Rezonans magnetyczny - wskazania i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny jest badaniem, które wykorzystuje się podczas diagnozy wielu chorób. MRI, bo taki skrót nosi to badanie, polega na uzyskaniu przekroju obrazu ciała bez promieniowania jonizującego. Obecnie uważa się to badanie za nieinwazyjne i bezpieczne dla organizmu ludzkiego.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (MRI lub RM) to badanie wykorzystujące pole magnetyczne i fale radiowe generowane komputerowo. Dzięki MRI jesteśmy w stanie uzyskać dobrej jakości obraz narządów i tkanek. Pole magnetyczne wykorzystywane podczas rezonansu ma wartość od 0,5 do 3,0 Tesli.

Jak długo trwa badanie?

Czas trwania badania za pomocą rezonansu magnetycznego waha się w zależności od wielkości części ciała, którą chcemy zobrazować. W większości trwa ono od 20 do 60 minut.

Wskazania do wykonywania rezonansu magnetycznego

MRI ma wiele zastosowań i jest używany podczas wykrywania wielu schorzeń. Na rezonans magnetyczny mogą być kierowani pacjenci z podejrzeniem:

  • tętniaka naczyń mózgowych
  • zaburzeń dotyczących oka
  • zaburzeń dotyczących ucha
  • stwardnienia rozsianego
  • uszkodzeń rdzenia nerwowego
  • urazu mózgu
  • nowotworu
  • choroby śródpiersia
  • chorób wątroby
  • chorób narządów wewnętrznych
  • chorób narządów ruchu, w tym kręgosłupa

Czy istnieją przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny można wykonać u większości pacjentów. Istnieje jednak bowiem kilka przeciwwskazań, kiedy badania MRI nie można wykonać. Pacjenci posiadający wszczepione elementy metalowe i niektóre implanty ślimakowe nie mogą być poddawani rezonansowi magnetycznemu. Osoby posiadające stenty, klipsy naczyniowe, stentgraft, stymulatory serca, neurostymulatory, stabilizacje ortopedyczne, aparaty ortodontyczne i implanty stomatologiczne powinny przed wykonywaniem badania skonsultować się z lekarzem i tylko i wyłącznie na jego zlecenie udać się na rezonans. Nie zaleca się również wykonywania rezonansu w pierwszym trymestrze ciąży, chyba, że lekarz stwierdzi, że może przynieść to więcej korzyści niż skutków negatywnych. 

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Badanie to nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. W przypadku podawania kontrastu należy tylko powstrzymać się od jedzenia na 2 godziny przed badaniem.

Czym jest rezonans magnetyczny wykonywany w sedacji?

Sedacja polega na podaniu środków uspokajających w celu ograniczenia ruchów podczas badania. Najczęściej takie badanie z sedacją wykonuje się u dzieci.

Co należy zabrać ze sobą na badanie?

Należy pamiętać o dowodzie osobistym oraz komplecie poprzednich badań. Dodatkowo pacjent powinien wykonać badanie polegające na określeniu poziomu kreatyniny.

Rezonans magnetyczny jest badaniem pomocnym podczas diagnostyki wielu chorób. Dlatego po otrzymaniu skierowania na MRI należy się nie martwić, badanie to jest nieinwazyjne. Podczas badania pacjent zostaje umieszczony w ciasnej komorze, co może być problematyczne dla osób z klaustrofobią. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.