- News
- 0 polubienia
- 406 widoki
- 0 comments
- witaminy na włosy, cynk na włosy, kompleksy witamin na włosy, suplementy na włosy, dobry suplement na włosy
Czasami nawet staranna pielęgnacja nie jest w stanie poprawić wyglądu włosów i paznokci. Jeśli eksperymentowanie z kosmetykami nie przynosi żadnej poprawy, należy przyjrzeć się swojemu zdrowiu oraz codziennym nawykom związanym z dietą i odpoczynkiem. Właśnie te obszary mają największe znaczenie dla utrzymania atrakcyjnego wyglądu.
Jakie witaminy i minerały wpływają na stan włosów i paznokci?
Aby cieszyć się mocnymi paznokciami i gęstymi włosami, trzeba zadbać o dostarczenie organizmowi wszystkich cennych dla urody składników. Ważną rolę w tym kontekście odgrywają takie substancje jak m.in.:
- cynk – nazywany minerałem piękna. Jego niedobór może być przyczyną łamliwości paznokci oraz utraty blasku włosów;
- żelazo – u niektórych osób zbyt niskie stężenie tego mikroelementu prowadzi do znacznego przerzedzenia się fryzury;
- selen – wspiera proces wzrostu włosów i paznokci;
- krzem – o jego braku w organizmie świadczą np. rozdwojone końcówki;
- witamina A i C – działają wzmacniająco zarówno na włosy, jak i paznokcie,
- witaminy z grupy B (zwłaszcza biotyna, czyli witamina B7) – duże braki witamin z tej grupy są częstą przyczyną wypadania włosów, a także pojawienia się bruzd i nieestetycznych przebarwień na paznokciach;
- l-cysteina – uczestniczy w tworzeniu keratyny, która stanowi ważny budulec włosów i paznokci.
Zapotrzebowanie na wszystkie te składniki można uregulować na dwa sposoby: poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę lub suplementację.
Dieta dla włosów i paznokci
Osoby, które chcą kompleksowo zadbać o wygląd, powinny przyjrzeć się swoim nawykom dietetycznym. Często dbamy o włosy i paznokcie za pomocą różnego rodzaju kosmetyków, a zapominamy, jak ważne jest nawodnienie organizmu. Pierwszą zmianą powinno więc być przyjmowanie codziennie minimum 2 litrów wody dziennie. Warto też postawić na produkty pełnoziarniste, które są bogate m.in. w witaminy z grupy B, cynk i żelazo. Z kolei zboża, czosnek i szczypiorek pozwolą uzupełnić niedobory krzemu. Wśród najlepszych źródeł witaminy A można wskazać nabiał oraz niektóre warzywa (np. brokuły, marchewkę), natomiast l-cysteina znajduje się m.in. w jajkach, nasionach, pestkach, orzechach i warzywach strączkowych. Należy też zadbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku. Nie tylko niewłaściwie skomponowana dieta, ale także niehigieniczny tryb życia mogą być przyczyną niedoborów witamin. Ponadto stres negatywnie wpływa na układ odpornościowy oraz gospodarkę hormonalną, co również może się przełożyć na wypadanie włosów czy rozdwajanie się paznokci.
Produkty z apteki wspomagające włosy i paznokcie
W celu uzupełnienia niedoborów witamin i minerałów można sięgnąć po różnego rodzaju preparaty, które występują w kilku postaciach, np. jako:
-
preparaty doustne: leki oraz suplementy diety w formie tabletek, kapsułek, pastylek, syropów, proszków do rozpuszczania;
- preparaty do stosowania zewnętrznego: szampony, wcierki do skóry głowy, odżywki i maski do włosów, kremy i płynne odżywki do paznokci;
- zioła (np. skrzyp polny, pokrzywa): herbaty, tabletki, kapsułki.
Trzeba jednak pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin oraz minerałów negatywnie wpływają na organizm. W związku z tym nawet preparaty ziołowe należy stosować z umiarem, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Warto przed rozpoczęciem suplementacji wykonać podstawowe badania i upewnić się, że za zły stan paznokci i włosów nie odpowiadają poważniejsze problemy zdrowotne, np. anemia, zespół policystycznych jajników, zaburzona praca tarczycy, cukrzyca. Pogarszająca się kondycja włosów i paznokci może być pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego – nie wolno więc takich objawów bagatelizować, zwłaszcza jeśli zmiany stylu życia nie przyniosły zadowalających efektów.
komentarze (0)