Skuteczne sposoby leczenia migreny

Ból głowy często jest nazywany migreną. Jednak tylko 30% występujących bólów głowy możemy zaliczyć do migrenowych. Ten rodzaj bólu głowy sklasyfikowano jako osobną jednostkę chorobową. Do dziś dnia nadal nie ma dokładnych danych, co jest przyczyną tego rodzaju bólów i jakie jest podłoże ich występowania. 

Czym jest migrena?

Migrena to charakterystyczny ból głowy, który cały czas jest badany pod kątem przyczyn występowania. Ten rodzaj bólu głównie występuje u kobiet. Charakterystyczne podczas tego schorzenia jest to, że ból może utrzymywać się od kilku do kilkudziesięciu godzin. Przypuszcza się, że migrena pojawia się na skutek zmian naczyniowych, predyspozycji genetycznych i zwiększonej wrażliwości mózgu na bodźce.

Objawy migreny

Migreną określa się zespół objawów takich jak:

  • ostre i nawracające bóle głowy
  • bóle głowy uniemożliwiające normalne funkcjonowanie
  • wrażliwość na światło
  • wrażliwość na zapachy
  • wrażliwość na dźwięk
  • bóle często występujące jednostronnie

Migrena pojawia się często w okresie dojrzewania i zaraz po nim z reguły znika. Istnieją jednak przypadki, kiedy bóle migrenowe nie ustępują po pokwitaniu. Migrena objawia się głównie szczególną wrażliwością na bodźce, które mogą prowadzić do wywołania mdłości, zaburzeń w widzeniu. U grupy pacjentów pojawia się czasem aura, która następuje kilka godzin przed atakiem migrenowym. Charakteryzuje się ona zaburzeniami w widzeniu lub drętwieniem dłoni, które promieniuje do ramienia. Te objawy nie występują u wszystkich, określa się, że takie zmiany pojawiają się u około 5% populacji. 

Diagnoza migreny

Migrenę powinien zdiagnozować lekarz, lecz bez własnej obserwacji będzie trudno postawić trafną diagnozę. Jeśli pacjent posiada charakterystyczne objawy powinien notować swoje ataki. Migreną określamy bóle, które:

  • występują dłużej niż kilka godzin i występują okresowo. Ból nie jest związany z żadną chorobą 
  • ból u kobiet jest związany z okresem menstruacyjnym, czyli występuje między 2 a 3 dniem cyklu
  • są poprzedzone aurą migrenową, czyli występują zaburzenia widzenia lub drętwienia rąk
  • pojawiają się jednostronnie i pulsują
  • występują u osób z depresją
  • pojawiają się dość często, czyli ok. 4 razy w miesiącu
  • nie posiadają innej zewnętrznej przyczyny

Kiedy migrena staje się groźna?

Istnieją ciężkie przypadki występowania migreny, które objawiają się silnymi bólami utrzymującymi się ponad 72 godziny, dodatkowo pacjent skarży się na uporczywe wymioty i jest narażony na odwodnienie. W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak leczy się migrenę?

Podczas migreny pacjenci mogą przyjąć leki przeciwbólowe dostępne bez recepty w aptece. W aptekach dostaniemy również leki, które są dedykowane napadom migreny - łagodzą ból oraz zmniejszają wrażliwość na światło i dźwięk. Istnieją również metody naturalne, które sprawdzą się jako alternatywa dla ludzi unikających przyjmowania leków. Doskonałym rozwiązaniem podczas bóli migrenowych będzie sięgnięcie po zioła takie jak : wrotycz maruna, lepiężnik lekarski lub kolendra siewna. Badania dowodzą, że przyjmowanie naparów z tych ziół podczas napadów skraca czas ich trwania. 

Przeciwwskazania do stosowania ziół 

Podczas stosowania niektórych ziół powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Przyjmowanie kolendry powinno odbywać się podczas mniej słonecznych dni lub należy unikać spędzania czasu na słońcu, gdyż zioło to może powodować powstawanie fotouczulenia. Lepiężnik lekarski w dużym stężeniu jest toksyczny dla organizmu, dlatego nie należy przygotowywać ziół samemu.

Migrena w ciąży

Migrena w ciąży jest częstym przypadkiem u pacjentek, u których występowała ona w przeszłości. Niestety jest to czas, w którym metody łagodzenia bólu są dość ograniczone. Przed sięgnięciem po leki przeciwbólowe należy zasięgnąć porady lekarza prowadzącego. Jedynym bezpiecznym lekiem jest paracetamol.

Nadal nie jest do końca znana przyczyna powstawania bólów migrenowych, jednak medycyna wciąż się rozwija i być może w przyszłości pojawią się potwierdzone informacje, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania uporczywych bólów głowy. W obecnym czasie jednak można śmiało stwierdzić, że mamy wiele skutecznych metod łagodzenia bólu. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.