- News
- 0 polubienia
- 599 widoki
- 0 comments
- krwotoczny udar, udar mózgu, objawy udaru, niedokrwienny udar, leczenie udaru, rodzaje udaru mózgu
Objawy udarowe często są mylone z objawami po spożyciu alkoholu. Dlatego osoby, które nagle dotyka ten problem, często są pozostawione same sobie. Podczas udaru liczy się każda sekunda, więc niezmiernie ważne jest, aby odróżnić udar od innych schorzeń.
Czym jest udar mózgu? Kto jest narażony na zachorowanie?
Podczas udaru dochodzi do uszkodzenia mózgu na skutek zaburzenia krążenia krwi. Objawami, które występują podczas tego stanu są częściowy niedowład, zaburzenia mowy oraz ograniczenie rozumowania. Przedział wiekowy, w którym występuje najczęściej to schorzenie to od 65 do 70 roku życia.
Rodzaje udaru
Udar można podzielić na niedokrwienny i krwotoczny, oba stany znacznie różnią się swoim przebiegiem.
Niedokrwienny udar mózgu
Niedokrwienny udar mózgu występuje w przypadku niedrożności tętnicy, którą krew płynie do mózgu. Za zatkanie naczynia lub jego częściową niedrożność jest odpowiedzialna najczęściej miażdżyca. Przyczynia się do niej cholesterol odkładający się zwykle w tętnicy szyjnej i kręgosłupowej. Winowajcą może być też zator, który zatyka naczynie uniemożliwiając przepływ. Skrzepliny powstają u osób ze sztuczną zastawką lub po zawale.
Krwotoczny udar mózgu
Krwotoczny udar mózgu to stan wywołany pęknięciem tętnicy mózgowej i wylania krwi poza naczynie. Krew nie dociera do miejsca docelowego, a wypływając niszczy tkanki i nerwy. Poprzez zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe dochodzi do zaburzenia pracy mózgu. Ten rodzaj udaru możemy podzielić na krwotok śródmózgowy i podpajęczynówkowy.
Krwotok śródmózgowy |
Krwotok podpajęczynówkowy |
Zniszczone naczynia znajdują się wewnątrz mózgu. |
Uszkodzone zostają zewnętrzne powierzchnie mózgu. |
Krwotok śródczaszkowy
Krwotok śródczaszkowy jest przyczyną nieleczonego lub zaniedbanego przez pacjenta nadciśnienia tętniczego.
Krwotok podpajęczynówkowy
Krwotok podpajęczynówkowy jest skutkiem pęknięcia naczynia, tętniaka. Dzieje się często tak w przypadku wadliwych ścian naczyń.
Statystyki występowania udaru
Udary krwotoczne są cięższe w leczeniu, ponieważ występują nagle. Szacuje się, że więcej osób umiera na właśnie ten rodzaj udaru.
Czynniki wpływające na zachorowalność
Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania udaru. Niezdrowy tryb życia ma ogromny wpływ na stan naczyń krwionośnych, dlatego brak aktywności fizycznej przyczynia się do złego stanu żył i tętnic. Używki również przyczyniają się do zaburzeń w układzie krwionośnym. Do głównych przyczyn zaliczamy:
- otyłość
- wady serca
- miażdżyca
- palenie tytoniu
- cukrzyca
- nadużywanie alkoholu
Objawy udaru
Udar w większości przypadków nie daje sygnału ostrzegawczego, dlatego ważne jest, aby znać podstawowe objawy jakie występują podczas tego schorzenia, a są to między innymi:
- problemy z mówieniem
- brak świadomości
- problemy ze zrozumieniem otoczenia
- częściowy paraliż kończyn lub twarzy
- kłopoty z chodzeniem
- problemy z widzeniem
- brak koordynacji ruchowej
Charakterystyczne objawy u osoby przechodzącej udar
Często zdarza się, że jesteśmy świadkami pogorszenia się stanu zdrowia u człowieka w naszym otoczeniu, dlatego jeśli u osoby występuje:
- asymetrię ust
- syndrom opadającej ręki ( podnosząc dwie, jedna z nich jest bezwładna i opada)
- problem z powtórzeniem po tobie zdania
możesz podejrzewać udar!
Jak postępować podczas udaru u osób trzecich
Jeśli występuje u ciebie lub twoich bliskich zaburzenie widzenia, problemy z kordynacją ruchową, częściowy paraliż, niedowład narządów mowy, częściowy niedowład kończyn lub utrata świadomości należy niezwłocznie udać się do lekarza. Podczas udaru niedotlenione komórki bardzo szybko umierają, dlatego czas jest tutaj kluczowy. Szybko udzielona pomoc może zmniejszyć skutki udaru.
Jeśli jesteś świadkiem występowania objawów u osób przypadkowych, nie zwlekaj - udziel pomocy. Wezwij pogotowie lub jeśli masz możliwość zapewnij transport do szpitala lub przychodni. W przypadku udaru o utracie sprawności, a nawet życia decydują minuty.
komentarze (0)