Wskazania do cięcia cesarskiego

Cesarskie cięcie jest w ostatnim czasie popularną metodą rozwiązywania ciąży. Wiele mam, chociaż prawo tego zabrania, załatwia tak zwaną “cesarkę na żądanie”. Oczywiście ciąża i jej zakończenie są nie do końca przewidywalne, ale należy zdać sobie sprawę, że CC nie jest najbezpieczniejszym wyborem. Rozwiązanie przez cięcie cesarskie niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu powikłań. 

Czym jest cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie to operacja, na skutek której dochodzi do rozwiązania ciąży i porodu dziecka. Ten rodzaj porodu często jest traktowany jako alternatywa dla porodu naturalnego. Jest to jednak poważna operacja, która powinna być wykonywana ze wskazania lekarza. Operacja ta polega na przecięciu powłok brzusznych i macicy. Cięcie wykonuje się w większości przypadków poprzecznie nad spojeniem łonowym, co zmniejsza ryzyko powikłań takich jak rozejście się rany lub problemy z gojeniem. Istnieją jednak przypadki, w których cięcie wykonuje się pionowo, a wskazaniem do takiego cięcia jest duża otyłość. W przypadku pionowego nacięcia istnieje wskazanie do zakończenia kolejnej ciąży również przez CC. 

Kiedy istnieje wskazanie do wykonania CC

Wskazania do cięcia cesarskiego dzielimy na planowane i nagłe. Niektóre mamy często nie spodziewają się i nie biorą nawet pod uwagę zakończenia ciąży w inny sposób niż naturalny. Ale zarówno sama ciąża jak i jej zakończenie bywają zaskakujące. 

Wskazania do cięcia planowanego:

  • położenie miednicowe dziecka 
  • duże dziecko o masie powyżej 4500 g 
  • duże dziecko o masie powyżej 4250 g u matek z cukrzycą
  • cienka blizna po poprzednim cięciu
  • problemy zdrowotne matki uniemożliwiające poród naturalny, który mógłby wpłynąć na jej zdrowie. Najczęściej są to choroby oczu, serca, krwi lub zaburzenia w budowie ciała.

Wskazania do cięcia nagłego

Istnieją przypadki, w których przebieg ciąży nie wskazywał na jej zakończenie przez cięcie, a jednak podczas porodu pojawiają się komplikacje. Do takich sytuacji zaliczamy:

  • złe ułożenie dziecka podczas akcji skurczowej
  • nagły wzrost ciśnienia
  • stan przedrzucawkowy
  • obrzęk 
  • zaburzenia tętna u płodu
  • podejrzenie pęknięcia macicy
  • wypadnięcie pępowiny
  • odklejenie się łożyska

Jak przebiega cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie to operacja, która tylko z pozoru wydaje się błahą sprawą. Jednak jest to poważna operacja, która niesie wiele konsekwencji zdrowotnych nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Jak wygląda rozwiązanie przez CC? Podczas planowanego cięcia, kobieta ma wyznaczoną datę przyjęcia na oddział. W większości przypadków jest przyjmowana jedną dobę wcześniej. Kobieta ciężarna przed planowanym CC nie otrzymuje posiłków minimum 6 godzin przed operacją. Po podaniu znieczulenia, pacjentka zostaje położona na stole operacyjnym, a następnie w okolicy klatki piersiowej stawia się jej parawan, który oddzieli od brzucha, na którym będzie wykonane cięcie. W przypadku większości pacjentek stosuje się nacięcie poprzeczne, które wymaga większej precyzji lekarza, ale zmniejsza możliwość występowania krwotoku. Kiedy znieczulenie zacznie działać, lekarz smaruje brzuch środkiem antyseptycznym i wykonuje po kolei nacięcia powłok skórnych oraz macicy. Cała operacja trwa około 45 minut, a dziecko zobaczysz już po pierwszych 15 minutach, następnie lekarz przystąpi do szycia rany. Przed oddaniem dziecka pediatrze, lekarz ginekolog pozwoli Ci przytulić malucha. Po zakończonej operacji zostaniesz przewieziona na salę pooperacyjną, następnie po kilku godzinach zostaniesz uruchomiona i przewieziona na oddział położniczy. 

Rodzaje znieczulenia

Istnieją różne rodzaje znieczulenia, które można wykorzystać podczas cesarskiego cięcia. Dzielimy je na przewodowe i ogólne. O tym, który rodzaj znieczulenia zostanie zastosowany, decyduje stan zdrowia. Każdy rodzaj znieczulenia ma określone wskazania medyczne.

