Prawoślaz - właściwości i przeciwwskazania

Prawoślaz jest głównie znany z właściwości powlekających błony śluzowe podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Często również możemy go spotkać w preparatach na dolegliwości układu pokarmowego. 

Czym jest prawoślaz

Prawoślaz to zioło wieloletnie, które najczęściej spotykamy w formie przetworzonej w postaci syropów i preparatów dostępnych w aptece. Roślina ta posiada długą i twardą łodygę, karbowane liście i bladoróżowe kwiaty. Roślina ta występowała głównie na terenach Morza Śródziemnego, jednak jej drogocenne właściwości sprawiły, że została rozpowszechniona na całym świecie. Prawoślaz kwitnie w lipcu i sierpniu, a najbardziej bogaty we właściwości prozdrowotne jest jego korzeń. To właśnie z niego powstaje najwięcej farmaceutyków. Używany jest do produkcji popularnego syropu prawoślazowego.

Właściwości prawoślazu

Prawoślaz w swoim składzie zawiera szereg drogocennych składników. Obecne pektyny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, betainy zaś działają nawilżająco i przeciwbakteryjnie. Dodatkowo prawoślaz zawiera cynk, selen, wapń, fosfor, żelazo i jest źródłem flawonoidów i kumaryny. Związki flawonowe przyczyniają się do zwiększonej ochrony organizmu. W połączeniu z innymi witaminami i minerałami tworzą prozdrowotną mieszankę, która jest drogocenna dla organizmu. Roślina ta jest głównie znana z właściwości powlekających podczas infekcji dróg oddechowych. Jest często składnikiem preparatów łagodzących dolegliwości bólowe gardła. Można stosować ją również podczas zapalenia krtani, pomocniczo przy anginie i zakażeniach przebiegających z suchym kaszlem. Prawoślaz wpływa korzystnie również na układ pokarmowy. Pełni on funkcję ochronną i przyspieszającą gojenie. Oznacza to, że będzie korzystny podczas uszkodzeń przełyku, czy też u pacjentów z przewlekłą zgagą. Prawoślaz pokrywa przewód pokarmowy śluzem, który zabezpiecza przed uszkodzeniami, dlatego też często jest zalecany pacjentom z wrzodami czy uszkodzeniami dwunastnicy. Sproszkowany korzeń sprawdzi się jako środek skutecznie radzący sobie z zaparciami, roślina ta wpływa na perystaltykę jelit, co ułatwia przesuwaniu mas kałowych. Prawoślaz można również stosować zewnętrznie, sprawdzi się jako środek działający antyseptycznie i przeciwzapalnie. Zaleca się stosowanie okładów z naparu przygotowanego z tej rośliny podczas leczenia wszelkiego rodzaju podrażnień skóry oraz na rany problematyczne. Roślina ta przyspiesza gojenie się trudnych ran i zapobiega rozwojowi bakterii poprzez swoje dezynfekujące właściwości. 

Prawoślaz można stosować pomocniczo podczas leczenia:

Dostępne preparaty z prawoślazem

Prawoślaz jest obecnie dostępny w preparatach w formie syropu, tabletek lub suszu z korzenia tej rośliny. Produkty te możemy dostać bez recepty w aptece. Popularnymi produktami z apteki są:

Przeciwwskazania do stosowania prawoślazu

Nie ma większych przeciwwskazań do stosowania naparów i wyciągów z tej rośliny.. Należy tylko zachować ostrożność podczas długotrwałego stosowania preparatów na bazie tej rośliny, ze względu na ryzyko utrudnionego wchłaniania się substancji odżywczych. 

Preparaty przygotowywane w warunkach domowych

Z prawoślazu można przygotowywać napary, odwary i maceraty w warunkach domowych. Prawoślaz można zebrać samodzielnie lub zakupić w aptece susz, z którego można przyrządzić następujące wyroby:

  • napar- łyżeczkę suszonych liści zalewa się gorącą wodą i pozostawić do zaparzenia
  • odwar- susz gotuje się przez kilka minut, następnie przecedza i pozostawia do wystygnięcia
  • macerat- surowiec zalewa się letnią wodą i pozostawia na noc, następnie całość zagotowuje

Prawoślaz jest rośliną pomocną na wiele dolegliwości. Należy jednak pamiętać o umiarze podczas jego stosowania. Długotrwałe stosowanie może spowodować ograniczenie wchłanialności składników odżywczych.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.