Na czym polega angiografia?

Angiografia

Angiografia to badanie, za pomocą którego możemy sprawdzić stan wnętrza swoich naczyń krwionośnych i organów wewnętrznych. Najczęściej wykonuje się to badanie, aby zobrazować wnętrze żył, tętnic i komór serca.

W jaki sposób jest wykonywana angiografia?

Angiografia polega na wstrzyknięciu dożylnie środka kontrastowego. Kontrast wymieszany z krwią wypełnia układ krwionośny i za pomocą promieni rentgenowskich obrazuje stan naczyń. W ten sposób możemy sprawdzić, czy przepływ krwi w naczyniach jest prawidłowy oraz czy nie doszło do uszkodzenia któregoś z naczynia. Za pomocą angiografii możemy skontrolować stan naczyń w całym naszym ciele.

Przebieg angiografii

Badanie angiograficzne wykonuje lekarz radiolog, chirurg naczyniowy lub kardiolog. Przed zakwalifikowaniem pacjenta do badania przeprowadzany jest wywiad w celu wykluczenia wszelkich przeciwwskazań do wykonania badania. Do głównych przesłanek, które uniemożliwiają badanie zaliczamy:

  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • zaburzenia elektrolitowe
  • anemia
  • niedawno przebyty udar mózgu
  • alergia na kontrast
  • wysokie ciśnienie tętnicze
  • wole nadczynne tarczycy

Po wykluczeniu przeciwwskazań pacjent otrzymuje zlecenie na wykonanie podstawowych badań takich jak: morfologia, krzepliwość i poziom kreatyniny. Po dostarczeniu wyników pacjent zostaje przygotowywany do zabiegu. Lekarz znieczula miejsce wkłucia i zakłada cewnik dożylny w celu podania środka kontrastowego. Po upływie kilku minut pacjent zostaje poddany badaniu. Obraz otrzymuje się w formie cyfrowej i papierowej. Jest to bezpieczna forma monitorowania badania, umożliwiająca stały podgląd obrazu stanu naczyń. Po zakończonym badaniu zakładany jest opatrunek w miejscu wkłucia. 

Metody angiografii

Istnieją dwie metody wykonywania angiografii:

Metoda Dos Santosa - polega ona na wkłuciu cewnika w tętnicę i podaniu środka kontrastowego. Po wymieszaniu z krwią wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, na podstawie których zostaje zobrazowany stan naczyń.

Metoda Seldingera -  polega na wkłuciu cewnika do tętnicy udowej, pachowej lub ramiennej. Tętnica zostaje nakłuta specjalną igłą przed którą wprowadza się prowadnik. Po usunięciu igły za pomocą prowadnika wprowadza się cewnik, przez który zostaje wprowadzony kontrast. W tej metodzie badania cewnik jest widoczny na obrazie badania, dzięki temu można przez cały czas monitorować jego położenie i wprowadzać go w konkretne naczynie.

Jak pacjent powinien przygotować się do badania

Na dzień przed badaniem należy zadbać o przyjmowanie dużej ilości płynów. Na badanie pacjent powinien się stawić na czczo. Wystarczy, by pacjent nie spożywał posiłków i innych płynów poza wodą na około 6-8 godzin przed zabiegiem. Zaleca się zmycie lakieru do paznokci u pań. Istnieje możliwość podania kontrastu przez pachwinę, dlatego w celu ułatwienia dostępu należy ogolić tę okolice.

Wskazania do angiografii

Lekarze kierują pacjentów na badanie angiograficzne, jeśli występują przesłanki chorób tętnic, które mogą prowadzić do niedokrwienia narządów. Za pomocą tego badania można wykryć szereg chorób układu krwionośnego. Podczas badania lekarz może zauważyć wszystkie nieprawidłowości, takie jak zwężenie naczyń, wady budowy, zatorowość płucną. Angiografia jest badaniem, które umożliwia wykrycie tętniaków, zakrzepów i ogólnego zapalenia żył. Metoda ta jest również wykorzystywana przed wieloma operacjami, takimi jak przeszczep nerek czy też przed operacją guzów nowotworowych.

Jaki rodzaj znieczulenia można stosować podczas angiografii?

U osób dorosłych zalecane jest stosowanie znieczulenia miejscowego, istnieje również możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego, ale ten rodzaj zaleca się stosować u dzieci. 

Zalecenia po badaniu

Środek kontrastowy jest przygotowywany na bazie jodu, który może prowadzić do silnej reakcji alergicznej, a nawet czasem do wstrząsu anafilaktycznego. Po badaniu, jak i przed jego wykonaniem zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów. Ma to na celu szybkie pozbycie się barwnika z organizmu.

Powikłania po angiografii

Angiografia to badanie, które często chroni przed niekorzystnymi konsekwencjami zdrowotnymi lub nawet utratą życia. Wczesne wykrycie zwężenia naczyń krwionośnych zapobiega niedokrwieniu narządów. Nie należy jednak obawiać się tego badania, bo mimo tego, że badanie jest inwazyjne, może przynieść jednak więcej korzyści niż szkody.

Powiązane produkty

Rostil, tabletki 0,25 g, 30...
Dostępny
Serce i krążenie

Rostil, tabletki 0,25 g, 30 szt

AFLOFARM FARMACJA POLSKA SP. Z O.O.
10,61 zł
 Wskazania: Leczenie niewydolności krążenia żylnego dolnych: ból, kurcze , mrowienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi.

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.