- News
- 0 polubienia
- 615 widoki
- 0 comments
- rtg, usg, MRI, TK, angiografia, densytometria, rezonans magnetyczny, rentgen, mamografia
Radiologia
Radiologia to dziedzina, która zajmuje się obrazowaniem ciała człowieka. Osoba, która wykonuje takie badania nazywana jest radiologiem. Badania, które wykonuje ten specjalista opierają się na użyciu ultradźwięków, pola magnetycznego i promieniowania rentgenowskiego. Lekarz wykonujący te badania zajmuje się również opisywaniem wyników. Radiolog w opisie umieszcza wszystkie uwagi dotyczące nieprawidłowości zaobserwowanych podczas badania. Czy wiesz, jakiego rodzaju badania wykonuje ten specjalista?
Radiolog to lekarz, dzięki któremu możemy postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Obraz, który pojawia się podczas badania jest porównywany za pomocą ogromnej wiedzy jaką posiadają lekarze w tej dziedzinie na temat prawidłowo rozwijających się narządów, tkanek i kości. Specjalista dokładnie je mierzy i ogląda w celu wykrycia wszystkich nieprawidłowości.
Najczęściej skierowanie na badania radiologiczne uzyskujemy od lekarzy rodzinnych na podstawie występujących objawów lub złych wyników badań podstawowych.
Badania jakie wykonuje radiolog:
RTG czyli rentgenografia - to jedno z często zlecanych badań. Wykonuje się je za pomocą wiązki promieniowania rentgenowskiego. Wynik uzyskujemy za pomocą obrazu na kliszy oraz opisu. Badanie te najczęściej wykonuje się podczas urazów kostno-stawowych, ale również często jest zalecane podczas zapalenia płuc w celu określenia wielkości zmian zapalnych.
USG, czyli badanie ultrasonograficzne - ten rodzaj badania określa stan narządów wewnętrznych. Wynik również uzyskujemy w formie obrazu oraz opisu. Najczęściej USG wykonywane jest u kobiet w ciąży, w celu sprawdzania, czy płód rozwija się prawidłowo. Badanie ultrasonograficzne jest niezbędne podczas biopsji. Lekarz zleca badanie usg, jeśli podejrzewa obecność guzów, torbieli, mięśniaków lub rozwój chorób nowotworowych. Badanie wykonuje się w większości w celu określenia prawidłowości narządów takich jak nerki, węzły chłonne, tarczyca czy pęcherz.
Mammografia - badanie, które wykonuje się u kobiet. Polega na prześwietleniu piersi i wykluczeniu obecności guzów. Jest to badanie, które zaliczamy do profilaktyki w walce z rakiem.
TK, czyli tomografia komputerowa - badanie polega na obrazowaniu struktur kości i narządów. Wykorzystuje się do tego badania promienie rentgenowskie. W większości przypadków pacjent otrzymuje środek kontrastowy, który zwiększa widoczność tkanek. Przed podaniem kontrastu zaleca się wykonanie poziomu kreatyniny oraz mocznika w celu określenia prawidłowego funkcjonowania nerek. Po wykonaniu badania również otrzymujemy badanie opisowe i obrazowe. Coraz częściej badania obrazowe umieszczane są na płytach CD.
MRI, czyli rezonans magnetyczny to badanie, które obrazuje przekrój narządów w ciele człowieka we wszystkich płaszczyznach. Podczas rezonansu wykorzystuje się fale magnetyczne, które obrazują narządy na komputerze, a następnie są opisywane przez lekarza. Wynik uzyskujemy na płytach oraz w formie papierowej.
Angiografia jest to badanie, które określa stan tętnic wieńcowych. Ten rodzaj badania zleca się u osób, które są przed operacją wymiany zastawek serca. Badanie zleca się, jeśli podejrzewa się u pacjenta zwężenie naczyń wieńcowych lub uszkodzenie lewej komory serca.
Densytometria - badanie polegające na określeniu stanu kości za pomocą ultradźwięków i promieni rentgenowskich. Badanie te zaleca się u osób, u których podejrzewa się rozwój osteoporozy. Jest to jedno z badań, które umożliwia wykrycie choroby na wczesnym etapie..
Wizyta u radiologa
Wizyta u radiologa nie różni się od wizyt u innego specjalisty. Podstawą jest przeprowadzenie wywiadu i wykluczenie przeciwwskazań przed wykonaniem badania. W zależności, jakie badanie jest wykonywane istnieją różnice przed przygotowaniem. W przypadku usg narządów lekarz zaleci bycie na czczo. Podczas wykonywania MRI wystarczy nie spożywać posiłków kilka godzin przed obrazowaniem. O tym jak przygotować się na badania dowiemy się podczas umawiania wizyty. Należy pamiętać, że tego rodzaju badania można wykonać prywatnie. W większości przypadków czas oczekiwania na badanie pełnopłatne jest krótszy niż w przypadku zlecenia na NFZ.
komentarze (0)