Kasztanowiec- właściwości i zastosowanie

Kasztanowiec należy do roślin często wykorzystywanych w lecznictwie i kosmetologii. Wszystko to zawdzięczamy drogocennym właściwościom tej rośliny. Najczęściej kasztanowiec jest kojarzony z preparatami wspierającymi naczynia krwionośne. Kasztanowiec działa przeciwżylakowo, dlatego też jest obecny w preparatach dostępnych bez recepty w aptece.

Do produkcji leków oraz kremów używa się różnych części tej rośliny. Zarówno kwiaty, kora, niedojrzałe owoce, nasiona czy liście zawierają szereg cennych składników, które wpływają pozytywnie na organizm ludzki. Głównym docenianym składnikiem jest escyna, ale kasztanowiec zawiera również flawonoidy, garbniki, kumaryny i fenolokwasy. Wszystkie te związki zapobiegają rozwojowi wielu schorzeń i wspomagają pracę wielu układów w naszym ciele. 

Kasztanowiec na naczynia krwionośne

Obecność escyny hamuje procesy destrukcyjne naczyń krwionośnych i dodatkowo przyczynia się do ich uszczelnienia oraz zwiększenia elastyczności. Dlatego też kasztanowiec jest obecny w wielu preparatach zapobiegających pękaniu naczynek. Roślina ta zawiera również w swoim składzie flawonoidy, które również działają uszczelniająco i przeciwzapalnie. Wyciągi z kasztanowca wpływają również pozytywnie na napięcie skóry i zapobiegają jej wiotczeniu.

Kasztanowiec na zaburzenia trawienne

Obecne w kasztanowcu garbniki wpływają pozytywnie na układ trawienny. Działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz rozkurczowo. Napary z kasztanowca okażą się pomocne w przypadku dolegliwości takich jak zatrucie pokarmowe, czy zaburzenia pracy jelit. 

Kasztanowiec na obrzęki

Kasztanowiec jest również obecny w preparatach łagodzących obrzęki, a to dlatego, że zapobiega wyciekom osocza krwi z naczyń do otaczających ich tkanek. Dlatego też produkty z kasztanowca są zalecane dla osób z uczuciem ciężkości nóg.

Kasztanowiec na odmrożenia

Kasztanowiec usprawnia przepływ krwi, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i ściągająco, dlatego okłady przygotowane z naparu z kasztanowca sprawdzą się podczas leczenia siniaków, odmrożeń i obrzęków. 

Kasztanowiec na cellulit

Kasztanowiec poprawia ukrwienie w tkance podskórnej, dlatego też jest świetnym produktem, który sprawdzi się podczas walki z cellulitem.

Kasztanowiec na żylaki

Obecna w składzie escyna zwiększa napięcie ścian naczyń krwionośnych, dodatkowo uniemożliwia ich rozciąganie oraz deformację. 

Gdzie kupić kasztanowiec?

Kasztanowiec popularnie występuje w kosmetologii oraz w produktach dostępnych w aptece. Kremy z zawartością tej rośliny możemy zakupić w drogeriach, zaś maści i produkty w kapsułkach w aptece.

Do najpopularniejszych produktów zawierających kasztanowiec zaliczamy:

Przeciwwskazania do stosowania kasztanowca

Nie zaleca się spożywania kwiatów kasztanowca na surowo. W kwiatach, jak i innych częściach rośliny jest zawarta eskulina, która jest substancją szkodliwą. Nie zaleca się również spożywania lub używania zewnętrznego preparatów na bazie tej rośliny kobietom w ciąży oraz mamom karmiącym. Dodatkowo przeciwwskazaniem jest występowanie niewydolności nerek.

Działania niepożądane podczas stosowania kasztanowca

Kasztanowiec w nadmiarze może powodować bóle głowy, mdłości oraz pieczenie, jeśli jest stosowany zewnętrznie. Dlatego należy zachować umiar podczas stosowania preparatów zawierających wyciąg z tej rośliny.

Kasztanowiec, a w zasadzie preparaty stworzone na jego bazie to jedne z częstszych preparatów kupowanych w aptece. Należy jednak pamiętać, że każde suplementy lub wyroby medyczne stosowane na własną rękę mogą skutkować występowaniem negatywnych skutków. Dlatego przed zastosowaniem zawsze zapytajmy lekarza, czy istnieją przeciwwskazania do stosowania takich preparatów. 

Powiązane produkty

Arcalen, maść, 30 g
Dostępny
Stawy, mięśnie i kości

Arcalen, maść, 30 g

POZNAŃSKIE ZAKŁ. ZIELARSKIE "HERBAPOL" S.A.
13,57 zł
Wskazania: Siniaki Obrzęk Stłuczenia Bóle mięśni

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.