- News
- 0 polubienia
- 603 widoki
- 0 comments
- Graves-Basedowa, choroba tarczycy, nadczynność tarczycy, zapalenie tarczycy, choroba autoimmunologiczna
Choroba Gravesa-Basedova to choroba tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Ten rodzaj choroby tarczycy występuje głównie u kobiet, jednak istnieją przypadki zachorowania na Gravesa-Basedowa u mężczyzn. Skutkiem choroby jest nadczynność tarczycy.
Czym jest choroba Gravesa-Basedova?
Przyczyną choroby są zaburzenia układu immunologicznego. W naszym organizmie powstają wówczas przeciwciała skierowane przeciw własnym receptorom TSH. Dochodzi do wzmożonego wydzielania hormonów poprzez łączenie przeciwciał Anty-TSHR z receptorami TSH obecnymi na błonie komórkowej tyreocytów. W ten sposób dochodzi do nadczynności tarczycy.
Objawy choroby Gravesa-Basedova
Choroba ta ma specyficzny przebieg. Pacjenci chorujący na ten rodzaj zapalenia tarczycy mają do czynienia z okresami zaostrzeń i remisji choroby. Gruczoł tarczycowy znacznie się powiększa i występują główne objawy nadczynności:
- nerwowość
- kołatania serca
- utrata masy ciała
- nadpobudliwość
- zwiększone tętno
- tachykardia
- nietolerancja ciepła
- nadmierna potliwość
- wole tarczycowe
- zaburzenia miesiączkowania
- osłabienie
Podczas choroby Gravesa-Basedova występuje również szereg objawów charakterystycznych dla tej choroby. Jest to między innymi wytrzeszcz oczu, zapalenie skóry i obrzęki. U niektórych pacjentów podczas tego schorzenia obserwuje się choroby współistniejące, takie jak:
- reumatoidalne zapalenie stawów
- niedokrwistość złośliwa
- miastenia
- autoimmunologiczna marskość wątroby
- łysienie plackowate
- bielactwo
Nieleczona choroba Gravesa-Basedowa
W przypadku występowania Gravesa-Basedowa istnieje ryzyko powstawania orbitopatii tarczycowej. Choroba ta również nosi nazwę oftalmopatii i objawia się w początkowym stadium poszerzeniem szpary ocznej na skutek skurczu mięśni Mullera, dodatkowymi objawami jest nadmierne łzawienie oczu i obrzęk powiek. W późniejszym stadium dochodzi do wytrzeszczu oczu, powstałego na skutek nacieku zapalnego lub obrzęku. Na skutek orbitopatii dochodzi do przesunięcia gałek ocznych, w których może dojść do zwiększenia ciśnienia śródgałkowego, a to może spowodować ucisk na nerw wzroku. To schorzenie może prowadzić do trwałego uszkodzenia narządu wzroku, dlatego jest tak ważne, aby leczyć chorobę Gravesa-Basedowa.
Diagnostyka Gravesa Basedova
W celu zdiagnozowania choroby wykonuje się badania laboratoryjne, potwierdzające zaburzenia w parametrach takich jak: TSH, FT3, FT4 i przeciwciała Anty-TSHR. Dodatkowo wykonuje się badanie obrazowe USG oraz scyntygrafię.
Leczenie Gravesa-Basedowa
Leczenie Gravesa-Basedowa opiera się na podawaniu farmaceutyków. Stosuje się leki, które leczą nadczynność - w większości przypadków jest to tiamazol lub propylotiouracyl. Jeśli terapia nie przynosi rezultatu, stosuje się terapię jodem radioaktywnym. 75% przypadków reaguje na podanie jednorazowej dawki. Jeśli pacjent ma do czynienia z ciężką orbitopatią, poddawany jest całkowitemu lub częściowemu wycięciu tarczycy. Pacjent chorujący na Gravesa-Basedowa powinien być pod stałą opieką lekarza.
Profilaktyka Gravesa-Basedowa
Jedną z metod zapobiegania skutków choroby jest regularne wykonywanie badań laboratoryjnych w celu kontrolowania stężenia hormonów. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek odchyleń od normy należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Tarczyca to gruczoł o niewielkich rozmiarach, jednak zaburzenia w jej funkcjonowaniu mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu. Hormony tarczycy wpływają na wiele układów w organizmie ludzkim i przyczyniają się do prawidłowego rozwoju. Dlatego bez względu na wiek, jeśli posiadasz w rodzinie osoby z chorobami tarczycy, zrób u siebie badania kontrolne. Obecne badania dowodzą, że na rozwój choroby mają wpływ geny i niektóre czynniki środowiskowe.
komentarze (0)