- News
- 0 polubienia
- 1058 widoki
- 0 comments
- niedobór witaminy E, nadmiar witaminy E, witamina e, witamina e z apteki, witamina e źródła, wpływ witaminy e
Witamina E
Witamina E jest jedną z witamin, bez której organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Nazywana jest witaminą młodości i płodności, a to za sprawą właściwości, jakie posiada. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, co sprawia, że chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, dodatkowo przeciwdziała starzeniu się.
Wpływ witaminy E na organizm
Najbardziej znana jest z tego, że zapobiega starzeniu się i uszkodzeniu komórek. Wszystko to zawdzięczamy ochronie, jaką daje nam witamina E przed wolnymi rodnikami. Jest silnym przeciwutleniaczem, który zapobiega negatywnemu wpływowi stresu oksydacyjnego. Dodatkowo witamina E zapobiega utlenianiu się cholesterolu LDL i zapobiega przy tym tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy E w organizmie człowieka zapobiega powstawaniu skrzepów w naczyniach krwionośnych. Odpowiada ona również za prawidłowy stan błon śluzowych i bierze udział w spermatogenezie, dlatego zaburzony poziom tej witaminy może skutkować problemami z płodnością u mężczyzn. Oprócz wszystkich wymienionych właściwości ma również działanie przeciwnowotworowe, chroni płód przed powstawaniem wad cewy nerwowej i normalizuje poziom glukozy we krwi.
Witamina E w suplementach
Witamina E obecna w suplementach dostępnych w aptece w większości występuje wraz z witaminą A, a to dlatego, że witamina A zapobiega utlenianiu się witaminy E.
Niedobory witaminy E
Niedobory witaminy E mogą prowadzić do wielu zaburzeń w organizmie człowieka. U mężczyzn niedobór może powodować wady plemników i ich słaby rozwój. U kobiet w ciąży zbyt niski poziom witaminy młodości może powodować wady rozwojowe dziecka.
Istnieje grupa pacjentów, u których jest większe ryzyko niedoboru witaminy E, są to osoby chore na celiakię, mukowiscydozę, czy rzadko występującą chorobę genetyczną jaką jest zespół Bassena Kornzweiga. U pozostałych pacjentów rzadko występuje niedobór tej witaminy.
Objawy niedoboru witaminy E
Chociaż niedobór witaminy E występuje dość rzadko, daje on charakterystyczne objawy, są nimi:
- ogólne zmęczenie
- nadmierne rogowacenie naskórka
- starzenie się skóry
- uszkodzenia systemu nerwowego
- problemy z mięśniami i kośćmi
- zanik mięśni
- podatność na infekcje
- problemy z zębami
Nadmiar witaminy E
Również nadmiar witaminy E, podobnie jak w przypadku innych witamin i minerałów, może wpłynąć na zdrowie. Oczywiście nadmiar witamin w większości pojawia się w momencie przyjmowania gotowych suplementów. Pobierane wartości odżywcze z pożywienia trudno przedawkować. Nadmiar witaminy E w organizmie może prowadzić do powstawania ogólnego zmęczenia i występowania krwawień. Do objawów przedawkowania zaliczamy również:
- zaburzenia trawienia
- problemy ze wzrokiem
- zmęczenie
- nadmierną senność
- osłabienie mięśni
Źródła witaminy E
Witamina E występuje w roślinach, jej najlepszym źródłem są również oleje. Dodatkowo jest obecna w orzechach, pełnoziarnistych produktach oraz w kapuście, sałacie i szpinaku. Należy pamiętać, że nasz organizm jest przystosowany do pobierania witamin i minerałów z pokarmów i właśnie taka ich forma jest najbardziej odpowiednia dla organizmu.
Dzienna dawka witaminy E
Normy zapotrzebowania na witaminę E są zróżnicowane. W zależności od kraju normy wahają się od 10 do 30 mg na dobę.
Witamina E w kosmetykach
Coraz większą popularnością cieszy się stosowanie witaminy E w wyrobach kosmetycznych. Jest to odpowiedni składnik kremów o działaniu przeciwstarzeniowym. Witamina E zapobiega starzeniu się skóry i pojawianiu się pierwszych oznak starzenia. Do wyboru mamy wiele produktów w różnych formach. Ostatnimi czasy popularne są olejki oraz kapsułki z olejkiem zawierającym duże stężenie witaminy E, które podawane bezpośrednio na skórę, poprawiają jej kondycję.
Obecnie uważa się, że witamina E, a w zasadzie jej niedobory, mogą przyczynić się do powstawania nowotworów i chorób układu krążenia. W przypadku występowania charakterystycznych objawów należy wykonać badanie, które określi poziom witaminy w organizmie. Nie zaleca się stosować suplementów dostępnych w aptece na własną rękę.
komentarze (0)