Mięta - właściwości i zastosowanie

Mięta to roślina, która została doceniona na całym świecie. Jest składnikiem często wykorzystywanym w ziołolecznictwie oraz suplementach dostępnych w aptece. Miętę również wykorzystuje się w kuchni jako przyprawę. Latem często sięgamy po nią, aby odstraszyć komary. Jakie więc właściwości zdrowotne dla organizmu ma mięta?

Mięta - zastosowanie 

Mięta to roślina, którą możemy hodować we własnym ogródku, gdyż nie wymaga specjalnych warunków. Poza wilgotnym podłożem i umiarkowanym nasłonecznieniem nie jest jej nic więcej potrzebne. W przemyśle farmaceutycznym i spożywczym zastosowanie znajdują trzy różne rodzaje tej rośliny. Jedną z najpopularniejszych odmian jest mięta pieprzowa. To właśnie tą odmianę dodajemy do deserów i napojów. Miętę pieprzową znajdziemy również w składzie nie jednego kremu. Powszechnie dostępne preparaty ziołowe, z których możemy zrobić napar również zawierają odmianę pieprzową mięty. Do produkcji gum do żucia oraz past do zębów używa się odmiany zielonej. Mięta zielona jest bardzo intensywna w zapachu. W popularnych suplementach poprawiających trawienie znajdziemy miętę polną, to właśnie jej najczęściej używa się do produkcji wyrobów leczniczych. 

Skład mięty

Mięta kojarzy się głównie z intensywnym zapachem, jednak właściwości odświeżające to nie jedyne, jakie można czerpać z tej rośliny. Mięta jest bogata w witaminy takie jak witamina A, B1, C i B9 oraz w minerały takie jak cynk, żelazo, selen, fosfor, miedź, magnez i mangan. Jak widać zażywanie mięty może nieść za sobą wiele korzyści. Jednym z nich jest uzupełnianie organizmu w niezbędne elementy prawidłowej diety. 

Mięta na trawienie

Jedną z głównych właściwości, za które doceniamy tę roślinę jest jej wpływ na układ trawienny. Stosowanie mięty  podczas problemów ze strony układu pokarmowego pomaga złagodzić objawy takie jak wzdęcia czy zaparcia. Wszystko to zawdzięczamy obecnemu w składzie mentolowi, to on wpływa na zmniejszenie wydzielania żółci, a co za tym idzie ograniczenie powstawania niestrawności. Dodatkowo mięta działa rozkurczająco, co jest pomocne podczas bólów brzucha spowodowanych złą perystaltyką jelit. Na ból brzucha oraz niestrawność stosowano ją już bardzo dawno temu. Obecnie coraz częściej doceniana jest jako środek wspomagający dla ludzi z nadwagą, gdyż mięta pieprzowa wpływa na przyspieszenie trawienia i wspomaga metabolizm. Będzie odpowiednia również dla osób z jelitem drażliwym, działa bowiem przeciwzapalnie i zmniejsza stan zapalny w jelitach. Przeprowadzone badania dowodzą, że ta drogocenna roślina posiada również właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. 

Mięta jako środek uspokajający

Mięta, a w zasadzie napar z niej jest od wielu lat stosowana jako środek, który zmniejsza stres. Uważa się, że wpływa ona na lepszy sen. Mięta działa rozluźniająco, dlatego jej stosowanie przyczynia się do polepszenia jakości snu. Kiedyś używano ją również jako środek wspomagający koncentrację. 

Mięta na ból

Z dawien dawna olejek miętowy był stosowany jako środek przeciwbólowy. Swoje zastosowanie znalazł podczas bólów migrenowych oraz bólów mięśniowych. Starsze panie  robiły maści, które sprawdzały się podczas nerwobóli. Obecnie można zakupić gotowe produkty w aptekach lub sklepie zielarskim. 

Mięta na zmiany skórne

Zastosowanie mentolu podczas schorzeń skóry, którym towarzyszy świąd jest odpowiednim rozwiązaniem. Uczucie chłodu, jakie powoduje mięta przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz przyczynia się do przyspieszenia procesów regeneracyjnych. Obecnie mentol z mięty jest wykorzystywany jako składnik maści stosowanych podczas opryszczki lub w preparatach na ospę. Przeprowadzono badania na temat skuteczności mięty przeciw wirusowi opryszczki i potwierdziły one, że działa ona przeciwwirusowo.

Mięta na zapalenie górnych dróg oddechowych

Popularne jest zastosowanie mięty w postaci olejku eterycznego. Stosowany do inhalacji wpływa na obkurczanie śluzówki jamy nosowej, przez co działa udrażniająco na układ oddechowy w czasie infekcji. Dodatkowo można go zastosować jako środek rozgrzewający oraz rozrzedzający zalegającą wydzielinę. 

Mięta w tabletkach

Mięta ma szerokie zastosowanie również w wielu lekach i suplementach w postaci tabletek. Popularnie występuje w pastylkach i tabletkach na gardło. Mentol pomaga złagodzić dolegliwości bólowe gardła, dodatkowo działa przeciwzapalnie i odkażająco.

Mięta w kosmetykach

Miętę możemy spotkać również w kosmetykach. Jest częstym składnikiem preparatów odświeżających stosowanych podczas nadmiernej potliwości stóp. Właściwości odświeżające to nie jedyne zastosowanie. Miętę możemy znaleźć w szamponach i odżywkach do włosów. Wszystko to zawdzięczamy wpływowi, jaki mięta ma na skórę głowy. Szampony z miętą są dedykowane osobom borykającym się z łupieżem lub problem wypadania włosów. Mentol powoduje pobudzenie cebulek do wzrostu nowych włosów.

Skutki uboczne stosowania mięty

Mięta, jak każda roślina spożywana lub przyjmowana na skórę w nadmiarze może powodować skutki uboczne. Długotrwałe stosowanie mięty w preparatach skórnych może powodować podrażnienia. Picie zbyt dużej ilości naparów może przyczynić się do powstawania biegunek.

Mięta to drogocenna roślina, która znajduje szerokie zastosowanie, jednak, jak we wszystkim trzeba zachować umiar w jej stosowaniu. Nadmiar mięty może przynieść odwrotne skutki do zamierzonych. 

Powiązane produkty

Olejek miętowy, płyn, 10 ml
Dostępny
Olejki eteryczne

Olejek miętowy, płyn, 10 ml

ETJA S.C.
9,44 zł
Wskazania: Stany zapalne skóry. Infekcje górnych dróg oddechowych. Dolegliwości bólowe.
Zioł.fix Mięta, saszetki 2...
Dostępny
Herbatki i saszetki

Zioł.fix Mięta, saszetki 2 g. 30 szt

ZAKŁ. FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.
6,60 zł
   Wskazania: Dolegliwości żołądka, jelit i dróg żółciowych; Infekcje górnych dróg oddechowych; Zewnętrznie: bóle głowy, migreny;

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.