Przyczyny zapalenia ucha

Zapalenie ucha

Zapalenie ucha jest przypadłością, która dotknęła prawie każdego z nas chociaż raz w życiu. Ból ucha z towarzyszącym ogólnym złym samopoczuciem jest sygnałem, że w naszym uchu toczy się stan zapalny. Jest to najpowszechniejsza przyczyna bólu w tej okolicy. Mimo tego, że uważa się tą chorobę za przypadłość wieku dziecięcego, zapalenie ucha może pojawiać się również u dorosłych. 

Jest prawdą, że zapalenie ucha występuje częściej u dzieci do 3 roku życia, wraz z wiekiem zmniejsza się ryzyko zachorowania na tę przypadłość. Nie mniej jednak choroba ta też występuje u osób dorosłych i starszych dzieci.

Budowa ucha

Ucho człowieka dzielimy na trzy części:

Ucho zewnętrzne

zaliczamy do niego zewnętrzną małżowinę uszną oraz zewnętrzny przewód słuchowy

Ucho środkowe

zaliczamy do niego jamę bębenkową zawierającą kosteczki słuchowe. Jama ta jest połączona z jamą gardłową i jest oddzielona błoną bębenkową od ucha zewnętrznego

Ucho wewnętrzne

w uchu wewnętrznym umiejscowiony jest błędnik, który składa się z trzech kanałów, nazywamy je ślimakiem

Zapalenie ucha

Zapalenie ucha może powstać w każdej jego części, jednak najczęściej dochodzi do infekcji ucha środkowego. Wynika to z połączenia z jamą gardłową. Najczęstszą przyczyną powstawania procesu zapalnego jest wcześniejszy katar. Zalegająca wydzielina, w której rozwijają się bakterie, przyczynia się do powstawania zapalenia ucha środkowego. 

Zapalenie ucha zewnętrznego

Jest to zapalenie, które występuje dość rzadko. Infekcja powstaje na zewnętrznym przewodzie słuchowym. Jego przyczyna często leży w nieprawidłowej higienie uszu. Ten rodzaj zapalenia występuje u osób z zaburzonym procesem wydzielania łoju, który pełni funkcje ochronne. Do grupy ryzyka, u której występuje ten rodzaj schorzenia, zaliczamy osoby chodzące często na basen, pacjentów chorujących na cukrzycę i alergików. Zapalenie ucha zewnętrznego może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Objawy zapalenia i leczenie ucha zewnętrznego

W zależności od podłoża zapalenia, wdraża się odpowiednie leki przeciwgrzybicze lub antybiotyki. Do głównych objawów zaliczamy kłujący ból ucha zauważalny podczas ruszania szczęką oraz ból wynikający z dotykania okolic chorego miejsca. Dodatkowo podczas infekcji pojawia się wyciekająca ropna wydzielina. Należy pamiętać, że nieleczone zapalenie może prowadzić do przeniesienia czynnika wywołującego do ucha środkowego.

Zapalenie ucha środkowego

Jest do najbardziej powszechnie występujący rodzaj infekcji ucha. Grupą, i której najczęściej pojawia się ta choroba są dzieci wieku przedszkolnego oraz niemowlęta. Wynika to z budowy trąbki słuchowej. U małych dzieci jest ona ustawiona poziomo, a jej szerokość znacznie jest większa niż u dorosłych. Skutkiem tego jest bardzo szybkie przenikanie bakterii z połączonej jamy gardłowej. Dlatego często infekcje ucha środkowego są poprzedzone infekcją górnych dróg oddechowych. Do przyczyn wywołujących ten rodzaj zapalenia zaliczamy również obrzęk w okolicach trąbki słuchowej, przerost migdałków, zaburzenia w systemie odpornościowym oraz refluks u niemowląt.

Na zapalenie ucha środkowego mają wpływ również czynniki zewnętrzne, takie jak przebywanie w warunkach z obecnym notorycznie dymem papierosowym lub znacznie zwiększona wilgotność powietrza. 

