Jak postępować z gorączką u dzieci?

Gorączka u dzieci

Wysoka temperatura u dzieci to częsta przypadłość, która spędza sen z powiek rodzicom. Za gorączkę uważamy stan, w którym temperatura ciała osiąga powyżej 38°C. Dzieje się tak na skutek mechanizmów obronnych naszego organizmu. Podczas podwyższonej ciepłoty ciałą namnażane są leukocyty i przeciwciała, które skutecznie radzą sobie z czynnikami wywołującymi chorobę. Mimo wszystko wysoka temperatura niesie za sobą też zły wpływ na organizm. Przyspiesza czynność serca i może uszkodzić komórki nerwowe. Z powodu obaw o zdrowie naszych dzieci często rodzice obniżają zbyt szybko temperaturę. Niesie to ze sobą szereg skutków, gdyż temperatura do 38°C pozytywnie wpływa na system odpornościowy, skraca czas trwania choroby i łagodzi jej objawy.

Jak postępować w przypadku gorączki u dzieci?

Najpopularniejszymi lekami o właściwościach przeciwgorączkowych jest paracetamol i ibuprofen. Leki z paracetamolem zalecane są już od urodzenia, zaś ibuprofen dopiero od 3 miesiąca życia. Oba preparaty różnią się od siebie. Ibuprofen ma szybsze i dłuższe działanie, dodatkowo działa przeciwzapalnie i usuwa z reguły przyczynę występowania gorączki. Paracetamol jest mniej drażniący na żołądek, co sprawdzi się w dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Jak każdy lek zarówno paracetamol, jak i ibuprofen niesie za sobą ryzyko działań niepożądanych. Badania potwierdzają, że największą skuteczność w obniżaniu gorączki ma połączenie tych dwóch skutecznych substancji. Nie należy jednak tego robić na własną rękę. W aptekach są również dostępne preparaty o łączonym składzie, które zawierają odpowiednie dawki bezpieczne do podania.

Wysoka gorączka trudna do opanowania

W przypadkach ciężkiej do zbicia gorączki stosuje się ibuprofen i paracetamol naprzemiennie. Ibuprofen podaje się co 8 godzin,a jeśli gorączka nie spada, można podać dodatkowo paracetamol w odstępach od 4 do 6 godzin. Jest to sprawdzony sposób na radzenie sobie z ciężką do zbicia gorączką i ogranicza ryzyko przedawkowania substancji.

Mniej inwazyjne i wspomagające sposoby na obniżenie gorączki

Podczas wysokiej temperatury możemy robić dzieciom wilgotne okłady na czoło, klatkę piersiową i kończyny. Można również wykonać kąpiel w letniej wodzie, zachowując zasadę, że temperatura wody musi być o 2°C chłodniejsza od temperatury ciała. Podstawą jest nawadnianie małego organizmu oraz zadbanie o temperaturę w domu, nie powinna ona przekraczać 20 stopni.

Częste błędy popełniane przez rodziców! O czym należy pamiętać?

Najważniejszą zasadą, o której powinniśmy pamiętać jest ta, że dawkę leku przeliczamy na kg masy ciała, a nie na wiek. Tabelki na syropach są orientacyjne i często wprowadzają w błąd. Dzieci w tym samym wieku mogą mieć różne masy ciała.

Jak stosować środki przeciwgorączkowe

  • W przypadku występowania trudnej do zbicia i wysokiej temperatury u dziecka zachowujemy ciągłość dawek. Jeśli gorączka po podaniu spadnie, to niezależnie, czy po odstępie czasowym zacznie rosnąć czy nie, podajemy kolejną dawkę leku. Często zdarza się, że gorączka powraca ze zdwojoną siłą i jest ciężka do opanowania.
  • Używając czopków nie dzielimy ich na części. Dobieramy odpowiednią do wagi dziecka dawkę dostępną w aptece.
  • Uważamy na preparaty, które podajemy dziecku. Leki z tą samą substancją leczniczą mają różne nazwy handlowe. Istnieje więc ryzyko zdublowania dawki, a tym samym przedawkowania, dlatego tak ważna jest kontrola przed podaniem.

Dziecko zwymiotowało lek przeciwgorączkowy

Dziecko podczas infekcji jest marudne i płaczliwe. Istnieją sytuacje, w których dziecko po podaniu leku zwymiotuje. Zawsze nasuwa się pytanie, czy substancja lecznicza zdążyła się wchłonąć. Jeśli do wymiotów doszło od razu po podaniu należy ponownie zaordynować dawkę leku. Pomocne okażą się informacje zawarte w ulotce preparatu. Jest w niej informacja o czasie, po którym lek powinien zacząć działać. Ten czas można uznać za czas wchłaniania leku. W przypadku ponownego podawania środka przeciwgorączkowego warto rozważyć użycie innej substancji czynnej, aby ograniczyć ryzyko przedawkowania. Należy jednak zawsze skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem, bo każdy przypadek jest inny i wymaga innej interpretacji. Jeśli nie jest to pierwsza infekcja u dziecka i rodzic jest świadomy reakcji na podawanie leków doustnie, warto rozważyć użycie czopków.

Zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze. Spokój i opanowanie pomogą racjonalnie podjąć decyzję dotyczącą rodzaju leków, dawek i sposobu podania. W razie wszelkich wątpliwości nie bójmy się szukać pomocy. Farmaceuta lub lekarz w przychodni na pewno udzieli informacji, które pomogą opanować sytuację.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.