Dlaczego aloes cieszy się dużą popularnością w kosmetyce i lecznictwie?

Aloes

Aloes jest znany już od czasów starożytności. W dzisiejszych czasach używany jest jako składnik leków i kosmetyków. Wszystko to zawdzięczamy ogromnym właściwościom, jakie posiada ta roślina. Kwiat ten w początkowej fazie swojej popularności występował głównie na terenach pustynnych. Dzięki swojej budowie jest w stanie gromadzić w sobie wodę. Dzieje się tak na skutek obecności tkanki wodnej, która zabezpiecza roślinę przed brakiem dostępu do wody. Aloes w szybkim tempie rozpowszechnił się na całym świecie w rejonach o podobnych warunkach klimatycznych. W Polsce możliwa jest jedynie uprawa domowa. Roślina występuje w 400 różnych gatunkach. Wyróżniamy jednak 20 odmian kwiatu, które są wykorzystywane w celach leczniczych. Najbardziej popularne w dermatologii są odmiany aloesu drzewiastego i zwyczajnego. Jednym ze schorzeń, które były leczone za pomocą cennej rośliny były dolegliwości skórne. Używano go również podczas zapalenia stawów oraz jako złoty środek na dolegliwości żołądkowe. Dziś jest obecny w wielu kremach oraz środkach leczniczych. 

Budowa aloesu

Największe właściwości posiada środek rośliny. Miąższ jest najbardziej wartościowy, składa się on w większości z wody. Bogate składniki to zaledwie 4 procent jego budowy. Są to między innymi:  przeciwutleniacze (polifenole), kwas foliowy, polisacharydy, wapń, fosfor, żelazo, potas, beta karoten, witaminy z grupy B i C, enzymy roślinne, aminokwasy endogenne i egzogenne, kwasy organiczne takie jak cytrynowy, salicylowy, jabłkowy, winny i cynamonowy, tłuszcze w tym kwasy tłuszczowe takie jak arachidonowy, kaprylowy, linolowy, linolenowy, palmitynowy i stearynowy. Wszystkie te składniki mają ogromny wpływ na organizm. Świeże liście aloesu sprawdzą się jako panaceum na wiele dolegliwości. W lecznictwie stosowany jest zagęszczony lub wysuszony sok z liści aloesu.

Stosowanie aloesu w lecznictwie

Obecność polisacharydów w tej cudownej roślinie przyczynia się do pozytywnego wpływu na układ trawienny. Sprawdzi się w leczeniu stanów zapalnych, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Aloes sprzyja, namnażaniu się mikroflory jelitowej dlatego też jest odpowiednią substancją do łagodzenia jelita drażliwego. Przyczynia się również do pobudzenia prawidłowej pracy jelit,  zapobiegania zaparciom i poprawia funkcjonowanie wątroby. Miąższ z aloesu zwiększa produkcję żółci i soku trawiennego, dzięki czemu usprawnia gospodarkę węglowodanowo- tłuszczową. Wszystkie te procesy przyczyniają się do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy i cholesterolu w naszym organizmie. Stosowany na skórę wykazuje działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i łagodzące. Medycyna ludowa stosowała wyciąg z aloesu na ukąszenia i użądlenia po owadach. Wyciąg z liści aloesu drzewiastego pobudza system obronny do prawidłowego funkcjonowania. Sprawdza się jako środek wspomagający podczas nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Dodatkowo jest, substancją silnie nawilżającą co przyczynia się do szybkiej regeneracji błon śluzowych.

Aloes na stopę cukrzycową

Obecnie prowadzone są badania, które mają na celu potwierdzić pozytywny wpływ aloesu podczas leczenia stopy cukrzycowej. Zauważono bowiem, że aloes przyczynia się do szybszego zamykania i gojenia ran. 

Aloes na trądzik i stany zapalne skóry

Problemy skórne wywołane są głównie stanem zapalnym. Zawarty w składzie aloesu kwas salicylowy działa przeciwzapalnie i łagodząco na zmiany. Używane w kremach wyciągi z liści, działają pobudzająco na produkcję włókien kolagenowych. Przyspiesza gojenie się ran, łagodzi i koi objawy związane z uszkodzeniem naskórka. Sprawdzi się jako środek wspomagający leczenie przy schorzeniach takich jak łuszczyca. Odpowiedni jako dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Aloes w kosmetykach

Często wykorzystywany jako składnik produktów do pielęgnacji włosów. Silne właściwości nawilżające przyczyniają się do poprawy kondycji skóry głowy i włosów.

Zastosowanie rośliny w warunkach domowych.

Obecnie aloes jest częstą rośliną uprawianą w warunkach domowych. Z powodzeniem możemy wykorzystać świeże liście tej rośliny do codziennej pielęgnacji oraz lecznictwa. Wystarczy odłamać liść i wydobyć środek. Miąższ można ścierać na tarce lub zmiksować w blenderze, tak przygotowany surowiec można wykorzystać jako maski na skórę lub środek łagodzący objawy uszkodzenia naskórka. Używany na skórę twarzy pomoże zwiększyć elastyczność i odpowiednio nawilży. Po rozcieńczeniu z wodą może posłużyć jako płyn do demakijażu, który ograniczy powstawanie podrażnień.  Doskonale sprawdzi się jako substancja łagodząca objawy poparzeń słonecznych, ukoi i przyspieszy regenerację. Ma również zbawienny wpływ na ograniczenie występowania łupieżu. Przyczynia się również do zapobiegania nadmiernemu łuszczeniu się skóry. 

Możliwości zastosowania drogocennej rośliny są ogromne, nie bez przyczyny znana jest i doceniana od tysięcy lat. Należy zwrócić uwagę, że jest to produkt naturalny, a właśnie takie produkty są najbardziej tolerowane przez nasz organizm. Warto pomyśleć o domowej uprawie, która sprawdzi się przy wielu dolegliwościach. Jest bezpieczny zarówno dla dorosłych i dzieci. To doskonały środek na radzenie sobie pleśniawkami zmniejsza dyskomfort i łagodzi powstałe zmiany.

Jak wszystkie naturalne środki występujące w naturze, spożywane w dużych dawkach niosą za sobą ryzyko zaburzenia funkcjonowania organizmu. Aloes jest uważany za drogocenną roślinę o szerokim spektrum działania. Jednak należy pamiętać o umiarze w jego stosowaniu. Duże ilości spożywania wyciągów z aloesu lub stosowanie kremów na jego bazie może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.