Aspiratory do nosa, nazywane również odsysaczami, są urządzeniami ułatwiającymi opiekę nad maluszkiem. Prawie w każdym domu znajdzie się aspirator, który pomoże podczas kataru lub codziennej higieny małego noska. Obecnie rynek proponuje aspiratory elektryczne oraz ręczne. Który aspirator wybrać?

Jak działa aspirator do nosa. 

Podczas kataru aspirator może ograniczyć rozwój poważnej infekcji, zalegająca wydzielina może bowiem prowadzić do powstawania zapalenia zatok, oskrzeli czy ucha środkowego. Dlatego ważne jest, aby regularnie pozbywać się zalegającej wydzieliny. Właśnie dzięki aspiratorom do nosa zabieg ten jest łatwy i szybki. Odsysacz pomaga udrożnić układ oddechowy i ułatwić oddychanie. Jeszcze do niedawna jedynym urządzeniem, dzięki któremu mogliśmy udrożnić nosek małego niemowlęcia była gruszka. To właśnie ona stanowiła podstawę pielęgnacji i profilaktyki podczas kataru. Nie była jednak zbyt higieniczna. Producenci wyszli więc naprzeciw potrzebom małych pacjentów i stworzyli aspiratory, które są bezpieczne w użytkowaniu.

Rodzaje aspiratorów do nosa

Na rynku dostępne są trzy rodzaje aspiratorów do nosa. Aspiratory ręczne, elektryczne oraz odsysacze podłączane do odkurzacza. To, jaki model kupimy, zależy od nas samych. Postaramy się jednak przybliżyć, czym różnią się od siebie te urządzenia. 

aspirator ustny - popularny aspirator, który jest jednym z częściej wybieranych urządzeń wśród pacjentów. Na decyzje zakupową ma ogromny wpływ cena. Kwota, za jaką możemy zakupić taki aspirator waha się od 5 do 30 zł. Składa się on z rurki z ustnikiem, końcówki do nosa oraz obudowy z filtrem, gdzie zatrzymuje się wydzielina. Uważa się, że stosowanie tego urządzenia niesie za sobą ryzyko połknięcia przez rodzica wydzieliny. Producenci oczywiście zaprzeczają takim sytuacjom, jednak opinie rodziców mówią o takich przypadkach. Zaletą tego urządzenia jest jego cicha praca oraz łatwe czyszczenie, należy jednak pamiętać, żeby porządnie oczyścić nosek maluszka potrzebna jest siła naszych płuc. 

aspirator podłączany do odkurzacza - ten rodzaj urządzenia działa na podobnych zasadach, jak ustny aspirator, ale siłę płuc zastępuje odkurzacz. Opinie wśród użytkowników są zróżnicowane, pojawia się problem z użytkowaniem takich aspiratorów na wyjeździe; brak dostępności odkurzacza w pokojach hotelowych oraz poziom hałasu uniemożliwiają używanie aspiratora w nocy. Podczas używania  tego urządzenia dochodzi również do pojawienia się u dziecka strachu ze względu na hałas. Sprawdzi się na pewno podczas gęstego kataru, który prowadzi do problemów z oddychaniem. Naukowcy uważają, że zbyt częste używanie aspiratora podłączonego do odkurzacza może wpływać na stan błony śluzowej w nosie. Dlatego używajmy aspiratora do odkurzacza tylko w sytuacjach, kiedy katar uniemożliwia normalne oddychanie. Cena aspiratorów do odkurzacza waha się od 40 do 120 zł.

elektryczny aspirator do nosa - urządzenie, po które coraz częściej sięgają rodzice, aby ułatwić sobie opiekę nad chorym dzieckiem. Niski poziom hałasu i dobra moc ssania zapewniają skuteczne oczyszczanie. Aspirator elektryczny często wyposażony jest w melodyjki i ciekawy design, co ma zachęcić dzieci do zabiegu. Cena aspiratora elektrycznego waha się od 50 do 150 zł. Wadą tego urządzenia może być siła ssania, w przypadku gęstego kataru może okazać się nieskuteczny. 

Aspiratory do nosa mają za zadanie ułatwić pielęgnację dziecka w przypadku występowania kataru. Urządzenia te mogą być stosowane już od pierwszych dni od urodzenia. Końcówki w aspiratorach są wykonane z miękkiego silikonu, który nie powoduje podrażnień wokół małego noska. Dzięki tym urządzeniom odsysanie zalegającej wydzieliny jest bezbolesne i szybkie.