Pierwsze 6 tygodni po porodzie

Połóg

Ciąża to czas, w którym dochodzi do wielu zmian w organizmie kobiety. Nie tylko ciało zmienia się w tym szczególnym okresie, ale także zachodzą zmiany w psychice. Po rozwiązaniu następuje połóg - czas, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Czego spodziewać się w tym czasie?

Połóg - czym jest?

Połóg to okres trwający do 6 tygodni od momentu rozwiązania ciąży. W tym okresie dochodzi do zmniejszenia się rozmiaru macicy, uruchomienia procesu laktacji, gojenia się krocza po porodzie naturalnym lub rany po cesarskim cięciu.

Jakie zmiany zachodzą podczas połogu?

Podczas porodu dochodzi do oddzielenia się łożyska i błon płodowych od macicy. Okres połogu to czas, kiedy rany w środku macicy się goją. Zagojenie się śluzówki macicy następuje w momencie, kiedy zostanie ona oczyszczona z odchodów połogowych. Proces ten następuje właśnie w pierwszych tygodniach po porodzie. Komórki układu odpornościowego u kobiety rozkładają zalegające pozostałości i zamieniają je w krew, która wydostaje się przez pochwę kobiety. Złuszczanie się resztek w postaci krwi w pierwszym tygodniu po porodzie jest dość intensywne i przypomina miesiączkę, następnie resztki zmieniają kolor na różowy i brązowy, aż do całkowitego oczyszczenia. Plamienia mogą utrzymywać się do 6 tygodni. 

Połóg po cięciu cesarskim i porodzie naturalnym 

Mimo zakończenia ciąży poprzez cesarskie cięcie połóg występuje. Oczyszczanie macicy z resztek następuje przez to samo ujście, co po porodzie naturalnym, czyli przez pochwę. 

Czego nie wolno, a co wolno podczas połogu?

Stosowanie tamponów podczas połogu jest niebezpieczne. Proces oczyszczania powinien przebiegać w sposób naturalny i niezakłócony. Zaleca się stosowanie środków higienicznych, które nie wpłyną na podrażnienie okolic intymnych, szczególnie u pań, które rodziły naturalnie. Należy pamiętać, że aktywność fizyczna przyspiesza oczyszczanie macicy. Oczywiście wysiłek musi być dostosowany do możliwości organizmu. Organizm kobiety po porodzie jest osłabiony, dlatego wszystko powinno być robione z umiarem. 

Zalecenia dla kobiet w połogu

Rana po nacięciu krocza czy też rana po cięciu cesarskim wymagają czasu, aby się poprawnie zagoić. Należy pamiętać, że rany goją się najlepiej, jeśli posiadają dostęp powietrza. Dlatego w miarę możliwości starajmy się wietrzyć okolice intymne lub okolice blizny po CC. Niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Najlepiej by było, jeśli jest taka możliwość, zadbać o higienę po każdej wizycie w toalecie. Kobiety powinny stosować płyny do higieny intymnej nie zawierające parabenów, najlepiej hipoalergiczne. Stosowanie płynów zapachowych może powodować powstawanie podrażnień. 

Zmiany psychiczne podczas połogu

Podczas ciąży zachodzą w organizmie nie tylko zmiany fizyczne, ale również psychiczne. Dzieje się tak na skutek zmiany pracy hormonów. Tak, jak ciało potrzebuje czasu, aby wrócić do formy przed ciążą, tak i psychika wymaga czasu, aby się zregenerować. W pierwszych tygodniach po porodzie często występują huśtawki nastrojów. Zmiany hormonalne najbardziej odczuwalne są w 4 - 6 dobie po porodzie. Kobiety często w tym czasie zapadają na tak zwaną depresję poporodową. W większości jest to stan przejściowy i krótkotrwały. 

Kiedy szukać pomocy?

Jeśli huśtawki nastroju nie mijają i nie jesteśmy w stanie zajmować się dzieckiem, warto skorzystać z porady lekarza. Czasem depresja poporodowa jest na tyle silna, że wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego. Szukanie pomocy jest dobre i wskazane, gdyż niekiedy na stan swojego zdrowia podczas połogu nie mamy wpływu. Zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety w tym czasie są tak ogromne, że organizm staje przed nie lada wyzwaniem. 

Płodność po porodzie

Często uważa się, że kobieta, która karmi piersią jest chroniona przed zajściem w ciążę. Jest to mit, który w ogóle nie jest prawdziwy. Owszem, wydzielany podczas karmienia hormon - prolaktyna, hamuje owulację, jednak wpływa na to też wiele innych czynników. Kluczowe jest to, jak często matka karmi dziecko. Przykładowo, kiedy dziecko jest dokarmiane mlekiem sztucznym, to zmniejsza się częstotliwość ssania. Wpływa to na zmniejszenie wydzielania prolaktyny i może przyczynić się do szybkiego powrotu płodności. Dodatkowo na wydzielanie prolaktyny może mieć wpływ stres oraz zła dieta. 

Metody antykoncepcji dla kobiet po ciąży

Obecnie na rynku mamy dostępne środki antykoncepcyjne dla mam karmiących. Są to metody bezpieczne dla matki i dziecka. 

Ważne jest, aby po porodzie zapewnić sobie czas na odpoczynek, dlatego nie krępuj się szukać pomocy u innych. Jeśli babcia lub inny członek twojej rodziny chce pomóc przy opiece nad maluchem, skorzystaj z tej możliwości i zajmij się sobą. Czasem chwila odpoczynku sprawia, że organizm lepiej funkcjonuje. Zadbaj o swoje zdrowie i nie przeciążaj organizmu.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.