- News
- 0 polubienia
- 912 widoki
- 0 comments
- lipa, miód lipowy właściwości, lipa na odchudzanie, lipa w kosmetykach, lipa w lecznictwie, właściwości lipy, lipa w lekach, lipa z apteki
Lipa to drzewo o drogocennych właściwościach. Przed laty krążyły legendy, że lipa chroniła przed gniewem bożym. Dawniej skupiała wokół siebie życie towarzyskie oraz budowano przy niej kapliczki. Nie bez przyczyny, bo lipa posiada wiele właściwości wpływających na organizm ludzki i jest uważana za roślinę prozdrowotną. W dzisiejszych czasach jest często składnikiem wielu preparatów dostępnych w aptece na wiele schorzeń.
Lipa w Polsce
W Polsce występuje około 20 gatunków lipy. Na naszym terenie głównie występuje lipa drobnolistna i szerokolistna. Są to rośliny długowieczne, mogą żyć nawet 500 lat i więcej. Najstarsze drzewo lipowe miało 600 lat.
Właściwości lecznicze lipy
Surowcem wykorzystywanym do produkcji środków farmaceutycznych jest najczęściej kwiatostan tej rośliny. W ich składzie znajdziemy flawonoidy, fitosterole, śluzy, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP. Wszystkie te składniki mają właściwości prozdrowotne, działają między innymi moczopędnie i rozkurczowo. Kwiatostan lipy zawiera w swoim składzie substancje, które pobudzają wydzielanie soków żołądkowych. Jedną z kategorii preparatów zawierających wyciągi z lipy są produkty na przeziębienie. Roślina ta posiada również właściwości napotne, dlatego też sprawdza się jako składnik podczas leczenia objawów grypopodobnych. Dodatkowo wykazuje działanie uspokajające. Wykorzystuje się ją również do produkcji kosmetyków. Jest odpowiednim składnikiem preparatów do skóry trądzikowej, gdyż łagodzi zmiany i przyspiesza proces naprawczy.
Lipa na przeziębienie
Lipa posiada właściwości antywirusowe, dlatego też jest często polecana podczas leczenia kaszlu, kataru i w objawach grypopodobnych. Zawiera dużą dawkę witaminy C, która wspiera układ immunologiczny. Dodatkowo zawiera substancję śluzowate, które powlekają błony śluzowe i chronią przed wnikaniem wirusów. Łagodzi stany zapalne błon śluzowych, obkurcza błonę śluzową nosa podczas kataru i chroni gardło przed podrażnieniem podczas kaszlu. Obecna w składzie rutyna również wspiera odporność. Poprzez właściwości napotne przyczynia się również do obniżenia temperatury ciała podczas stanów podgorączkowych.
Lipa w kosmetyce
Lipa jest składnikiem wielu kremów i preparatów do codziennej pielęgnacji. Jednak możemy ją również znaleźć w preparatach do skóry problematycznej. Posiada ona właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, ochronne i nawilżające. Polecana jest osobom z trądzikiem oraz pacjentom ze skórą nadmiernie wysuszoną, skłonną do podrażnień. Napary z lipy normalizują działanie gruczołów łojowych oraz przyspieszają regenerację naskórka. Lipa jest również wykorzystywana w produktach przeznaczonych do włosów suchych ze skórą podrażnioną.
Lipa na odchudzanie
Obecnie w internecie możemy spotkać się z opinią, że lipa wpływa na redukcję wagi. Lipa jest pomocna podczas pozbywania się nadmiaru wody z organizmu. Dodatkowo w lipie znajdziemy kwercetynę, która ogranicza rozwój komórek tłuszczowych. Oczywiście nie należy spodziewać się diametralnej utraty wagi po włączeniu herbatki z lipy do codziennego jadłospisu. Podczas utraty masy należy również wdrożyć odpowiednią dietę oraz aktywny tryb życia. Lipa jest pomocnym składnikiem podczas odchudzania, ale na proces redukcji wagi ma również wpływ wiele innych czynników.
Miód lipowy
Miód lipowy cieszy się dużą popularnością. Uznaje się, że miód z kwiatostanu lipowego jest jednym z najlepszych dostępnych miodów w Polsce. Wszystko to zawdzięczamy ogromnym właściwościom prozdrowotnym tej rośliny. Zalecany jest do stosowania zimą jako dodatek do herbaty ze względu na właściwości rozgrzewające.
Przeciwwskazania do spożywania produktów z lipy
Podczas przyjmowania produktów na bazie lipy należy wiedzieć, że przyjmowana w dużych ilościach może prowadzić do odwodnienia. Lipa również obciąża serce, dlatego osoby z chorobami sercowymi powinny skonsultować się z lekarzem, czy istnieją przeciwwskazania do stosowania produktów z lipy. Nadmierne spożywanie naparów z tej rośliny może również prowadzić do powstawania problemów ze wzrokiem i układem nerwowym. Należy pamiętać, że napar działa moczopędnie, dlatego też należy używać go z umiarem podczas schorzeń nerek i układu moczowego. Nie zaleca się również stosowania tej rośliny podczas ciąży. Na pewno przed zażyciem należy skonsultować się z lekarzem.
Gdzie kupić gotowe produkty z lipy?
W aptece posiadamy szereg produktów na bazie tej rośliny. Głównie są to gotowe mieszanki ziołowe w jednorazowych saszetkach. Oczywiście istnieje możliwość przygotowania naparu z naturalnie występującego kwiatostanu. Należy pamiętać, że roślinę powinniśmy zbierać w początkowej fazie kwitnienia. Wybierajmy drzewa, które rosną z dala od miasta. Rośliny rosnące terenach niezamieszkałych są pozbawione toksyn wynikających z zanieczyszczeń powietrza.
Lipa jest rośliną drogocenną o wielu właściwościach zdrowotnych, można ją stosować na wiele dolegliwości, jednak istnieje szereg przeciwwskazań do jej stosowania. Dlatego zawsze trzeba kierować się umiarem podczas stosowania naturalnie występujących ziół. Swój stan zdrowia należy zawsze skonsultować z lekarzem przed zastosowaniem wszelkiego rodzaju produktów leczniczych, również tych występujących naturalnie.
komentarze (0)