Zaparcia - jak sobie z nimi radzić?

Zaparcia

Zaparcia to problem szeroko znany. Wysoko przetworzona żywność i gotowe produkty pogłębiają ten problem w dzisiejszych czasach. Za zaparcia uważamy zaleganie treści żołądka przez dłuższy okres czasu oraz dolegliwości bólowe związane z wypróżnianiem. Na skutek długiego zalegania stolec ulega zagęszczeniu staje się twardy i zbity. Do wypróżniania dochodzi raz na kilka dni, zwykle po zażyciu leków prowokacyjnych. Przeczytaj artykuł, jak wspomóc organizm, aby ograniczyć problemy z wypróżnianiem.

Rozróżniamy kilka rodzajów zaparć:

  • Zaparcia przypadkowe - występują po nagłej zmianie sposobu żywienia.
  • Zaparcia krótkotrwałe - występują na przemian z prawidłowym wypróżnianiem, często są nawracające. Ten rodzaj wymaga zbadania i znalezienia przyczyny.
  • Zaparcia przewlekłe - przyczyną są z reguły zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego oraz nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej.

Diagnostyka zaparć

Pacjent zgłaszający się do lekarza poddawany jest wywiadowi w celu określenia problemu i jego nasilenia. Dodatkowo zostają zlecone mu badania takie jak morfologia, OB, CRP, poziom glukozy, poziom mocznika, TSH, poziom kreatyniny oraz badanie stolca na obecność krwi utajonej.

Przydatne są też badania endoskopowe i radiologiczne. Częstym zalecanym badaniem podczas tego schorzenia jest manometria odbytu i odbytnicy. Badanie to polega na sprawdzeniu funkcjonowania mięśni odpowiedzialnych za wydalanie stolca. Jeśli pacjent ma szereg dodatkowych objawów wykonuje się kolonoskopię.

Nieinwazyjne leczenie zaparć:

Istnieją badania, które informują nas, że zmiana trybu życia usprawnia działanie przewodu pokarmowego. Regularne spożywanie posiłków, stałe godziny snu przyczyniają się do poprawy funkcjonowania organizmu. Dietę należy wzbogadzić o produkty pełnoziarniste z dużą zawartością błonnika (mowa tutaj o świeżych warzywach i owocach oraz nieprzetworzonej żywności). Przywrócenie stałej pory wypróżniania może nastąpić poprzez podejmowanie próby wydalenia stolca zawsze o tej samej porze. Pomóc też może przyjmowanie 3 razy w tygodniu siemienia lnianego. Te wszystkie czynniki wspomogą pracę przewodu pokarmowego. Są to najbardziej naturalne sposoby radzenia sobie z zaparciami. Zaleca się zastosowanie tych porad przed podjęciem leczenia farmakologicznego.

Leki a wypróżnianie

Należy pamiętać, że przyjmowanie preparatów na pobudzenie perystaltyki jelit może powodować kurczowe bóle brzucha lub zaburzenia elektrolitowe. Leki te należy przyjmować przez krótki okres czasu. Jeśli pacjent cierpi na zaparcie nawykowe powinien on zmienić swoje przyzwyczajenia odnośnie żywienia.

Zaparcia

Zaparcia u dzieci

Rodzice często trafiają ze swoimi dziećmi do lekarza z powodu problemów z wypróżnianiem. Zaparciom u dzieci towarzyszy  ból i zły nastrój. Za przyczynę uważa się złą dietę i zbyt małą ilość płynów. Podczas wstępnych badań wyklucza się wady rozwojowe.

Leczenie zaparć u dzieci

Leczenie polega na zmianie diety, zwiększeniu aktywności fizycznej i wyeliminowaniu czynników stresu, które mogą być przyczyną problemu. W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne preparatami poślizgowymi w postaci parafiny lub siemienia lnianego

Jak poprawić swoją dietę podczas zaparć?

Zmiana diety na początku może sprawić problem. Przestawienie swoich nawyków wymaga samodyscypliny. Należy wprowadzić produkty wysokobłonnikowe i zwiększoną ilość płynów. Włączenie do diety produktów mlecznych sprzyja łatwiejszemu wypróżnianiu. Ważnym czynnikiem jest ograniczenie produktów tłustych i słodyczy. Do produktów zalecanych należą kasze, chleb pełnoziarnisty, otręby pszenne, płatki owsiane. Należy włączyć w dietę dużą ilość świeżych warzyw i owoców. Jeśli chodzi o produkty mleczne, trzeba wybierać te fermentowane takie jak kefir, maślanka i jogurty. Produkty z tej grupy zawierają kwas mlekowy, który sprzyja rozwojowi naturalnej flory bakteryjnej w jelitach i zapobiega zatwardzeniom. Jedną z ważniejszych rzeczy jest aktywność fizyczna. Ruch sprzyja poprawnej perystaltyce jelit.

Stosowanie się do zaleceń dotyczących diety przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy pamiętać o tym, że przewlekłe zaparcia prowadzą do wielu chorób. Jedną z nich są hemoroidy. Dlatego postaraj się zadbać o swoje zdrowie. W przypadku występowania u Ciebie problemów, umów się na wizytę do lekarza i przeprowadź badania w celu wykluczenia czynników chorobowych. Znajdź przyczynę i wprowadź dogodne dla Ciebie leczenie, aby poprawić swój komfort. Możesz również skorzystać z porady u dietetyka, który pomoże wprowadzić Ci zdrowe nawyki.

Powiązane produkty

Laxol, czopki, 12 szt
Dostępny
Zaparcia

Laxol, czopki, 12 szt

WROCŁAWSKIE ZAKŁ. ZIELARSKIE "HERBAPOL" S.A.
15,19 zł
Wskazania: Zaparcia

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.