Jak chronić wątrobę?

Wątroba jest narządem, który pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Dlatego należy zadbać o jej zdrowie i chronić ją przed szeregiem czynników, które mogą prowadzić do jej uszkodzenia. Spożywanie dużej ilości tłuszczów, czy alkoholu może spowodować zaburzenie pracy tego organu. Niebezpieczne jest również przyjmowanie dużej ilości leków, czego często nie da się uniknąć. Pacjenci chorujący przewlekle nie są w stanie odstawić leków ze względu na zaburzenia innych narządów. Jak więc skutecznie chronić ten narząd?

Co szkodzi wątrobie?

Istnieje kilka zasad, które skutecznie zabezpieczą przed wieloma chorobami wątroby. Negatywny wpływ na ten narząd ma spożywanie napojów wysokoprocentowych oraz częste sięganie po tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Najgorszym połączeniem jest spożywanie tłustych przekąsek wraz z alkoholem typu wódka, whisky, czy koniak. Dodatkowo przyjmowanie przewlekłe leków oraz nadwaga przyczyniają się do uszkodzeń wątroby. W Polsce istnieje tendencja do przyjmowania różnych leków z tą samą substancją czynną podczas przeziębienia oraz grypy. Jest to jeden z problemów, który przyczynia się do trwałych uszkodzeń wątroby. Popularne leki dostępne bez recepty, niwelujące objawy przeziębienia zawierają substancje czynne obecne również w lekach przeciwbólowych. Często pacjenci sięgają po oba preparaty jednocześnie nie zdając sobie sprawy, że podają swojej wątrobie końską dawkę substancji, które mogą działać toksycznie. Czynnikiem wpływającym za zaburzenie pracy wątroby są również infekcje wirusowe i bakteryjne. Dodatkowo należy pamiętać, że negatywny wpływ mają metale ciężkie, chociażby przebywanie w środowisku, w którym mamy styczność z takimi toksycznymi substancjami. Popularne są również uszkodzenia spowodowane zatruciem przez grzyby. Niestety w Polsce co roku rośnie liczba osób zatrutych grzybami z poważnymi uszkodzeniami wątroby. Niebezpieczna dlatego narządu jest również otyłość i cukrzyca, które prowadzą do odkładania się lipidów właśnie w tym narządzie. Prowadzi to do stopniowego stłuszczania się wątroby, a następnie marskości. 

Które leki szkodzą wątrobie?

Hepatocyty to komórki budujące wątrobę, to właśnie one są wrażliwe na uszkodzenia. Do leków wpływających negatywnie na wątrobę zaliczamy:

  • paracetamol
  • leki na cholesterol
  • leki na gruźlicę
  • antybiotyki przyjmowane w dużych dawkach
  • leki przeciwpadaczkowe
  • leki hormonalne i doustna antykoncepcja
  • leki przeciwdepresyjne

Zawsze podczas przyjmowania wyżej wymienionych leków, należy wykonywać badania profilaktyczne oceniające stan wątroby. 

Jakie są objawy chorej wątroby?

Podczas schorzeń wątroby pacjenci skarżą się na ogólne zmęczenie, niestrawność, jadłowstręt, nudności, wymioty oraz ból w prawym podbrzuszu. Są to pierwsze symptomy, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza. Nie należy bagatelizować sygnałów, bo wątroba pełni wiele funkcji, które wpływają na pracę całego organizmu. 

Jak powinna wyglądać dieta wątrobowa?

Dieta wątrobowa to taka, która nie obciąża narządu i pomaga utrzymać go w dobrej formie. Osoby posiadające problemy z tym organem powinny sięgać po posiłki zawierające białko i węglowodany z ograniczeniem tłuszczów i błonnika. Oczywiście tłuszcze można zamienić na bardziej zdrowe, czyli takie pochodzenia roślinnego. Osoby stosujące tę dietę powinny sięgać po mniejsze porcje, a częściej. Powinno unikać się również produktów wzdymających takich jak rośliny strączkowe, czosnek, cebula, szpinak, czy szczaw. 

Które substancje wpływają pozytywnie na wątrobę?

Aby wątroba funkcjonowała prawidłowo niezbędne jest dostarczanie do organizmu wielu składników odżywczych. Ważną rolę odgrywają antyoksydanty, czyli np. witamina C, betakaroten, witamina A czy E. Wątroba potrzebuje również kwasów omega 3 i 6, które obecne są w rybach. Pomocne są również substancje wspomagające produkcję żółci oraz wspierające procesy metaboliczne. Warto sięgać po substancje takie jak: wyciąg z liści karczocha, ostropest plamisty, cholinę, lecytynę sojową, ekstrakt z liści mięty pieprzowej, mniszek lekarski oraz rośliny bogate w fosfolipidy. Wszystkie wyżej wymienione rośliny i substancje wpływają pozytywnie na regenerację wątroby i wspieranie jej pracy. 

Które suplementy z apteki wybrać?

W naszej aptece jest szereg preparatów dostępnych bez recepty, które zawierają wyciągi oraz substancje wspierające pracę wątroby. Oferta jest dość duża, więc które z nich wybrać?

  • Essepatil Extra, kapsułki - to suplement wspierający pracę wątroby, który zawiera w swoim składzie fosfolipidy sojowe. Substancje te przyczyniają się do szybszego usuwania toksyn z wątroby
  • LiverSlim, tabletki - to preparat zawierający wyciąg z karczocha wspomagający proces wydzielania soków trawiennych
  • Hepatil, tabletki - zawiera w swoim składzie cholinę, która wspomaga metabolizm tłuszczów.
  • Essentiale Max - obecne w składzie fosfolipidy przyspieszają regenerację wątroby. 
  • Heparis, tabletki - preparat zawierający cholinę, która przyspiesza metabolizm cukrów.

Należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu stosowania ogólnodostępnych preparatów z apteki. Pomogą oni zdecydować, który preparat będzie odpowiedni w danym przypadku.

Jeśli będziemy wykonywać badania profilaktyczne i kontrolować stan swojej wątroby, jesteśmy w stanie nie dopuścić do rozwoju wielu chorób. Często drobne dolegliwości możemy zniwelować naturalnymi sposobami, takimi jak prawidłowa dieta, czy stosowanie ziół o właściwościach wspierających wątrobę. Należy pamiętać, że w przypadku występowania martwicy, jedynym ratunkiem jest przeszczep od odpowiedniego dawcy. Dlatego, jak w przypadku każdej choroby, profilaktyka jest bardzo ważna. Wczesne wykrycie choroby pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.