- News
- 0 polubienia
- 942 widoki
- 0 comments
- zapalenie oskrzeli, przyczyny zapalenia oskrzeli, zapalenie oskrzeli leczenie, zapalenie oskrzeli u dzieci, zapalenie oskrzeli w ciąży
Zapalenie oskrzeli to choroba często mylona z przeziębieniem, objawy często sugerują drobną infekcję, która tylko z pozoru wydaje się niegroźna. Lekarze wyróżniają zapalenie oskrzeli o charakterze przewlekłym i ostrym. Obydwa schorzenia są traktowane jako odrębne jednostki chorobowe. Zapalenie oskrzeli występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, jest chorobą wymagającą przyjmowania leków niwelujących objawy choroby.
Czym jest zapalenie oskrzeli
Zapalenie oskrzeli wywołują w większości przypadków wirusy, te same, które powodują przeziębienie i grypę. Zdarza się, że zapalenie oskrzeli wywołują bakterie atypowe. Przypadki tej choroby są najczęściej diagnozowane w okresie jesienno-zimowym.
Przyczyny zapalenia oskrzeli
Zapalenie oskrzeli często pojawia się na skutek przeziębienia. Podczas jego występowania pojawia się znaczne obniżenie odporności, wirusy odpowiedzialne za przeziębienie atakują drogi oddechowe i istnieje ryzyko występowania zapalenia oskrzeli. Dlatego tak ważne jest, żeby podczas jakiejkolwiek infekcji zostać w domu i nie narażać organizmu na zachorowanie na inne jednostki chorobowe.
Przebieg zapalenia oskrzeli
Zapalenie oskrzeli objawia się kaszlem, który trwa do około 3 tygodni. Towarzyszy mu wydzielina o zabarwieniu białym lub ropnym. U większości pacjentów pojawia się temperatura, często bywa ona wysoka. Pacjenci skarżą się na osłabienie, bóle mięśni oraz ogólne złe samopoczucie.
Zapalenie oskrzeli - diagnoza
Diagnozowanie zapalenia oskrzeli opiera się na wizycie u lekarza i badaniu osłuchowym. U pacjenta z tą jednostką chorobową słychać podczas badania stetoskopem rzężenia, świsty i furczenia. To właśnie te objawy sugerują zapalenie oskrzeli i to na ich podstawie stawia się diagnozę.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
W przypadku występowania infekcji, w której pojawia się świszczący oddech, bóle w klatce piersiowej, kaszel z wydzieliną , gorączka i ogólne złe samopoczucie, powinniśmy skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem.
Zapalenie oskrzeli - leczenie
Leczenie zapalenia oskrzeli polega na niwelowaniu w głównej mierze objawów. Pacjenci z zapaleniem oskrzeli powinni w szczególności zadbać o odpoczynek. Organizm potrzebuje odpoczynku, aby poprawnie się zregenerować. Podczas występowania gorączki należy przyjmować dużą ilość płynów. Zaleca się przyjmowanie środków obniżających gorączkę w przypadku jej występowania. Podczas zapalenia oskrzeli często występuje kaszel z zalegającą wydzieliną. W takich przypadkach włącza się leczenie, które polega na podawaniu leków rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie. Podczas występowania kaszlu suchego podaje się leki hamujące odruch kaszlu. Zapalenie oskrzeli jest chorobą wywołaną głównie przez wirusy, dlatego rzadko kiedy stosuje się antybiotyki.
Zapalenie oskrzeli u dzieci
Zapalenie oskrzeli u dzieci to częsta dolegliwość, z którą zgłaszają się rodzice do lekarza pediatry. Objawy u dzieci znacznie różnią się od tych występujących u dorosłych. Uważa się bowiem, że im młodsze dziecko, tym cięższy przebieg choroby. Początkowo u maluchów pojawia się katar i ból gardła, który może sugerować zwykłe przeziębienie. Następnie występuje kaszel: początkowo suchy, a w późniejszej fazie mokry. Często pojawia się gorączka i charakterystyczne szmery wykrywane podczas badania stetoskopem. Tak jak w przypadku dorosłych, zapalenie oskrzeli wywołane jest najczęściej wirusami, dlatego nie podaje się antybiotyków. W przebiegu ciężkim stosuje się czasem leki rozprężające oskrzela w postaci wziewów. Podczas kaszlu dochodzi często do odruchu wymiotnego.
Zapalenie oskrzeli w ciąży
Ciąża to szczególny czas, kiedy powinniśmy zadbać o swoje zdrowie. Zdarza się jednak, że kobieta spodziewająca się dziecka choruje na infekcje układu oddechowego. Zapalenie oskrzeli w ciąży jest stanem, który może powodować powikłania i zagrożenia dla przebiegu ciąży. Dlatego zawsze powinno udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.
Przewlekłe zapalenie oskrzeli
Istnieje również takie schorzenie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli. Ten rodzaj zapalenia charakteryzuje się kaszlem, który nie przechodzi przez parę miesięcy. Dodatkowo podczas występowania tej jednostki chorobowej występuje nadmierna produkcja śluzu, problemy z oddychaniem i uczucie ucisku w klatce piersiowej.
Przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli
Do przyczyn występowania przewlekłego zapalenia oskrzeli zalicza się głównie palenie papierosów. Dym tytoniowy wpływa na podrażnienie drzewa oskrzelowego i nadprodukcję śluzu. Dodatkowo przewlekłe zapalenie oskrzeli może być wynikiem astmy, częstych infekcji dróg oddechowych, częstego chorowania w wieku dziecięcym.
Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli opiera się na wyeliminowaniu czynników wpływających na stan zapalny w drzewie oskrzelowym. Oznacza to, że w przypadku palaczy należy rzucić palenie. Dodatkowo na wskazanie lekarza należy przyjmować leki wpływające na poprawę funkcjonowania układu oddechowego.
Ostre zapalenie oskrzeli
Ostre zapalenie oskrzeli przebiega najczęściej z kaszlem z zalegającą wydzieliną oraz gorączką. Mimo nazwy, ostre zapalenie oskrzeli w większości przypadków jest jednostką chorobową, która nie niesie za sobą powikłań zdrowotnych.
Zapalenie oskrzeli jest chorobą, która prawidłowo leczona nie niesie za sobą poważnych konsekwencji zdrowotnych, należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Warto również zadbać o odpoczynek, aby organizm łatwiej się zregenerował.
komentarze (0)