Jak odróżnić łupież suchy od tłustego?

Łupież

Łupież to dolegliwość, która dotyka około 40% populacji. Jest to problem, który nie tylko jest powodem wstydu, zwłaszcza u ludzi młodych, ale również schorzeniem, które często wymaga długotrwałego leczenia. 

Skóra ludzka przechodzi naturalne procesy regeneracji. Dzieje się to poprzez rogowacenie i złuszczanie naskórka, którego następstwem jest jego nadbudowa. Wszystko byłoby w porządku, gdyby u wszystkich ten proces wyglądał jednakowo.

Przyczyny powstawania łupieżu

Skąd bierze się ta choroba skóry? W niektórych przypadkach jest to efekt podrażnienia skóry przez używanie zbyt mocnych kosmetyków. Wydawałoby się, że łupież pojawia się głównie u osób borykających się z nadmiernym łojotokiem, ale niestety są przypadki, kiedy łupież powstaje na skutek przesuszenia głowy. Dlatego rozróżniamy różne rodzaje tej choroby.

Łupież tłusty i przyczyny powstawania

Najczęstszym rodzajem jest łupież tłusty. Występuje u osób z tendencją do przetłuszczania skóry głowy. Naturalnie bytujące grzyby namnażają się, doprowadzając do stanów zapalnych. Skóra wtedy jest zaczerwieniona, a nam doskwiera uporczywy świąd. Wskutek obrony nasz organizm złuszcza skórę i pojawiają się na naszym ubraniu złote płatki łupieżu. Warunkami sprzyjającymi jest posiadanie skóry z tendencją do nadmiernego wydzielania sebum. Łupież tłusty często następuje po nieleczonym łupieżu suchym. 

Łupież suchy

Nie jest prawdą, że łupież suchy powstaje w wyniku braku produkcji łoju. Po prostu większość z nas nie reaguje na grzyby, które normalnie bytują na skórze głowy. W  przypadku łupieżu suchego nawet ich najmniejsza ilość wywołuje stany zapalne, objawiające się srebrnymi płatkami. Ten rodzaj łupieżu może wystąpić w przypadku źle dobranych kosmetyków, które powodują złuszczanie skóry. Łupież suchy w większości występuje u osób ze skórą suchą i wrażliwą. Nadmierne używanie kosmetyków do stylizacji może być przyczyną powstawania łupieżu suchego. Do czynników wywołujących tą chorobę zaliczamy też  niedobór cynku, złę dietę i przewlekły stres.

Łupież pstry

Wszystkim pewnie obiło się o uszy, że występuje też łupież pstry. W porównaniu do już wymienionych ten nie powstaje tylko na owłosionej skórze głowy. Jest to zakażenie skóry, która ma styczność z łupieżem. Objawem są żółte lub brunatne plamy na ciele, które leczy się środkami przeciwgrzybicznymi. Ten rodzaj występuje głównie u osób po okresie dojrzewania.

Łupież różowaty

Ostatnim rodzajem jest łupież różowaty - schorzenie, które dotyka głównie dzieci i młodych ludzi. Pierwszym objawem jest pojawienie się różowej plamki na klatce piersiowej. Podczas rozwoju choroby plamki rozmieszczają się na dalszych częściach ciała. Choroba ustępuje sama, nie wymaga leczenia.

Leczenie łupieżu

Leczeniem tego schorzenia zajmuje się lekarz dermatolog, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Jego celem jest nie tylko zwalczenie objawów choroby, ale również jej przyczyny. Oczywiście w przypadku łupieżu skóry owłosionej, czyli łupieżu suchego lub tłustego, możemy sięgnąć po produkty ogólnodostępne oraz dermokosmetyki dostępne w aptece. Należy pamiętać, że w przypadku nawracającego problemu nie ma co ryzykować leczeniem na własną rękę.

Jak wybrać prawidłowo produkt przeciwłupieżowy?

Na rynku dostępne są preparaty odpowiednie do stosowania w domowym zaciszu. Ich skład jednak różni się w zależności od rodzaju schorzenia.

Na łupież suchy - produkty przeciwłupieżowe na łupież suchy powinny zawierać substancje, które będą wspierać odbudowę naskórka. W popularnych produktach możemy spotkać w składzie kwas lipohydroksylowy, który pomaga złuszczyć zrogowaciały naskórek, dodatkowo polecane produkty posiadają substancję nawilżające.

Na łupież tłusty - produkty na łupież tłusty powinny zawierać substancje przeciwgrzybicze, cytostatyczne i keratolityczne. Substancje te zapobiegają nadmiernemu wydzielaniu sebum, dodatkowo pomagają odbudować warstwę naskórka oraz zapobiegają namnażaniu się bakterii i grzybów. Dobry produkt na łupież tłusty powinien też zawierać substancję łagodzącą świąd.

Priorytetem jest poznanie przyczyny, by dobrze zastosować leczenie. Nie przejmujmy się tym problemem, jeśli już nas dosięgnie, bo jest to rzecz naturalna i nie ma się czego wstydzić. Łupież jest chorobą uleczalną, a jej sposoby leczenia są w dzisiejszych czasach skuteczne.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.