Zespół suchego oka - przyczyny i leczenie

Zespół suchego oka to szereg schorzeń, w przebiegu których dochodzi do nieprawidłowego nawilżenia powierzchni narządu wzroku. Jeśli posiadasz objawy takie jak pieczenie, drażliwość i czujesz suchość oka, możesz mieć do czynienia właśnie z tym zespołem. 

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to nic innego jak zaburzenie wydzielania filmu łzowego. Zaburzenia te mogą polegać na niedostatecznej ilości łez lub też nieprawidłowego ich składu. Leczenie opiera się głównie na zwalczaniu przyczyny występowania problemu, a o niej musimy dowiedzieć się u specjalisty. Dopiero po dogłębnym zbadaniu narządu wzroku można postawić diagnozę.

Jakie są przyczyny występowania zespołu suchego oka?

Istnieje wiele czynników, które mogą sprzyjać powstawaniu tego schorzenia. Osoby po 40 roku życia wydzielają znacznie mniej łez i to właśnie one są narażone na występowanie tego problemu. Menopauza jest również okresem, w którym następuje spadek nawilżenia błon śluzowych. Dodatkowo kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję mogą posiadać problemy ze wzrokiem, hormony wpływają bowiem na zmianę składu łez oraz mogą zaburzyć naturalny proces wytwarzania naturalnego nawilżenia. Ponadto czynniki zewnętrzne takie jak klimatyzacja, zanieczyszczone powietrze oraz przebywanie w przeciągach może sprzyjać rozwojowi tego zespołu. Narażeni są również ludzie pracujący przed komputerami oraz pływacy, którzy mają styczność z wodą chlorowaną. Zespół suchego oka przebiega często wraz z innymi schorzeniami. Jest często obecny u cukrzyków, osób z chorobami tarczycy oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów. Trądzik różowaty jest również chorobą, przy której często rozwija się zespół suchego oka. Podczas urazów oka, które skutkują powstawaniem blizn spojówkowych, istnieje również ryzyko zaburzeń filmu łzowego. 

Jakie są objawy zespołu suchego oka?

Zdrowe oko wytwarza odpowiednie nawilżenie za pomocą filmu łzowego. Dzięki temu procesowi oko zostaje oczyszczone z kurzu i zanieczyszczeń obecnych w środowisku. Odpowiednie nawilżenie wpływa również na ostrość widzenia. W przypadku zaburzonego procesu wydzielania łez lub zmienionego składu może dojść do rozwoju zespołu suchego oka. Typowymi objawami podczas tej choroby jest uczucie posiadania piasku pod powieką, podrażnienie, problemy z widzeniem.  Dodatkowo suche oko posiada objawy ciągłego zmęczenia narządu wzroku. Objawy dokuczają głównie w nocy, bo właśnie wtedy dochodzi do zmniejszonej produkcji naturalnej wydzieliny nawilżającej, pojawia się również problem z otwieraniem oczu z rana. W warunkach dziennych objawy są bardziej dokuczliwe w momencie przebywania w klimatyzowanych, zanieczyszczonych pomieszczeniach.

Diagnostyka zespołu suchego oka

Diagnostyka zespołu suchego oka opiera się na przeprowadzeniu dwóch testów. Należą do nich:

  • test Schirmera - opiera się on na obliczeniu ilości łez produkowany w ciągu 5 minut. W gabinecie okulistycznym przeprowadza się test przy pomocy specjalistycznych bibułek umieszczanych pod dolną powieką u lewego i prawego oka. Na bibułkach jest umieszczona skala. Po upływie 5 minut jeśli bibułka jest nawilżona na długości 15mm oznacza to, że oko jest prawidłowo nawilżone. Pomiar od 6 do 14 mm mieści się w granicach normy i zaleca się ponowne wizyty kontrolne. Poziom poniżej 5 jest uznawany za anomalię i świadczy o problemie wydzielania filmu łzowego. 
  • test jakości łez - ten rodzaj testu pomaga określić zdolność utrzymywania się łzy na powierzchni oka. Badanie te przeprowadza się za pomocą biomikroskopu. Do worka spojówkowego okulista zakrapla specjalny barwnik. Podświetla oko światłem niebieskim i każe pacjentowi mrugnąć, następnie specjalista sprawdza czas między ostatnim mrugnięciem a pojawieniem się miejsc z brakiem barwnika. Jeśli następuje szybkie spływanie barwnika z powierzchni oka, to znaczy, że odpowiednie nawilżenie jest również niemożliwe. Jeśli spływanie barwnika zajmuje ponad 10 sekund oznacza to, że łza utrzymuje się odpowiednio długo. 

Jak ograniczyć dolegliwości związane z zespołem suchego oka?

Istnieje kilka technik, które skutecznie pomogą zmniejszyć dolegliwości. Pamiętaj o częstym mruganiu oczami, szczególnie o tej technice powinni pamiętać ludzie spędzający dużą ilość czasu przed komputerem. Zadbaj o prawidłową temperaturę w domu, przegrzane pomieszczenia sprzyjają wysuszeniu śluzówek. Stosuj krople do oczu, tzw. sztuczne łzy, które wspomogą narząd wzroku podczas zaburzeń. Warto pamiętać, że nieleczony zespół suchego oka może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet utraty wzroku. 

maści i krople do oczu

Leczenie zespołu suchego oka

Jedną z metod leczenia tego schorzenia jest zamknięcie punktów łzowych. Ten zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. Umieszcza się mikroskopijne koreczki w dolnym lub górnym kanale łzowym. Istnieją koreczki tymczasowe, które ulegają rozpuszczeniu po okresie około 12 tygodni. Stosowane są również koreczki stałe, te są wykorzystywane w zespole suchego oka przebiegającego z chorobą współistniejącą, np. u cukrzyków, podczas chorób tarczycy, kolagenozy. Koreczki są mikroskopijne, ale pomagają zachować odpowiednią formę nawilżenia. 

Leczenie zespołu suchego oka poprzez włożenie mikroskopijnych koreczków nie jest skomplikowanym zabiegiem. Jest również skutecznym sposobem na przywrócenie komfortu życia. Poprawa jest odczuwana już w dniu zabiegu, dlatego w przypadku występowania problemu należy kontrolować stan swojego zdrowia i nie bać się proponowanych przez lekarzy rozwiązań.

Powiązane produkty

Hylo-Gel 0,2%, krople do... Hylo-Gel 0,2%, krople do... 2
Dostępny
Wzrok

Hylo-Gel 0,2%, krople do oczu , 10 ml

URSAPHARM ARZNEMITTEL GMBH
57,25 zł
Wskazania: Nawilżenie w przypadku uczucia suchości Lecznicze nawilżenie powierzchni oka po zabiegach chirurgicznych

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.