- News
- 0 polubienia
- 841 widoki
- 0 comments
- kofeina, właściwości kofeiny, kofeina na serce, jak kawa wpływa na organizm, kawa w ciąży, kofeina na potencje, kofeina na ból
Już w starożytnych czasach zauważono, że żucie niektórych roślin wpływa na zmniejszenie zmęczenia i poprawę koncentracji. Zajęło dużo czasu, aby ludzie odkryli, że gotowanie naparu z liści kawy sprawia, że substancja w nich zawarta jest jeszcze bardziej efektywna. Zaczęto więc przyglądać się coraz bardziej tej magicznej roślinie. Dopiero w 1819 roku niemiecki chemik Friedrich Ferdinand Runge wyizolował czystą kofeinę, która miała działanie psychoaktywne.
Jak kofeina działa na organizm?
W momencie, kiedy odkryto, że kofeina działa na ośrodkowy układ nerwowy i wspomaga metabolizm, zaczęto przyrządzać pierwsze napary, które przypominały obecną kawę. Największym źródłem kofeiny są ziarna kawowe, to dlatego właśnie uważamy kawę za używkę, która pobudza nas do działania. Zawartość kofeiny w ziarnach kawowca jest zależna od odmiany rośliny i sposobu jej przygotowania. Uboższym źródłem kofeiny jest herbata oraz kakao. Kofeina jest również składnikiem wielu napojów, takich jak cola, czy energetyki.
Zastosowanie kofeiny
Kofeina, poza popularnym napojem, jakim jest kawa, jest spożywana w postaci suplementów. Oznacza to, że znalazła swoje zastosowanie jako preparat wspomagający organizm. Substancja ta działa na korę mózgową, a co za tym idzie polepsza koncentrację, ogranicza zmęczenie oraz wspiera procesy myślowe. Substancja ta ma działanie krótkotrwałe, szacuje się, że działa około 4 godzin od wypicia popularnej kawy, a największe stężenie osiąga po 50 minutach.
Kofeina na potencję
Kofeina jest często używana jako składnik suplementów na potencję. To dlatego, że często problemy z potencją wynikają z przemęczenia organizmu. Dostarczając kofeinę do organizmu zmniejsza się uczucie zmęczenia i zwiększa się libido.
Kofeina na ból
Kofeina jest również obecna w środkach przeciwbólowych. Ta drogocenna substancja łagodzi ból i napięcie, wpływa również na uwolnienie hormonu szczęścia. Dodatkowo jest stosowana jak jeden ze składników leków przeciwalergicznych, wpływa ona bowiem na zmniejszenie wydzielania histaminy - substancji, która jest odpowiedzialna za powstawanie reakcji alergicznych.
Kofeina na serce
Kofeina podnosi ciśnienie krwi, jednak spożywanie kawy nie przyczynia się do powstawania chorób serca. Jedynym zagrożeniem jest nadmierne spożywanie kawy, które w połączeniu z paleniem papierosów może prowadzić do powstawania choroby niedokrwiennej serca.
Negatywny wpływ kawy na organizm
Kawa, a w zasadzie zawarta w niej kofeina, posiada wiele właściwości, jednak spożywanie kawy w dużych ilościach może prowadzić do utraty wapnia z organizmu. Kawa działa moczopędnie, dlatego zwiększone oddawanie moczu może powodować wypłukiwanie minerałów. Dodatkowo kawa ogranicza przyswajanie żelaza, ze względu na obecność taniny, która obniża wchłanianie tego pierwiastka. Należy pamiętać, że picie dużej ilości kawy lub przyjmowanie płynów z obecnością kofeiny może prowadzić do niedoboru cynku i witamin z grupy B.
Kofeina w ciąży
Nie istnieją badania, które jednoznacznie potwierdzają negatywny wpływ kawy na organizm kobiety w ciąży. Jednak zaleca się zachować umiar w spożywaniu produktów zawierających kofeinę. Ciąża to czas zwiększonego zapotrzebowania na minerały i witaminy, dlatego kawa może prowadzić do słabszego wchłaniania niezbędnych mikroelementów z diety.
Objawy zatrucia kofeiną
Kofeina to nie tylko kawa, ale również szereg napojów energetycznych ogólnodostępnych bez ograniczenia wiekowego. Oznacza to, że młodzież często sięga po takie specyfiki bez świadomości konsekwencji zdrowotnych. Do typowych objawów przedawkowania kofeiny należą:
- przyspieszony oddech
- silne pobudzenie
- drgawki
- rozkojarzenie
- uderzenia gorąca
- zawroty głowy
- nerwowość
Kofeina w kosmetyce
Coraz częściej możemy spotkać kosmetyki zawierające w swojej formule kofeinę. Jest ona najczęściej składnikiem kremów zwalczających cellulit lub produktów zapobiegających wiotczeniu skóry. Obecność tego składnika wpływa również na poprawę krążenia oraz przyczynia się do łatwiejszego usuwania toksyn z organizmu.
Spożywanie kawy jest bezpieczne jeśli zachowamy umiar. Spożywanie kofeiny w małych ilościach nie powoduje ryzyka występowania chorób oraz niedoborów witamin i minerałów. Suplementy obecne w aptece z zawartością kofeiny powinny być stosowane dla własnego bezpieczeństwa po konsultacji z lekarzem.
komentarze (0)