Objawy kolki u dzieci

Kolka u dzieci

Kolka u dzieci często przyczynia się do zaburzeń snu, częstego płaczu, który czasem trwa nawet kilka godzin. Następnie wszystkie objawy mijają tak szybko jak się pojawiły. Jest to problem nie tylko dzieci, ale również rodziców, którzy sprawują nad nimi opiekę.

Czym jest kolka u dzieci?

Kolka to dolegliwość, która objawia się między 4 a 6 tygodniem życia. Objawy charakteryzujące kolkę to nagły napad płaczu, który często występuje o tych samych porach. Najczęściej płacz pojawia się po południu lub wieczorem. Dodatkowo brzuch niemowlęcia często jest twardy i wzdęty, a dziecko nerwowo podkurcza nóżki. 

Objawy kolki u dziecka

Do najbardziej charakterystycznych objawów zaliczamy rozdrażnienie, wzdęcia, płacz i problemy ze strony układu pokarmowego. Dziecko u którego następuje atak kolkowy często robi się czerwone na twarzy. W ostatniej fazie ataku często dochodzi do oddania gazów lub stolca. Istnieją przypadki dzieci, u których pojawiają się nawet wymioty. 

Przyczyny kolki u dzieci

Obecne badania nadal nie przyniosły jednoznacznych opinii na temat czynników, które wywołują ataki kolki. Lekarze twierdzą, że głównym winowajcą jest niedojrzały układ pokarmowy i nerwowy. Uważa się, że przyczyną może być również nieprawidłowa dieta matki u dzieci karmionych piersią oraz połykanie nadmiernej ilości powietrza podczas karmienia i płaczu. Istnieje również teoria, która mówi o nietolerancjach pokarmowych. Nietolerancja laktozy lub uczulenie na białko mleka krowiego może być bezpośrednią przyczyną kolki. 

Leczenie kolki u dzieci

Jeśli mamy dziecko, które cierpi na ataki kolki należy przede wszystkim zachować spokój. Dziecko wyczuwa złe emocje u matki, co może skutkować jeszcze większym rozdrażnieniem. Naukowcy zalecają, aby podczas ataku jak najwięcej przytulać swoje maleństwo. Bliskość pomaga dziecku się wyciszyć i rozluźnić. Rodzice często stosują odpowiednią technikę noszenia, która pomaga odprowadzić nagromadzone gazy. Polega ona na noszeniu dziecka na swoim przedramieniu ( dziecka brzuszek powinien przylegać do przedramienia), a głowa powinna być wyżej niż reszta ciała. Inną zaś metodą, która jest skuteczna to trzymanie dziecka na brzuchu na swoim ciele. Pozycja ta zwiększa komfort dziecka i ułatwia udrożnienie jelit z nagromadzonych gazów. Można również masować brzuszek, jest to również metoda, która pomaga złagodzić objawy. Do innych sposobów leczenia zalicza się ciepłe okłady na brzuszek lub ciepłą kąpiel.

Preparaty na kolkę dostępne w aptece

W przypadkach w których nie pomagają domowe sposoby możemy sięgnąć po preparaty dostępne w aptece. Rodzice często sięgają po mieszanki ziołowe przeznaczone dla niemowląt na bazie rumianku lub kopru włoskiego. Jeśli zioła nie pomagają możemy zastosować preparaty takie jak:

Należy jednak pamiętać, że warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który również może zalecić stosowanie leków na receptę. 

Jak zapobiec atakom kolki?

W przypadku występowania problemu u Twojego dziecka, można próbować eliminować produkty z diety matki, które mogą być przyczyną kolek u dziecka. Należy zwrócić uwagę na swoje zachowanie, ograniczyć stwarzanie dziecku  nerwowych sytuacji. Przed karmieniem dobrze jest położyć dziecko na brzuszku, w tej pozycji łatwiej jest udrożnić brzuszek małego dziecka z zalegających gazów. Każde z dzieci jest inne, na jedne będą działały masaże, a na drugie pomogą tylko preparaty dostępne w aptece.

Pocieszające jest to, że kolki mijają i nie jest to stan, który trwa bez końca. Rodzice, których dzieci borykają się z tą dolegliwością powinni uzbroić się w cierpliwość. W przypadkach, w których ciężko sobie poradzić należy zasięgnąć porady lekarza pediatry. Spokój ma ogromny wpływ na dziecko, spokojna mama to spokojne dziecko.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.