Objawy i przyczyny zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek to choroba oczu, która występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Choroba ta polega na zapaleniu błony śluzowej powieki, która pełni funkcję ochronną oka. Jakie są przyczyny tego schorzenia? Czy istnieją domowe sposoby, które łagodzą objawy?

Czym jest zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek jest jedną z częściej występujących chorób oczu. Choroba ta może mieć podłoże infekcyjne lub nieinfekcyjne. Zapalenie spojówek często występuje wraz z infekcją górnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się przekrwionym okiem. 

Jakie są przyczyny występowania zapalenia spojówek?

Na zapalenie spojówek może wpływać obecność bakterii takich jak: gronkowce, paciorkowce, gonokoki lub pneumokoki. W większości przypadków bakterie te dostają się do oka poprzez pocieranie go brudnymi rękami. Nie są jednak to jedyny przyczyny występowania tej choroby oczu. Zapalenie spojówek może być spowodowane podrażnieniem wywołanym przez chemikalia, dym papierosowy, czy kurz. Takie czynniki mogą prowadzić do przewlekłego podrażnienia. U niemowląt zapalenie spojówek może być spowodowane zakażeniem poprzez drobnoustroje podczas porodu. 

Jakie są objawy zapalenia spojówek? 

Zapalenie spojówek objawia się głównie: zaczerwienieniem oka, pieczeniem, świądem i światłowstrętem. Dodatkowo u osób z zapaleniem spojówek występuje łzawienie, obrzęk i wydzielina ropna. 

Zapalenie spojówek dzielimy na kilka rodzajów

Wyróżnia się cztery rodzaje zapalenia spojówek:

  • wirusowe zapalenie spojówek jest spowodowane infekcją wirusową. Może pojawiać się w przebiegu grypy lub przeziębieniu. Najczęściej dochodzi do zakażenia wirusowego poprzez używanie tych samych artykułów higienicznych. Ten rodzaj zapalenia w większości przypadków przechodzi samoistnie. 
  • bakteryjne zapalenie spojówek jest wywołane bakterią i posiada charakterystyczne objawy. Mianowicie przy bakteryjnej infekcji spojówek pojawia się ropna wydzielina, która skleja powiekę i rzęsy. Przyczyną jest głównie brak higieny rąk i przecieranie oczu. Ten rodzaj głównie występuje u dzieci. Podczas występowania tej choroby oczu należy wdrożyć antybiotyk.
  • rzeżączkowe zapalenie spojówek występuje głównie u noworodków. Pojawia się między 2 a 4 dobą i jest wywołane przez bakterie Neisseria gonorrhoae. Powstaje na skutek zakażenia przy porodzie przez matkę chorującą na rzeżączkę. W Polsce stosuje się profilaktycznie azotan srebra, który zostaje zakroplony dziecku do oczu po urodzeniu. 
  • nieinfekcyjne zapalenie spojówek to rodzaj zapalenia, które jest wynikiem alergii.

Diagnostyka zapalenia spojówek 

Zapalenie spojówek jest często diagnozowane przez lekarza pierwszego kontaktu. Jednak lekarzem, który zajmuje się takimi schorzeniami jest okulista. W przypadku występowania objawów należy udać się do lekarza, który za pomocą specjalistycznych narzędzi obejrzy dokładnie oczy. Istnieje również szansa, że lekarz wyśle pacjenta na badanie bakteriologiczne (posiew). Wykonuje się te badania w przypadku wątpliwości na temat przyczyny wywołującej przewlekłe zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek u zwierząt

Na zapalenie spojówek narażone są również zwierzęta domowe. Psy i koty często zapadają na tę przypadłość. Leczenie polega na podawaniu kropli z antybiotykiem i częstej higienie okolic oczu. Długa sierść nie pomaga w utrzymywaniu sterylnych warunków wokół spojówki. Należy często przemywać narząd wzroku roztworem z soli fizjologicznej lub wywarem z herbaty. Warto pamiętać, że u kota nie można stosować wywaru z rumianku. Ma on działanie wysuszające na spojówkę u tego zwierzęcia.

Leczenie zapalenia spojówek

Leczenie różni się w zależności od czynnika wywołującego zapalenie. Jeśli występuje zapalenie bakteryjne, należy wdrożyć antybiotyk w maści lub kroplach. Jeśli przyczyną jest alergia, należy wyeliminować alergen. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia objawy powinny ustąpić po około 3-4 dniach. U alergików należy dodatkowo włączyć leki przeciwhistaminowe.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Istnieje również kilka domowych sposobów na zapalenie spojówek. Już od niepamiętnych czasów na infekcję oka stosuje się okłady z rumianku, świetlika lub słabej herbaty. Okłady nie tylko łagodzą dyskomfort, ale również pomogą rozkleić powiekę z ropy. Zioła te posiadają również właściwości przeciwzapalne, które wspomagają leczenie. 

Zapalenie spojówek jest chorobą, którą można się zarazić podczas nieprzestrzegania higieny. Dlatego należy zawsze pamiętać o myciu dłoni i używaniu czystych artykułów higienicznych. Zaleca się niepożyczanie kosmetyków do oczu oraz unikanie pocierania oczu. Jeśli wystąpią objawy choroby należy zasięgnąć porady lekarza. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.