleźć przyczyny występowania tej choroby. Wyróżnia się również kilka czynników sprzyjających występowaniu tej choroby skóry, a należą do nich stres, zmiany hormonalne, predyspozycje genetyczne oraz współistniejące choroby wirusowe. 

Czy liszaj i liszajec to te same choroby?

Liszaj i liszajec mimo podobnej nazwy to dwie odrębne choroby. Jedyną wspólną cechą jest, że obydwie choroby dotyczą skóry. Liszaj jest chorobą przewlekłą, o nieznanej etologii, która występuje na skórze oraz błonach śluzowych. Liszajec zaś jest chorobą skóry wywołaną przez bakterię. Liszajec często ustępuje  samoistnie, a w niektórych przypadkach wymaga podania miejscowo antybiotyku. Liszajec może występować w formie pęcherzykowej lub w postaci bez pęcherzyków. Wyróżniamy dwa rodzaje liszajca:

Liszajec pęcherzowy noworodków - ten rodzaj jest wywołany gronkowcem i występuje w pierwszych tygodniach po urodzeniu. Zmiany mają wygląd pęcherzykowy i najczęściej są wypełnione ropą.

Liszajec zakaźny - ten rodzaj jest wywołany przez bakterie takie jak gronkowiec złocisty lub paciorkowiec ropny. W przebiegu tej choroby pojawiają się pęcherze ropne umiejscowione najczęściej na buzi w okolicy nosa lub jamy ustnej. Zmiany mogą też pojawić się w okolicy paznokci. Choroba ta może pojawić się również bez charakterystycznych pęcherzy. 

Jak wygląda liszaj?

Liszaj pojawić się może w różnych częściach ciała oraz na błonach śluzowych. Liszaj różni się od liszajca prze wszystkim miejscem występowania oraz inną formą zmian. W jego przebiegu mogą pojawić się czopy, zgrubienia, pęcherze lub grudki. Zmiany podczas występowania liszaja mogą mieć różnorodne zabarwienie. Czasem są koloru mleczno-białego, lekko brązowego, sinego lub lekko złotego. 

Rodzaje liszaja

Istnieje kilka rodzajów liszaja, dzielimy go ze względu na przyczynę występowania, miejsce i rodzaj zmian.

Liszaj twardzinowy - w większości przypadków występuje w okolicach genitaliów, jednak istnieje około 15% przypadków, w których obserwuje się występowanie tych zmian na innych częściach ciała. Zmiany te mają charakter zapalny i występują na skórze lub błonach śluzowych. Liszaj twardzinowy objawia się świądem, plamami pojedynczymi lub rozsianymi. Możliwe jest pojawienie się zmian grudkowatych o odcieniu mlecznym lub beżowym. W zaawansowanej chorobie mogą pojawić się czopy keratynowe. Dodatkowo w przebiegu tej choroby może pojawić się objaw Koebnera, który charakteryzuje się pojawianiem się zmian wzdłuż zadrapań. W przypadku występowania zmian w okolicach genitaliów może pojawić się atrofia skóry, nadżerki lub zmiany z rumieniem. Liszaj twardzinowy jest chorobą o nieznanej etiologii, której nie należy bagatelizować. Uważa się, że zmiany w przebiegu tej choroby występują na skutek infekcji, zaburzeń hormonalnych, mają podłoże genetyczne lub przyczyny autoimmunologiczne. Liszaj twardzinowy jest leczony za pomocą glikokortykosteroidów, terapii hormonalnej, retinoidów i miejscowych inhibitorów kalcyneuryny. Stosuje się też fototerapię lub leczenie chirurgiczne. Łatwiejszy w leczeniu jest liszaj twardzinowy pojawiający się w okolicach genitaliów, niż ten pojawiający się na reszcie ciała. 

  • Liszaj płaski - to rodzaj liszaja, który występuje przewlekle, a zmiany mają charakter zapalny. Atakuje skórę oraz błony śluzowe, może również pojawiać się w okolicach paznokci oraz na skórzę owłosionej. Liszaj płaski jest podzielony na różne typy, ze względu na zróżnicowane zmiany:
  • Liszaj płaski pęcherzowy - w przebiegu tej choroby pojawiają się zmiany pęcherzykowe wypełnione płynem, które umiejscawiają się w dolnych kończynach.
  • Liszaj płaski obrączkowaty - ten rodzaj jest jednym z najczęściej diagnozowanych typów liszaja. Pojawia się na kończynach, torsie oraz w okolicach narządów płciowych. 
  • Liszaj płaski brodawkujący - inaczej przerostowy, objawia się twardymi zmianami zapalnymi. 
  • Liszaj płaski zanikowy - objawia się występowaniem zmian w postaci tarcz lub grudek. Charakterystyczne jest to, że środek zmian zanika, stąd też wzięła się nazwa tego liszaja. 
  • Liszaj płaski mieszkowy - ten rodzaj pojawia głównie się na skórze owłosionej. Najczęstsze miejsca to pachwiny i głowa.
  • Liszaj płaski odwrócony - liszaj pojawiający się w pachwinach, zgięciach kończyn lub pod piersiami. Zmiany mogą pojawiać się wraz z nadżerkami, przebarwieniami i guzkami.
  • Liszaj płaski wrzodziejący - zmiany skórne bolą i pojawiają się na stopach lub w okolicy odbytu. Przybierają mlecznobiałe zabarwienie. 
  • Liszaj płaski erytrodermiczny - występuje rzadko, zmiany są swędzące i posiadają zdolność naciekania. Zmiany są ogniskowe, rumieniowe i grudkowe.
  • Liszaje płaskie leczenie

Liszaje płaskie leczy się takimi samymi metodami, co liszaja twardzinowego. Skuteczne w przebiegu tej choroby są glikokortykosteroidy. Ten rodzaj choroby wymaga stałej opieki specjalisty chorób skóry, którzy skutecznie dobiorą metodę leczenia farmakologicznego wraz innymi terapiami stosowanymi podczas leczenia liszaja.

Diagnostyka liszaja 

Diagnozowaniem liszaja zajmuje się dermatolog. Diagnostyka opiera się na obejrzeniu zmian i przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem.

Liszaj jest chorobą przewlekłą, która wymaga odpowiedniego leczenia. Dlatego jeśli zauważasz u siebie charakterystyczne zmiany, należy udać się do lekarza i stosować się do zaleceń specjalisty. 

Powiązane produkty

Clotrimazolum GSK, krem...
Dostępny
Infekcje i dolegliwości intymne

Clotrimazolum GSK, krem 10mg/g, 20 g

GLAXOSMITHKLINE PHARMACEUTICALS S.A.
6,87 zł
 Wskazania: Grzybica stóp, pachwin, ciała, przestrzeni między palcami grzybica skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych łupież pstry

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.