- News
- 0 polubienia
- 580 widoki
- 0 comments
- biegunka, dieta podczas biegunki, preparaty na biegunkę, rozwolnienie, przyczyny biegunki, ostre biegunki, objawy biegunki
Biegunka to zaburzenia oddawania stolca. Biegunką określa się częstszą potrzebą wypróżniania. Towarzyszy jej również nieprzyjemny zapach oraz zmiana konsystencji stolca.
Co to jest biegunka?
Biegunką określamy zaburzenia w częstotliwości oddawania stolca (wypróżnienia są częściej niż występuje to na co dzień), dodatkowo występuje nieprzyjemny zapach i zmieniona konsystencja stolca. Przyczyn powstawania biegunek może być wiele. Biegunki mogą występować w przebiegu różnych chorób, ale także być wynikiem stresu. Jedno jest pewne - ten problem dotyczył chociaż kilka razy w życiu każdego z nas. Jak więc radzić sobie z zaburzeniami w funkcjonowaniu jelit?
Jakie są przyczyny występowania biegunek?
W większości przypadków biegunka ustępuje po maksymalnie 3 dniach i najczęściej jest spowodowana wirusami lub bakteriami. Istnieją jednak inne przyczyny, które w mniejszym lub większym stopniu mogą wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Do przyczyn występowania biegunki zaliczamy:
- rotawirusy
- obecność bakterii Salmonelli
- obecność bakterii Shigella lub Campylobacter
- stres
- alergia
- wszelkiego rodzaju zatrucia lekami, metalami, jedzeniem
- zapalenia trzustki
- zespół Leśniowskiego-Crohna
- niedoczynność tarczycy
- zaburzenia hormonalne
- zespół jelita drażliwego
- nowotwór
- zmiany klimatyczne
Rozróżniamy kilka typów biegunek, a podział ten wynika z czynnika wywołującego rozwolnienie.
Biegunki pochodzenia bakteryjnego
Ten rodzaj biegunek dotyczy w większości dzieci. Czynnikiem wywołującym biegunki bakteryjne jest najczęściej Salmonella. Rozwolnienie pochodzenia bakteryjnego dzieli się na 3 postacie, podział ten zależny jest od objawów:
Ostra biegunka |
gorączka, biegunka, wymioty, krew w kale, ból brzucha |
Biegunka septyczna |
po biegunce występuje ból stawów, zapalenie szpiku lub opon mózgowych |
Biegunka durowa |
biegunka, wysypka, powiększona śledziona |
Biegunka może być również wywołana bakterią Shigella, jest to rodzaj rozwolnienia, który występuje nagle. Podczas tej biegunki dodatkowo występują drgawki, majaczenia i bóle głowy. Ta postać biegunki może prowadzić do omdleń oraz śladowych ilości krwi w kale.
Czym są ostre biegunki?
Ostra postać biegunki jest to rozwolnienie trwające nawet do 10 dni, a jej skutkiem jest wycieńczenie organizmu oraz odwodnienie. Przyczyną ostrych biegunek mogą być bakterie, wirusy, pasożyty lub zatrucia pokarmowe.
Jak postępować podczas rozwolnienia?
Biegunki mogą prowadzić do odwodnienia i wycieńczenia organizmu, dlatego niezmiernie ważne jest uzupełnianie płynów. Należy pamiętać, że podczas częstego oddawania stolca, nasz organizm zostaje pozbawiony cennych mikroelementów, które wpływają na stan zdrowia. Dlatego najlepiej sięgnąć po elektrolity dostępne w aptece, które najefektywniej uzupełniają utracone mikroelementy.. Odpowiednim rozwiązaniem będzie też sięgnięcie po probiotyki, które wpłyną na poprawę flory bakteryjnej jelit, naruszonej podczas tego typu schorzeń. W aptece dostępne są również preparaty hamujące biegunki, zawierają one w większości diosmektyt, czyli glinkokrzemian. Możemy również sięgnąć po węgiel leczniczy, który skutecznie zadziała na obecne w organizmie toksyny i zmniejszy dolegliwości nimi wywołane.
Dieta podczas rozwolnienia
Podczas biegunki należy wdrożyć dietę lekkostrawną. Oczywiście jeśli pacjent nie ma potrzeby przyjmowania posiłków w początkowej fazie choroby, nie musi ich spożywać. Najważniejsze podczas rozwolnienia jest dostarczanie odpowiedniej ilości płynów. Do diety możemy wprowadzić produkty takie jak kleiki, pieczywo pszenne, marchewkę gotowaną, mus jabłkowy i bananowy. Wszystkie te produkty zawierają pektyny i potas, które są niezbędne do zahamowania biegunek. Ważne jest, aby wykluczyć z diety produkty bogate w błonnik, gdyż mogą one przyczynić się do nasilenia objawów.
Kiedy udać się do lekarza?
Każda biegunka trwająca powyżej 48 godzin powinna być skonsultowana z lekarzem. W szczególności, jeśli zaburzenia te mają charakter nawracający lub przewlekły. Długotrwałe biegunki mogą prowadzić do chorób układu pokarmowego lub być wynikiem np. nadczynności tarczycy. Dlatego przewlekła biegunka może być sygnałem świadczącym o rozwoju wielu chorób.
komentarze (0)