Naturalne sposoby zwalczania infekcji układu moczowego

Bóle w podbrzuszu, częste oddawanie moczu z towarzyszącym pieczeniem - to tylko niektóre objawy zapalenia pęcherza.

Czym są infekcje układu moczowego?

Infekcje układu moczowego to częsta przypadłość. Najczęściej dochodzi do zapalenia pęcherza moczowego, głównie u kobiet, co wynika z jej budowy anatomicznej. Mężczyźni mają dłuższą cewkę moczową, a co za tym idzie, ich układ moczowy jest mniej podatny na zakażenie drobnoustrojami.

Objawy zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza powoduje ból o wysokim nasileniu i potrzebę częstego oddawania moczu. Do najbardziej charakterystycznych objawów zaliczamy: parcie na pęcherz, mimo pustego pęcherza i pieczenie w czasie oddawania moczu. W skrajnych przypadkach pojawia się krwiomocz lub gorączka. Należy pamiętać, że nieleczone zapalenie może prowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych i rozprzestrzenienia się infekcji.  

Przyczyny zapalenia pęcherza

Uważa się, że przyczyną zapalenia może być wyziębienie organizmu i nieodpowiednie do panującej za oknem temperatury ubieranie się . Na ulicach możemy dostrzec młodzież, która niekoniecznie stawia ciepły ubiór na pierwszym miejscu. Ważniejsza dla nich jest moda i chęć zaprezentowania swoich wdzięków, niż dbałość o zdrowie. Młode osoby nie zdają sobie sprawy, że ich nieodpowiedzialne zachowanie może przynieść wiele konsekwencji w późniejszym okresie życia. Badania potwierdzają, że osoby narażone na częste wyziębienia częściej zapadają na zapalenie dróg moczowych lub mają problemy z zajściem w ciążę. Drugą istotną przyczyną zapalenia dróg moczowych są niedoleczone infekcje intymne i częste przypadkowe kontakty seksualne.

Diagnostyka zapalenia pęcherza

Podczas wizyty u lekarza zlecone zostaną badania, które pomogą określić przyczynę choroby i zastosować odpowiednie leczenie. Poza podstawowym wykonaniem badania moczu i określeniem występowania bakterii często zleca się USG. W przypadku występowania mocnego zakażenia stosuje się terapię farmakologiczną. Istnieją jednak naturalne metody wspierania układu moczowego, do których należy stosowanie roślin o właściwościach leczniczych.

Żurawina

Substancje zawarte w żurawinie hamują przyleganie chorobotwórczych bakterii do nabłonka pęcherza i dróg moczowych, przez co infekcja nie może się rozwinąć. Witamina C obecna w owocach wykazuje właściwości optymalizujące pH moczu. Przyjmowanie owoców żurawiny powoduje zakwaszenie moczu, a tym samym zmniejszenie możliwości rozwoju patogenów. Dodatkowo witamina C wspiera procesy odpornościowe. Osoby z tendencją do zapalenia dróg moczowych powinny włączyć do swojej diety tę leczniczą roślinę. Zapobiega ona nawrotom dolegliwości i jest bezpieczna dla organizmu.

Liście brzozy

Liście brzozy mają działanie moczopędne, co sprawia, że możemy pozbyć się szybciej bakterii z naszego organizmu. Napar z liści oraz sok z brzozy pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu. Gotowe preparaty są dostępne w aptekach lub sklepach zielarskich.

Nawłoć

Nawłoć to popularna roślina rosnąca na Polskich łąkach. Nazywana jest złotą rózgą. Zawiera flawonoidy, kwercetynę, które działają moczopędnie i przeciwzapalnie. Nawłoć działa również antyoksydacyjnie i odtruwająco.

Ziele skrzypu

Ziele skrzypu posiada również działanie moczopędne i jest zalecane dla osób z nawracającymi infekcjami dróg moczowych. 

Korzeń lubczyku 

Korzeń lubczyku rozluźnia mięśnie gładkie układu moczowego.

Korzeń pietruszki

Korzeń pietruszki zwiększa przesączanie w kłębuszkach nerkowych, rozluźnia mięśnie gładkie i działa przeciwdrobnoustrojowo.

Mącznica lekarska i borówka brusznica

Mącznica lekarska i borówka brusznica  w zasadowym środowisku moczu wykazują działanie przeciwbakteryjne. Zwalczają i przyczynę, i objawy zapalenia.

W przypadku często nawracających infekcji dróg moczowych warto sięgnąć po naturalne sposoby radzenia sobie z objawami. Są one zdecydowanie bezpieczniejsze i dodatkowo wpływają pozytywnie na prawidłową pracę całego organizmu. Dbajmy o swoje zdrowie poprzez ubieranie się odpowiednio do pogody. Jeśli jesteśmy podatni na infekcje układu moczowego, wybierajmy naturalne sposoby zapobiegania im. 

Powiązane produkty

komentarze (1)

    • Dominika
    • 2021-02-17 17:27:37
    Super artykuł. Dużo ciekawych informacji.
Product added to compare.