Znieczulenie przewodowe podpajęczynówkowe

Jest to jedna z najczęściej wybieranych metod znieczulenia podczas CC. Polega ona na wprowadzeniu do przestrzeni rdzeniowej cienkiej igły, za pomocą której wstrzykuje się środek znieczulający i przeciwbólowy. 

Znieczulenie przewodowe zewnątrzoponowe

Ten rodzaj znieczulenia stosowany jest podczas porodów naturalnych, jego zaletą jest to, że w przypadku występowania wskazań do cesarki, nie trzeba wykonywać kolejnego wkłucia, tylko zwiększa się dawkę środka znieczulającego. 

Znieczulenie przewodowe podpajęczynówkowo - zewnątrzoponowe

Jest to połączenie dwóch metod znieczulenia zewnątrzoponowego i podpajęczynówkowego, stosuje się je w przypadku nagłej potrzeby i jest to odpowiednia metoda w momencie, kiedy okazuje się, że operacja może się przedłużyć. W przypadku konieczności stosowania leków przeciwbólowych, można podawać je tą samą drogą. 

Znieczulenia wyżej wymienione, czyli przewodowe, pozostawiają pacjenta w pełnej świadomości. Znieczulenie działa od pasa w dół, co powoduje brak odczucia bólu, które ustępuje po upływie od 4 do 6 godzin.

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne stosowane jest najrzadziej podczas cięcia cesarskiego. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju znieczulenia są niektóre choroby układu nerwowego, choroby serca, problemy z krzepliwością, dyskopatia kręgosłupa lub nagłe wskazania położnicze, które mają za zadanie uchronić matkę i dziecko przed konsekwencjami zdrowotnymi.  

Wpływ cesarskiego cięcia na zdrowie matki i dziecka

Naturalną drogą porodu jest urodzenie dziecka siłami natury. Cały etap porodu przygotowuje dziecko do życia poza łonem matki. Podczas przejścia przez kanał rodny następuje u dziecka kolonizacja korzystnej flory bakteryjnej, która wpływa na jego odporność. Inaczej wygląda sytuacja podczas cesarskiego cięcia. Maluch nie ma możliwości przygotować się na zmianę otoczenia, w szczególności podczas cięć planowanych. Skurcze obecne podczas porodu naturalnego przygotowują dziecko do życia po porodzie. Podczas nagłego wyjęcia z brzucha, maluch ma do czynienia ze znaczną zmianą temperatury nawet o 10 st. C. Jedynymi bakteriami, z którymi się styka w pierwszych chwilach życia, są te obecne na dłoniach lekarzy i pielęgniarek. Kontakt matki z dzieckiem również jest ograniczony, co może wpłynąć na problemy z laktacją. 

Połóg po cesarskim cięciu

Poza obolałą raną, która jest wynikiem cesarskiego cięcia, kobiety również przechodzą połóg, tak jak w przypadku porodu naturalnego. Trwa on około 6 tygodni i w tym czasie macica wraca do swoich rozmiarów oraz cofają się wszystkie zmiany zachodzące podczas ciąży.

Jak się przygotować do porodu przez cięcie cesarskie?

Poza standardową wyprawką, jaką szykuje się do porodu, warto pomyśleć o poduszce do karmienia w kształcie rogala, która znacznie ułatwi początki laktacji. Kobieta po cięciu cesarskim jest ograniczona ruchowo, jest to jednak stan przejściowy i z każdą godziną się poprawia. Dodatkowo należy pomyśleć o usunięciu owłosienia ze spojenia łonowego - jeśli nie zrobisz tego sama, zrobi to za Ciebie pielęgniarka. Jeśli chodzi o materiały higieniczne, które będą potrzebne po porodzie, nie różnią się niczym od tych dla kobiet rodzących siłami natury. 

Zalecenia po cięciu cesarskim

Istnieje kilka zasad, które zaleca się stosować przez kobiety rodzące przez CC:

  • wietrz ranę jak najczęściej
  • po uruchomieniu staraj się jak najwięcej chodzić i normalnie funkcjonować (oczywiście w miarę swoich możliwości)
  • myj ranę delikatnymi detergentami
  • do pielęgnacji używaj antyseptyków w spreju bez spirytusu

Cesarskie cięcie jest stosowane u pacjentek, które posiadają wskazania zdrowotne do wykonania takiej operacji. W obecnym prawie nie ma możliwości wykonywania operacji na żądanie. Dlatego nie podejmujmy takich decyzji, mimo jej dostępności. Cesarskie cięcie jest poważną operacją, która wpływa na zdrowie matki i dziecka. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.