Zespół jelita drażliwego - przyczyny, objawy i leczenie

Zespół jelita drażliwego to choroba, która dotyczy około 100 milionów ludzi na świecie. Jest to schorzenie, które w głównej mierze dotyka kobiety. Ten rodzaj choroby często jest przyczyną wycofania się społecznego. Osoby cierpiące na jelito drażliwe boją się podróżować, gdyż zmiana klimatu często zaostrza objawy.

Objawy jelita drażliwego

Do głównych objawów zaliczamy bóle brzucha z towarzyszącymi zaparciami, po których najczęściej występuje długotrwała biegunka. Osoby chorujące na to schorzenie skarżą się również na obecność śluzu w kale oraz na nadmierną produkcję gazów. Dodatkowo pacjenci mają często zgagę i refluks żołądkowy. W niektórych przypadkach występują mdłości. Choroba charakteryzuje się występowaniem wyżej wymienionych objawów w różnym nasileniu. Chory nie jest w stanie przewidzieć, co wydarzy się w jego organizmie w najbliższym czasie. 

Przyczyny występowania jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego nadal nie jest do końca rozpoznany, co oznacza, że wciąż trwają badania przyczyn występowania tej choroby. Niemniej jednak podczas wieloletnich badań zauważono, że wiele czynników wpływa na rozwój tej choroby: 

  • warunki genetyczne - podczas przeprowadzanego wywiadu u pacjentów chorujących na zespół jelita drażliwego zauważono tendencje do zachorowania u osób, u których w rodzinie występowała ta choroba. 
  • zabiegi operacyjne - istnieją przypadki występowania zespołu jelita drażliwego po zabiegach operacyjnych w obrębie przewodu pokarmowego. 
  • leki - zauważono również, że niektóre leki, np. hormony i antybiotyki mogą wpływać na większą zachorowalność na tę chorobę. 
  • nadwrażliwość trzewna - obecnie prowadzone są badania na temat nadwrażliwości na niektóre pokarmy, które mogą skutkować niewłaściwą odpowiedzią układu immunologicznego, co może przyczynić się do powstawania zespołu jelita drażliwego
  • problemy psychiczne - osoby mające problemy z panowaniem nad swoimi emocjami, posiadają większą tendencję do zachorowania. Przeprowadzone badania mówią, że pacjenci, którzy przeszli w swoim życiu duży stres lub chorują na depresję, hipochondrię - są podatni na zachorowanie
  • zaburzenia odżywiania - w grupie ryzyka są pacjenci, którzy posiadają zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia. 

Czym jest nadwrażliwość trzewna?

Nadwrażliwość trzewna to zespół występujący często podczas zespołu jelita drażliwego. Jest to odczuwanie bólu podczas rozdymania jelit. Tę dolegliwość diagnozuje się poprzez badanie, które polega na umieszczeniu balonika w odbytnicy, który zostaje pompowany za pomocą barostatów. w przypadku zespołu jelita drażliwego pojawia się większy ból podczas tego badania. 

Diagnostyka jelita drażliwego

Osoby cierpiące na charakterystyczne objawy jelita drażliwego są poddawane badaniom, które pomogą określić przyczynę występowania problemu. Lekarz kieruje pacjenta na badania takie jak:

  • morfologia
  • OB
  • badanie biochemiczne surowicy krwi
  • badanie ogólne moczu
  • badanie kału w kierunku obecności pasożytów
  • badanie kału w kierunku krwi utajonej
  • rektoskopię
  • fiberosigmoidoskopię

Ciekawym zjawiskiem podczas tej choroby jest brak utraty wagi, mimo przewlekłych stolców. Objawy takie jak gorączka, utrata masy ciała, zmiana koloru stolca, domieszka krwi w stolcu nie są objawami jelita drażliwego. 

Leczenie zespołu jelita drażliwego.

Leczenie jelita drażliwego polega głównie na wykluczeniu czynników sprzyjających pojawianiu się objawów tej choroby. Dlatego leczenie jest zależne od przyczyn występowania choroby. U pacjentów, którzy posiadają zaburzenia na tle psychicznym, zaleca się zmianę trybu życia oraz leczenie u specjalisty, który pomoże zniwelować problem. Zmiana trybu życia, ograniczenie stresu lub wykluczenie leków powodujących zespół jelita drażliwego mogą przynieść duże efekty. Dodatkowo niezmiernie ważna jest odpowiednia dieta podczas. Należy również pamiętać, że pacjenci z tą chorobą nie powinni się przejadać, bowiem powoduje to nasilenie biegunek. Pacjenci chorujący na zespół jelita drażliwego powinni sięgać po probiotyki, oczywiście najlepszym rozwiązaniem będą te sporządzone samodzielnie, jednak dla osób nie mających na to czasu w aptece są dostępne gotowe produkty. Wspieranie naturalnej flory bakteryjnej przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości związanych z tą chorobą. 

Czy zespół jelita drażliwego jest chorobą uleczalną?

Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą, nie jest więc możliwe całkowite wyleczenie. Osoby cierpiące na to schorzenie są narażone na dezorganizację swojego życia. Choroba posiada okresy o niskim i wysokim natężeniu objawów. Zastosowanie się do zaleceń pomaga znacząco zmniejszyć dolegliwości. 

Powiązane produkty

Intesta, kapsułki, 60 szt
Dostępny
Biegunka

Intesta, kapsułki, 60 szt

BIOTON S.A.
30,57 zł
Wskazania: Zaburzenia czynności jelit Choroby zapalne błony śluzowej jelit Zaburzenia flory jelitowej Zakażenia jelit  Biegunka
Lakcid Forte, kapsułki...
Brak na stanie
Probiotyki i prebiotyki

Lakcid Forte, kapsułki twarde, 10 szt.

ZAKŁ. FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.
32,72 zł
Wskazania: Zaburzenia czynności jelit Choroby zapalne błony śluzowej jelit Zaburzenia flory jelitowej Zakażenia jelit  Biegunka

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.