Skrzyp polny- wpływ na zdrowie

Skrzyp polny to roślina wykorzystywana w lecznictwie i kosmetologii od niepamiętnych czasów. Kojarzona jest z drogocennym wpływem na kondycję włosów, skóry i paznokci. Nie są to jednak jedyne właściwości, jakie posiada ta roślina. Skrzyp jest również pomocny podczas miesiączkowania, ponieważ wykazuje działanie przeciwkrwotoczne. Dodatkowo zawiera w swoim składzie dużo korzystnie wpływających na organizm substancji.

Czym jest skrzyp polny?

Skrzyp polny jest rośliną z rodziny skrzypowatych. Na ziemiach Polskich występuje pospolicie. Często uważany jest za chwast polny, jednak świadomość społeczeństwa na temat ziół stale rośnie, dlatego skrzyp jest coraz częściej rozpoznawany przez młodsze pokolenia. Skrzyp nie jest rośliną wymagającą, radzi sobie na różnorodnych terenach. Możemy spotkać go na łąkach, w zaroślach, na murawach oraz popularnie występuje w lasach. Osiąga on około 40 cm wysokości. Możemy się spotkać z różnorodnym nazewnictwem tej rośliny. Występuje on pod nazwami takimi jak: choszczyna, chrzęstka, jedlina, jodełka polna, koci ogon, krzemek, strzypułka, strzępka. Nazwa powstała od dźwięku przełamywania pędu, ten zaś charakterystycznie skrzypi, gdy zostaje ściśnięty lub przełamany. 

Skład skrzypu

Skrzyp głównie jest kojarzony z dużą zawartością krzemionki, ale zawiera również w swoim składzie żelazo, mangan, kobalt, sole potasu, wapnia i fosforu. Najbardziej popularne właściwości, czyli korzystny wpływ na włosy, skórę i paznokcie zawdzięczamy właśnie związkom krzemowym. Skrzyp jest również doskonałym źródłem witaminy C i kwasów organicznych, takich jak krzemowy, jabłkowy, askorbinowy i szczawiowy. W jego składzie znajdziemy również polifenole, garbniki, saponiny i sterole roślinne. 

Właściwości skrzypu polnego

Skrzyp posiada wiele właściwości leczniczych. Poza drogocennym wpływem na nasz wygląd ma również działanie przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne i moczopędne. Wpływa między innym na:

  • ciśnienie tętnicze
  • poprawia stan tkanek łącznych
  • wspiera wątrobę
  • przyspiesza procesy regeneracyjne wątroby
  • łagodzi nerwobóle
  • zapobiega miażdżycy
  • normalizuje pracę gruczołów potowych
  • działa wspomagająco przy chorobach układu moczowego
  • hamuje krwotoki
  • dba o kondycję włosów, skóry i paznokci

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania skrzypu polnego?

Jak każde zioło stosowane z rozwagą, nie niesie za sobą negatywnych skutków. Jednak w przypadku skrzypu należy zachować ostrożność i zawsze poradzić się lekarza w przypadkach takich jak: 

  • zaburzenia pracy serca i nerek
  • kłębuszkowe zapalenia nerek
  • dna moczanowa
  • okres ciąży i karmienia piersią. 

Należy również pamiętać, że długotrwałe przyjmowanie skrzypu polnego w różnych formach może przyczynić się do niedoboru witaminy B1. Dlatego zaleca się wykonywanie regularnego badania określającego poziom tej witaminy oraz suplementację w przypadku spadku tego parametru. 

Czy istnieją przeciwwskazania do łączenia skrzypu z niektórymi lekami?

Istnieje grupa leków, która nie powinna być łączona ze skrzypem. Mianowicie nie zaleca się przyjmowania tej rośliny wraz z digoksyną, ponieważ istnieje możliwość występowania hipokaliemii. Niewskazane jest łączenie skrzypu również z diuretykami, istnieje ryzyko odwodnienia organizmu podczas przyjmowania obu substancji. Przyjmując lit również nie powinniśmy stosować równocześnie preparatów ze skrzypem, może dojść w takiej sytuacji do nadmiernego gromadzenia się litu w organizmie. 

Dlaczego skrzyp ma taki ogromny wpływ na włosy, skórę i paznokcie?

Składniki zawarte w skrzypie polnym mają działanie przeciwłupieżowe. Dodatkowo zapobiegają rozdwajaniu się końcówek włosów oraz nadmiernemu ich wypadaniu. Chroni przed przetłuszczaniem się,, bo normalizuje pracę gruczołów łojowych. Dlatego też jest często składnikiem wielu preparatów kosmetycznych przeznaczonych do skóry głowy i włosów z problemami. Działa również przeciwzapalnie i łagodząco, chroni skórę przed podrażnieniami. 

Skrzyp w kosmetykach

Skrzyp jest również obecny w wielu kosmetykach do stosowania na skórę, a to dlatego że poprawia on również mikrokrążenie, nadaje skórze odpowiedni koloryt. Chroni naczynia krwionośne i zwiększa ich elastyczność. Pomocny jest podczas problemów skórnych związanych z nadmiernym wydzielaniem sebum. Jest odpowiedni do stosowania na skórę tłustą z tendencją do powstawania trądziku. 

Dostępne formy skrzypu 

Obecnie rynek apteczny posiada szereg suplementów oraz dermokosmetyków zawierających skrzyp. Możemy przyjmować go w formie kapsułek i tabletek oraz w formie preparatów zewnętrznych, takich jak zioła do zaparzania stosowane jako płukanki. Do najpopularniejszych produktów na bazie skrzypu w aptece zaliczamy:

Posiadając problemy ze skórą, włosami czy paznokciami warto sięgnąć po bogactwa natury. Skrzyp jest odpowiednią rośliną na wiele dolegliwości. Bogactwo składników działa dogłębnie niwelując wiele problemów. Jak zawsze należy zachować oczywiście umiar w stosowaniu produktów na bazie tej rośliny.  Zawsze przed zastosowaniem jakichkolwiek wyrobów, preparatów lub suplementów dostępnych w aptece należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

Powiązane produkty

Skrzyp, tabletki powlekane,...
Dostępny
Witaminy na włosy

Skrzyp, tabletki powlekane, 30 szt

ZAKŁ. FARM. COLFARM
10,76 zł
 Wskazania: Włosy Skóra Paznokcie Drogi moczowe Kości Naczynia krwionośne

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.