- News
- 0 polubienia
- 1622 widoki
- 0 comments
- zły cholesterol, dobry cholesterol, wysoki poziom cholesterolu, hipercholesterolemia, leczenie wysokiego cholesterolu
Wysoki poziom cholesterolu nie boli, dlatego też często jest bagatelizowany i nie jest powodem do ograniczeń w diecie. Cholesterol jest związkiem chemicznym niezbędnym do funkcjonowania całego organizmu. Jego nadmiar powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, dlatego jest uważany za związek, który prowadzi do wielu chorób.
Cholesterol w organizmie człowieka
Cholesterol, choć kojarzy się nam z negatywnym wpływem na zdrowie, pełni niezwykle ważne role w naszym organizmie. Przede wszystkim buduje błony komórkowe i komórki nerwowe. Stanowi substrat do produkcji męskich i żeńskich hormonów płciowych, a także hormonów wytwarzanych przez korę nadnercza. Z niego też nasz organizm wytwarza witaminę D. Cholesterol jest potrzebny także do wytwarzania kwasów żółciowych, które umożliwiają nam trawienie tłuszczów. Odpowiednie stężenie cholesterolu wpływa również na prawidłową pracę mózgu.
Podział cholesterolu
Istnieje podział wartości cholesterolu w organizmie. Wyróżniamy cholesterol całkowity, zły i dobry. Czym różnią się te pojęcia?
Cholesterol całkowity - to taki, który dostarczamy do naszego organizmu oraz ten, który produkujemy sami. Cholesterol jest produkowany przez nasz organizm w wątrobie, ścianie jelit oraz skórze. Cholesterol jest dostarczany również w pożywieniu, dlatego też często podczas prowadzenia złej diety może zaistnieć sytuacja, w której mamy w organizmie nadmiar cholesterolu, a ta sytuacja jest groźna dla zdrowia. Wszystkie składniki cholesterolu całkowitego są elementem budulcowym witamin, hormonów i kwasów żółciowych.
Cholesterol całkowity dzielimy na dobry i zły.
Cholesterol dobry (HDL) - jest to frakcja, która odpowiada za usuwanie cholesterolu ze ścian naczyń i innych frakcji lipidowych. HDL jest niezmiernie ważny jako element zapobiegający miażdżycy. Najbardziej korzystne dla organizmu jest wysokie stężenie HDL w stosunku do niskiego stężenia LDL. Dobry cholesterol jest również odpowiedzialny za przechowywanie białek, które są potrzebne podczas transportu cholesterolu, triglicerydów i fosfolipidów. Niski poziom HDL jest sygnałem świadczącym o ryzyku występowania schorzeń układu sercowo naczyniowego i miażdżycy.
Cholesterol zły (LDL) - jest to rodzaj cholesterolu, który powoduje zwężenie światła naczyń krwionośnych. Zwężenia te prowadzą do zaburzeń w przepływie krwi i zmniejszenia jej ilości. Duży poziom LDL przyczynia się do powstawania zawału serca i udaru mózgu.
Wysoki poziom cholesterolu LDL powoduje:
- ryzyko występowania choroby niedokrwiennej serca
- ryzyko występowania udaru mózgu
- ryzyko wystąpienia zawału serca
Cholesterol i miażdżyca
Wysoki poziom cholesterolu przyczynia się do powstawania blaszek miażdżycowych. Tworzące się blaszki zamykają światło naczynia powodując przy tym choroby niedokrwienne. Zmiany miażdżycowe toczą się w całym ciele, mogą prowadzić do wielu chorób takich jak problemy ze wzrokiem, niedokrwienie kończyn lub niewydolność nerek. Niebezpieczne może okazać się pęknięcie i oderwanie fragmentu blaszki, gdyż grozi zatorowością i zakrzepicą.
Czym jest hipercholesterolemia?
Hipercholesterolemią nazywamy stan wysokiego stężenia cholesterolu w osoczu krwi. Na ten stan rzeczy ma wpływ wiele czynników takich jak:
- geny
- wiek
- zła dieta
- otyłość
- stres
- palenie papierosów
- brak aktywności fizycznej
Profilaktyka
Nasz tryb życia i nawyki żywieniowe mają realny wpływ na poziom cholesterolu. Prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i unikanie stresu może przyczynić się do zmniejszenia stężenia złego cholesterolu.
Leczenie
Jeśli w badaniu krwi stwierdzono nieznacznie podwyższony poziom cholesterolu, zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej i wprowadzenie odpowiedniej diety. Pomocne też mogą okazać się suplementy z kwasami omega-3. W przypadku występowania dużego stężenia pacjent powinien przyjmować leki, które obniżają cholesterol. Statyny, bo takie głównie leki otrzymują pacjenci z hipercholesterolemią, powinny być przyjmowane pod okiem lekarza, a tylko ich długotrwałe przyjmowanie przyniesie efekt.
Diagnostyka
Cholesterol powinien być badany regularnie raz do roku. Badanie polega na pobraniu próbki krwi i określeniu stężenia cholesterolu. Do badania należy być na czczo.
Ruch na świeżym powietrzu i prawidłowa dieta zapobiegają problemom zdrowotnym . Prawidłowy styl życia nie tylko zmniejsza stężenie cholesterolu, ale również wpływa pozytywnie na pracę całego organizmu. Jeśli w porę zadbamy o prawidłowy poziom cholesterolu, unikniemy konieczności przyjmowania leków, które posiadają wiele skutków ubocznych dla naszego zdrowia.
komentarze (0)