- News
- 0 polubienia
- 560 widoki
- 0 comments
- mocznik, mocznik w kremie, mocznik w lekach, działanie mocznika
Mocznik jest znanym składnikiem kosmetyków z apteki. Jest stosowany od dawna, jednak ostatnimi czasy doceniono go jako środek łagodzący wiele problemów skórnych.
Czym jest mocznik?
Mocznik to substancja chemiczna, która powstaje w ludzkim organizmie. Jest ubocznym produktem przemiany białek. Jest wydalany wraz z moczem i potem. Znajdziemy go również w naszej skórze, gdzie jest naturalnym składnikiem nawilżającym. Do produkcji kremów i innych kosmetyków używa się mocznika syntetycznego, który jest pozbawiony toksycznych substancji i innych produktów alergizujących. Już w 1828 niemiecki chemik Friedrich Wohler wyizolował go na drodze reakcji chemicznej z cyjanianu amonu. Mocznik ten powstał w formie białego proszku, który rozpuszczał się w wodzie i alkoholu. Nazwa mocznik jest używana potocznie, jednak prawidłowa nazwa tej substancji chemicznej to diamid kwasu węglowego, inaczej karbamid. Naturalny mocznik, który jest obecny w skórze, zabezpiecza naskórek przed szybką utratą wody. Zawartość tej substancji w skórze wynosi 7%, jednak wraz z wiekiem jej poziom się zmniejsza.
Jakie stężenia mocznika znajdziemy w kosmetykach
- 2% mocznika zawierają najczęściej kremy nawilżające. Przyspieszają one regenerację naskórka
- mocznik w stężeniu od 3 do 10% obecny jest najczęściej w kremach do stóp. Wpływa na zwiększenie ilości wody w warstwie rogowej naskórka. Nawilża i zmiękcza.
- mocznik w stężeniu 10 do 30% jest najczęściej stosowany w lekach dermatologicznych, a to dlatego, że rozrywa wiązania w keratynie,a tym samym umożliwia wnikanie w głąb substancji leczniczych
- zawartość 30 do 40% jest stosowana przy produkcji peelingów i kosmetyków o właściwościach złuszczających. Użycie takiego stężenia skutecznie nawilża stwardniałą skórę i pomaga usunąć zrogowaciały naskórek
- mocznik od 40 do 50% - tego stężenia używa się tylko w lekach na receptę. Jest przepisywany w schorzeniach takich jak atopowe zapalenie skóry, czy leczeniu rybiej łuski.
Mocznik w kosmetykach
Mocznik głównie kojarzy się z preparatami do stóp, jednak jest on obecny w kremach, emolientach, pastach do zębów i wielu preparatach pielęgnacyjnych. Posiada on właściwości nawilżające i regenerujące, dlatego też jest często składnikiem preparatów dla skóry atopowej, alergicznej lub nadmiernie suchej. Sprawdzi się również jako dodatek w kosmetykach dla skóry dojrzałej. Z wiekiem skóra wymaga większego nawilżenia, dlatego też mocznik jest składnikiem idealnym.
Mocznik w lekach
Mocznik jest obecny w lekach złożonych. Oznacza to, że jest jednym ze składników jakiegoś preparatu. Mocznik wpływa na lepsze wchłanianie substancji leczniczych. Jest używany głównie maściach i kremach na schorzenia skóry.
Kto powinien stosować mocznik?
Mocznik sprawdzi się u pacjentów z nadmiernym rogowaceniem naskórka lub podczas występowania nadmiernej suchości. Jest pomocny podczas pielęgnacji skóry dojrzałej.
Chociaż mocznik kiedyś budził wiele kontrowersji, to dziś jest substancją bardzo docenianą. Sięgają po niego pacjenci z różnymi problemami skórnymi, ale też ci, którzy chcą zadbać o zdrowy i piękny wygląd swojego ciała.
komentarze (0)