- News
- 0 polubienia
- 702 widoki
- 0 comments
- kołatania serca, przyczyny kołatania serca, leczenie kołatania serca, zaburzenia rytmu serca
Kołatania serca mogą być wynikiem wielu schorzeń. Za kołatania serca uznaje się nierówne, nadmierne lub znacznie zmniejszone bicie serca. U zdrowego człowieka serce wykonuje od 60 do 100 uderzeń na minutę. U osób przyjmujących leki lub ćwiczących regularnie tętno może spadać do około 55 uderzeń na minutę, zaś jeśli mamy do czynienia z liczbą uderzeń powyżej 100, to taki stan nazywamy tachykardią.
Czym jest kołatanie serca?
Kołatanie serca to stan w którym serce bije zbyt mocno lub po prostu jego uderzenia nie są regularne lub zbyt rzadkie. Kołatanie serca mogą być wynikiem wielu chorób, dlatego nie należy lekceważyć zaburzeń tętna.
Kiedy kołatania serca są normalne?
Istnieją sytuacje, w których kołatania serca są rzeczą normalną. U zdrowego człowieka serce bije od 60 do około 100 uderzeń na minutę. Podczas snu ilość uderzeń utrzymuje się między 40 a 60 na minutę. W trakcie wysiłku serce może wykonać od 90 do 180 uderzeń. Nagły wzrost uderzeń może nastąpić podczas stresu lub podniecenia. Jeśli dochodzi do przyspieszenia tętna z powodu czynników stresogennych, mówimy wtedy, że nasze serce kołacze. Zmiany rytmu, które nie posiadają przyczyny, powinny być zawsze konsultowane z lekarzem.
Przyczyny kołatania serca
Przyczyn kołatania serca może być wiele. Czasami może być spowodowane taką prostą sprawą, jak zaburzenia elektrolitów, które następują w czasie biegunki. Kołatania serca mogą teżw ystępować podczas zaburzeń elektrolitów wynikających z nadmiernego spożywania alkoholu. Przyczyny kołatania serca możemy podzielić na sercowe i pozasercowe.
Pozasercowe przyczyny kołatania serca:
- emocje takie jak stres, strach, panika
- wysiłek fizyczny
- alkohol, kofeina i nikotyna
- nadczynność tarczycy
- niski poziom glukozy we krwi
- anemia
- niskie ciśnienie tętnicze
- zmiany hormonalne, takie jak menopauza, menstruacja
- odwodnienie
- gorączka
Sercowe przyczyny kołatania serca:
- przebyty w przeszłości zawał serca
- choroba wieńcowa
- arytmia
- schorzenia zastawek serca
- niewydolność serca
Diagnostyka kołatań serca
Lekarz zaleca pacjentowi badania laboratoryjne i obrazowe. Dodatkowo przeprowadza badania fizykalne. Sprawdza między innymi morfologię krwi, jonogram, EKG, Holter, zdjęcia RTG klatki piersiowej. Jeśli istnieje taka potrzeba, pacjent zostaje skierowany do kardiologa w celu pogłębienia diagnostyki.
Objawy kołatania serca
Kołatania serca objawiają się między innymi przyspieszonym oddechem, nadmierną potliwością, zmęczeniem i zawrotami głowy. W przypadku występowania kołatania serca o dużym nasileniu, możliwe są omdlenia, zachwiania równowagi, czy uczucia duszności.
Leczenie kołatania serca
Leczenie polega w większości na znalezieniu przyczyny i skuteczne jej wyeliminowanie. Kołatania serca najczęściej są spowodowane czynnikami stresogennymi, więc przede wszystkim zaleca się unikanie stresu oraz wizyty u psychoterapuety. Jeżeli badania wskazują na niedobór elektrolitów, zaleca się spożywanie suplementów, które uzupełnią te niedobory.
Profilaktyka podczas kołatania serca
Profilaktyką podczas schorzenia jest unikanie czynników wywołujących taki stan rzeczy. Oznacza to w praktyce, że należy zapobiegać powstawaniu cukrzycy, nadciśnienia i innych chorób, które mogą sprzyjać kołataniu. Dlatego należy prowadzić zdrowy tryb życia.
Aktywność fizyczna i odpowiednia dieta przyczyniają się do zapobiegania wielu chorób, które mogą wpłynąć na jakość naszego życia. Dlatego warto wdrożyć odpowiednie nawyki żywieniowe, aby unikać niedoborów witamin i minerałów, które często prowadzą do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Ważne jest zapobieganie otyłości, gdyż nadmierna masa ciała utrudnia funkcjonowanie całego naszego organizmu, a zwłaszcza układu krążenia. Pamiętajmy, że serce mamy jedno, a służy ono nie tylko nam, ale także wszystkim naszym bliskim osobom, za które jesteśmy odpowiedzialni.
komentarze (0)