Ostropest plamisty- właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Ostropest to roślina, która zawiera w swoim składzie sylimarynę i to ona właśnie odpowiada za jej pozytywny wpływ na organizm. Roślina ta, a w zasadzie jej nasiona, bo to one zawierają najwięcej leczniczej substancji, często jest wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym.

Pochodzenie ostropestu 

Ostropest plamisty był już znany około 2 tysiące lat temu. Jego rodzime pochodzenie to okolice Morza Śródziemnego, następnie zaczął się rozprzestrzeniać w Europie i dalszych rejonach. Obecnie jest uprawiany również w Polsce, a powierzchnia uprawy wynosi około 2 tysięcy hektarów. Główne rejony, na których prowadzona jest uprawa to Wielkopolska, Lubelszczyzna i Kujawy.

Właściwości ostropestu 

Substancją niosącą wiele korzyści prozdrowotnych jest sylimaryna, która wpływa skutecznie na regenerację wątroby po różnego rodzaju zatruciach. Dodatkowo zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych i pełni funkcję ochrony przed toksynami. Związek ten ma właściwości przeciwzapalne, odtruwające, żółciopędne i spazmolityczne. Sylimaryna nie jest jedynym składnikiem ostropestu, który działa leczniczo. W swoim składzie ta drogocenna roślina zawiera kwasy organiczne, które wpływają na lepsze trawienie oraz sterole roślinne, które zmniejszają poziom cholesterolu. Obecne też są garbniki o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym oraz kwas linolowy chroniący przed chorobami układu krążenia. Dodatkowo ostropest wykazuje działanie przeciwnowotworowe i skutecznie leczy stany zapalne skóry. 

Kiedy stosować ostropest?

Ostropest znajduje się w wielu suplementach dostępnych w aptece. Jest przeznaczony do leczenia wielu schorzeń takich jak:

  • wirusowe zapalenie wątroby
  • zatrucie alkoholowe
  • zatrucie metalami ciężkimi
  • kamica żółciowa
  • stany zapalne skóry
  • łuszczyca
  • wysoki poziom cholesterolu
  • nieżyt dróg żółciowych
  • wzdęcia
  • zgaga

Ostropest jest również stosowany jako środek wspomagający leczenie endometriozy, choroby lokomocyjnej, wahań hormonalnych oraz krwawień z przełyku. 

Jak stosować ostropest

Ostropest jest dostępny w różnych formach: pastylki, tabletki, ziarna mielone, całe ziarna lub oleje. Forma podawania jest dowolna, całe nasiona wykorzystuje się jako przyprawę w kuchni, mielone zaś mogą służyć do zaparzania i picia. Olej jest wykorzystywany do stosowania zewnętrznego, sprawdzi się jako kosmetyk poprawiający kondycję włosów lub podczas stanów zapalnych skóry, czy oparzeń. Preparaty na bazie ostropestu są dostępne w aptece, sklepie zielarskim lub na stoiskach ze zdrową żywnością. 

Zastosowanie ostropestu w przemyśle farmaceutycznym

Ostropest znajdziemy często w składzie leków na wątrobę oraz trawienie. To dlatego, że ostropest posiada bardzo korzystne właściwości wpływające na ten organ. Przede wszystkim działa antyoksydacyjnie, oczyszcza wątrobę z zalegających toksyn oraz przyspiesza regenerację uszkodzeń powstałych na skutek nadużywania alkoholu. Dodatkowo pozytywnie wspiera cały układ trawienny, niweluje zgagę i niestrawność. Ciekawostką jest to, że ostropest może być stosowany jako ochrona podczas terapii farmakologicznej, gdyż chroni wątrobę przed skutkami ubocznymi różnych leków. Ostropest nie tylko stymuluje organizm do namnażania się nowych komórek wątrobowych, ale również zapobiega marskości i stłuszczeniu. 

Przeciwwskazania do stosowania ostropestu

Ostropest jednak nie jest dla każdego. Istnieje grupa pacjentów, dla których ta roślina jest przeciwwskazana. Należą do nich dzieci poniżej 12 roku życia, kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Należy również pamiętać, że sylimaryna może oddziaływać na niektóre leki, dlatego podczas leczenie przewlekłego należy zawsze zapytać lekarza, czy nie istnieją przeciwwskazania do stosowania ostropestu wraz z zażywanymi lekami. 

Ostropest w kosmetologii

Coraz częściej ostropest plamisty znajduje zastosowanie w kosmetyce. Najbardziej popularnym kosmetykiem z zawartością ostropestu są maseczki do stosowania na twarz. Zawarte w składzie witaminy i kwasy tłuszczowe działają antyoksydacyjnie. Zaleca się stosowanie kremów z ostropestem u osób ze skórą wysuszoną oraz skłonną do zmarszczek. 

Ostropest w kuchni

Ostropest jest doceniany również przez ludzi dbających o swoje zdrowie, dlatego też często jest stosowany jako dodatek do koktajli, owsianek lub sałatek. 

Warto sięgać po produkty w formie pełnych ziaren, które można zmielić przed samym spożyciem. Taka forma podania jest najbardziej bogata w drogocenne składniki. Dla osób, które wolą przyjmować ostropest w formie gotowych produktów, w aptece dostępne są suplementy, które skutecznie wpłyną na pracę organizmu. Należy jednak pamiętać, że warto zawsze poradzić się lekarza lub farmaceuty przed przyjmowaniem jakichkolwiek medykamentów. Stosowanie ich na własną rękę zawsze niesie ryzyko występowania skutków ubocznych. 

Powiązane produkty

Sylimarol, drażetki 0,07 g,...
Dostępny
Wątroba

Sylimarol, drażetki 0,07 g, 30 szt

POZNAŃSKIE ZAKŁ. ZIELARSKIE "HERBAPOL" S.A.
15,52 zł
 Wskazania: Niestrawność  Lepsze trawienie Obciążona wątroba

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.