Rodzaje zapalenia ucha środkowego i ich objawy:

Rodzaj zapalenia

Przebieg zapalenia

Objawy

Ostre zapalenie

zapalenie obejmuje jamę bębenkową, podczas tego zapalenia zostaje zachowana ciągłość błony bębenkowej

silny ból ucha

złe samopoczucie

gorączka

niedosłuch

Wysiękowe zapalenie

zapalenie, na skutek którego dochodzi do zalegania płynu w przewodzie słuchowym

niedosłuch

ból ucha

Przewlekłe zapalenie

zapalenie, w którym dochodzi do perforacji błony bębenkowej

ropna wydzielina 

ból ucha 

niedosłuch

Leczenie zapalenia ucha środkowego

Podczas zapalenia ucha środkowego wdrażane są antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze. Dodatkowo pacjent przyjmuje leki zmniejszające objawy, czyli leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. U osób z zapaleniem wysiękowym może zostać założony drenaż odprowadzający zalegającą wydzielinę lub wykonuje się nacięcie błony bębenkowej. W przypadku przewlekłego zapalenia jest stosowane również leczenie operacyjne. Nieleczone zapalenie może prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty słuchu. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby podczas występowania zapalenia udać się do lekarza rodzinnego lub laryngologa. 

Zapalenie ucha wewnętrznego i jego objawy

Zapalenie ucha wewnętrznego, czyli tak zwanego ślimaka, ma dość nietypowe objawy. Często choroba jest bagatelizowana przez pacjentów. Do głównych objawów tego rodzaju zapalenie zaliczamy: bóle głowy, zachwiania równowagi, odczuwanie szumów w uszach, ogólne złe samopoczucie i oczopląs.

Przyczyny zapalenia ucha wewnętrznego

Jest wiele czynników, które wywołuje ten rodzaj zapalenia ucha. Jednak najczęstszą przyczyną jest źle lub wcale nie leczona infekcja ucha środkowego. Czynnikami wywołującymi są:

  • bakterie, wirusy i pierwotniaki
  • choroby autoimmunologiczne

Leczenie zapalenia ucha wewnętrznego

Leczenie ucha wewnętrznego najczęściej jest przeprowadzane w warunkach szpitalnych. Pacjent otrzymuje antybiotyki i leki zmniejszające dolegliwości bólowe w formie kroplówek. Zapalenie może przebiegać przewlekle lub ostro. Często pacjent jest poddawany leczeniu operacyjnemu, które polega na usunięciu częściowym ślimaka i zrobieniu drenażu.

Powikłania po zapaleniu ucha

Nieleczone zapalenie ucha jest groźne dla zdrowia. Może prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty słuchu. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie. Podczas źle przeprowadzonego lub za późnego wdrożonego leczenia mogą powstać trwałe uszkodzenia błędnika, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropnie mózgu i móżdżku lub zapalenie kości skroniowej. 

Narząd słuchu jest bardzo ważnym elementem u człowieka, odpowiada nie tylko za odbieranie bodźców, ale również przyczynia się do zachowania prawidłowej równowagi. Dlatego nawet jeśli pojawi się u Ciebie infekcja przewodu słuchowego należy niezwłocznie udać się do lekarza, czas ma tutaj ogromne znaczenie. Wczesna diagnoza i leczenie może uchronić nas przed rozwojem dalszej infekcji. Wdrażanie leków na własną rękę nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Zadbaj o siebie!

Powiązane produkty

Akustone, spray do uszu, 15 ml Akustone, spray do uszu, 15 ml 2
Dostępny
Higiena uszu

Akustone, spray do uszu, 15 ml

AFLOFARM FARMACJA POLSKA SP. Z O.O.
15,10 zł
Wskazania: Zalegająca woskowina Higiena uszu Przeciwdziałanie zaleganiu wody w przewodzie słuchowym

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.