- News
- 1 polubienia
- 6116 widoki
- 0 comments
- melisa, melisa na trawienie, melisa na sen, melisa na uspokojenie, właściwości melisy, czy melisa jest dla dzieci, melisa na stres
Melisa to zioło popularnie stosowane od wielu lat na problemy ze snem lub w przypadku występowania nadmiernego stresu. Nie są to jedyne wskazania do stosowania tej rośliny. Czy wiesz, na jakie jeszcze dolegliwości można ją stosować? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania tej rośliny?
Pochodzenie melisy
Melisa pochodzi z krajów śródziemnomorskich, wcześniej była wykorzystywana w kuchni i medycynie ludowej. Dziś zaś możemy ją spotkać jako składnik wielu leków dostępnych w aptece. Łodyga melisy jest pokryta małymi włoskami, liście mają kształt serca i posiadają cytrynowy aromat. Jest to roślina wieloletnia i dorasta nawet do kilkudziesięciu centymetrów.
Co zawiera w sobie melisa?
Melisa posiada w swoim składzie flawonoidy, garbniki, gorycze, śluzy, karotenoidy, chlorofil i kwasy fenolowe. Obecne składniki działają antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, ściągająco i przeciwobrzękowo. Skład mówi sam za siebie, że melisa jest produktem, który ma korzystny wpływ na organizm ludzki.
Właściwości lecznicze melisy
Melisa głównie jest znana z właściwości uspokajających. Picie naparu z melisy przyspiesza zasypianie, ale działa również uspokajająco na jelita i żołądek. Wykorzystuje się ją pomocnie przy leczeniu jelita drażliwego. Melisa również jest pomocna podczas leczenia stanów lękowych, nerwic oraz w zaburzeniach pracy jelit i żołądka. Dodatkowo melisa wykazuje działanie moczopędne, a także łagodzi stany migrenowe. Melisa również posiada właściwości obniżające poziom cholesterolu i chroni przed utlenianiem się lipidów w wątrobie, czyli zapobiega stłuszczaniu się wątroby.
Melisa na sen i uspokojenie
Melisa działa rozluźniająco, dlatego też sprawdzi się w sytuacjach napięcia nerwowego. Jest odpowiednią rośliną, która ułatwi zasypianie i pomoże w stanach lękowych.
Melisa na trawienie
Melisa działa również rozkurczowo na mięśnie gładkie, to oznacza, że sprawdzi się podczas problemów trawiennych. Melisa przyczynia się również do zwiększenia produkcji soku trawiennego, a więc zwiększa apetyt i niweluje wzdęcia.
Melisa na zespół napięcia przedmiesiączkowego
Melisę kiedyś stosowano w łagodzeniu bólów spowodowanych wystąpieniem miesiączki. Melisa w medycynie ludowej była również stosowana podczas nieregularnych miesiączek.
Dostępność melisy
Melisa jest dostępna w aptece w różnej formie. Znajdziemy ją zarówno w formie ziół do zaparzania oraz gotowych preparatów w formie tabletek. Do najbardziej popularnych produktów zaliczamy:
- melisa do zaparzania
- melisa w tabletkach
- melisa w tabletkach na uspokojenie
- melisa w formie cukierków
Zastosowanie melisy w kuchni
Melisa znalazła swoje zastosowanie również w kuchni, jest często wykorzystywana jako składnik sorbetów, lemoniady, czy innych napojów. Zioło to posiada orzeźwiający smak, dlatego też często jest wykorzystywane jako dodatek do napojów serwowanych w letnie dni.
Melisa w kosmetyce
Melisa jest źródłem kwasu rozmarynowego, który ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, dlatego też często wykorzystuje się to zioło przy produkcji kosmetyków. Możemy znaleźć je w tonikach, kremach oraz produktach do mycia głowy i włosów.
Kiedy można stosować melisę u dzieci
Melisa jest ziołem, które można podawać dzieciom. Melisę można stosować u dzieci w przypadku nadpobudliwości, problemów z zasypianiem, czy nerwowością. Oczywiście dedykowany im jest przede wszystkim napar z melisy, który zawiera małą ilość tego ziela.
Kto może pić melisę?
Nie istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania tego zioła. Melisę mogą pić zarówno kobiety w ciąży, dzieci oraz mamy karmiące. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania jest łączenie produktów o jednym składzie. Oznacza to, że stosowanie melisy jest bezpieczne w odpowiednich dawkach.
Czy melisa jest fotouczulająca?
Melisa nie należy do ziół fotouczulających. Możemy stosować ją również podczas letnich dni i nie powoduje ona zmian po ekspozycji na słońce.
Melisa jest naturalnym ziołem, który można stosować w sytuacjach napięcia nerwowego. Podczas łagodnych dolegliwości warto wybierać produkty naturalne. Melisa jest produktem bezpiecznym, skutecznym i nie niesie za sobą ryzyka występowania powikłań.
komentarze (0)