Wpływ babki lancetowatej na organizm

Pochodzenie

Babka lancetowata to gatunek byliny występujący dziko w całej Europie. Roślina ta nie wymaga specjalnych warunków uprawy, co sprawiło że została ona zawleczona do Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Można również spotkać ją w, Australii i na Madagaskarze. Rośnie na zboczach, trawnikach, łąkach i polanach. Babka lancetowata jest wiatropylna i w Polsce występuje pospolicie.  Produkt dostępny jest w aptece oraz sklepach zielarskich. Występuje w postaci suszu z liści lub płynów na jego bazie. Zbioru dokonuje się w okresie kwitnięcia rośliny, który przypada od maja do września. 

Skład babki lancetowatej

Roślina ta jest bardzo popularna, wynika to z szerokiego zastosowania na różne schorzenia. W jej składzie znajdziemy wiele cennych substancji, są to między innymi: duże ilości związków śluzowych, składniki irydoidowe, garbniki, anowoidy, kwasy organiczne, karoten, witaminę C i K oraz minerały takie jak sól, sód, potas, magnez i cynk.

Zastosowanie w medycynie

Zioło ma ogromny wpływ na utrzymanie w dobrej kondycji górnych dróg oddechowych. Sprawdza się jako środek wspierający podczas nieżytu nosa. Przyczynia się do rozrzedzenia wydzieliny i wspiera oczyszczanie. Dodatkowo babka lancetowata działa łagodząco na objawy suchego kaszlu. Nawilża błonę śluzową i zapobiega powstawaniu podrażnień. Roślina ta również przyczynia się do szybkiej regeneracji naskórka. Możemy spotkać ją jako składnik preparatów stosowanych podczas zapalenia spojówek, działa łagodząco i przeciwzapalnie. Niweluje objawy takie jak świąd i pieczenie. Jest doskonałym środkiem na leczenie ran i owrzodzeń.

Domowe sposoby na zastosowanie babki lancetowatej

Wywar

Istnieje wiele form stosowania tego zioła.  Najpopularniejszym z nich jest wywar z suszu liści. 1 łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wody i doprowadzamy do wrzenia, następnie gotujemy przez ok 5 minut. Tak przygotowany wywar możemy wykorzystać jako płyn do kompresu w dolegliwościach skórnych. Odcedzony płyn może służyć jako płukanka podczas stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł.

Syrop

100 g świeżych liści miksujemy z 100 ml wody. Przecedzony płyn mieszamy ze 100 g cukru. Syrop należy przechowywać w lodówce. Sporządzony syrop ma działanie wykrztuśne. Zaleca się spożywanie kilka razy dziennie po 1 łyżeczce. Ostatnią dawkę należy przyjąć 3 godziny przed snem. 

Zioła jako herbatka

Zaparzone zioła można przyjmować na dolegliwości żołądkowe. Zawarty w składzie śluz działa powlekająco na jelita. Wykazuje również działanie przeciwzapalne.

Babka lancetowata skuteczne zioło na nowotwory?

Ten rodzaj rośliny wpływa na pracę układu immunologicznego, pobudza między innymi produkcję przeciwciał. Działa więc przeciwwirusowo oraz wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Dotychczasowe badania nad substancjami zawartymi w roślinie wykazały pozytywny wpływ przy walce z rakiem. 

Stosowanie w Polsce coraz większych ilości pestycydów, przyczynia się do niszczenia naturalnie występujących gatunków na polanach. Babka lancetowata to zioło o szerokim zastosowaniu. Należy jednak pamiętać o ostrożności w stosowaniu. Nie zostały przeprowadzone badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania przez dzieci, kobiety w ciąży i mamy karmiące. Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych w związku z przyjmowaniem ziół.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.