Zastosowanie tlenoterapii

Tlenoterapia jest ostatnimi czasy popularną metodą leczenia wielu schorzeń. Polega na wyizolowaniu jednego z pierwiastków, jakim jest tlen, z powietrza i dostarczaniu go do organizmu. Metodę tę stosuje się w przypadku niewydolności oddechowej, która może nastąpić w przebiegu różnych chorób układu oddechowego. Czy tlenoterapię stosuje się tylko podczas schorzeń?

Czym jest tlenoterapia?

Tlenoterapia polega na dostarczaniu do organizmu tlenu za pomocą koncentratora, zwiększającego ilość tlenu we wdychanym powietrzu. Dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu przynosi wiele korzyści dla całego organizmu. Bardziej dotleniony organizm lepiej funkcjonuje. Skutkuje to między innymi poprawą koncentracji, lepszą sprawnością psychiczną i fizyczną. Dotlenione komórki sprzyjają większej wydolności całego organizmu. Dodatkowo tlenoterapia spowalnia przebieg przewlekłych chorób, które prowadzą do całkowitej niewydolności. Odpowiednie stężenie tlenu w organizmie również skutkuje lepszym samopoczuciem i polepszeniem jakości snu. 

Kiedy stosuje się tlenoterapię?

Tlenoterapia w obecnych czasach jest popularna, jednak kiedyś stosowano ją tylko i wyłącznie podczas zabiegów operacyjnych oraz u pacjentów z niestabilną saturacją. Obecnie stosuje się tę metodę podczas zaburzeń w oddychaniu wynikających z chorób układu oddechowego. Do wskazań do tlenoterapii zaliczamy:

Astmę- to jedna z chorób układu oddechowego, w której wykorzystuje się tlenoterapię. Polega ona na zwiększeniu saturacji do minimum 92 % i nie dopuszczaniu do jej spadku. Metodę tę stosuje się w przypadku nasilenia objawów.

POChP ( przewlekła obturacyjna choroba płuc) - jest to kolejne schorzenie układu oddechowego, które jest leczone tlenoterapią. Chorzy zostają podłączeni pod tlen w przypadku saturacji poniżej 88%

Covid-19- w przebiegu tej choroby u niektórych pacjentów dochodzi do niewydolności oddechowej wywołanej zapaleniem płuc, które powoduje wirus. Leczenie tlenoterapią pomaga zwalczyć problemy z oddychaniem, które powstają na skutek choroby.

Objawy niewydolności oddechowej

Niewydolność oddechowa to stan, w którym organizm wchodzi w stan niedotlenienia poprzez zaburzenie czynności układu oddechowego. Zaburzenia w oddychaniu mogą pojawić się nagle lub przewlekle. Zaburzenia w oddychaniu, które pojawiają się raptownie, zaliczamy do stanów ostrych, ten rodzaj zaburzeń w przypadku szybkiego uzupełnienia organizmu tlenem można w ciągu kilku godzin odwrócić. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku przewlekłej niewydolności, skutki tego rodzaju niedotlenienia są nieodwracalne. Do głównych objawów niewydolności oddechowej zaliczamy:

  • zaburzenia koncentracji
  • problemy ze snem
  • utraty przytomności
  • uszkodzenia narządów ( podczas długotrwałego niedotlenienia)
  • niska wydajność organizmu

Rodzaje urządzeń do tlenoterapii

Tlenoterapie w warunkach szpitalnych wykonuje się za pomocą bezpośredniego podania tlenu z butli przy użyciu maski lub wąsów tlenowych. W warunkach domowych wykorzystuje się koncentratory tlenu. Urządzenia te oddzielają cząsteczki tlenu od innych gazów obecnych w powietrzu i są w stanie uzyskać czysty tlen, który za pomocą maski lub kaniuli jest podawany pacjentowi. Istnieją różnego rodzaju koncentratory, niektóre mają możliwość uzyskania czystego tlenu od 5 do 10 litrów na minutę. Producenci mają do zaoferowania koncentratory przenośne oraz stacjonarne, oba produkty posiadają wady i zalety. W zależności od wyboru produktu koncentratory będą różnić się wagą oraz funkcjami. Urządzenia te posiadają alarmy, które informują pacjenta o nieprawidłowym działaniu urządzenia lub złym stanie pacjenta. Koncentratory są dostępne w aptece lub w sklepach medycznych, a ich cena waha się od 1500 do 15 000 złotych.

Czy istnieją powikłania po zastosowaniu tlenoterapii?

Długotrwałe stosowanie 100% tlenu może być toksyczne dla organizmu. Tlenoterapia, jak większość metod leczenia powinna być stosowana z umiarem. Badania dowodzą, że stosowanie 100% tlenu ponad 6 godzin może skutkować zapaleniem tchawicy lub oskrzeli, suchością błony śluzowej, rozwojem zmian obturacyjnych lub zaburzeniami rzęsek, za pomocą których jest odprowadzana zalegająca wydzielina. Stosowanie tlenu w tak dużym stężeniu przez okres 24 godzin może skutkować niedodmą absorpcyjną płuc, a po 48 godzinach obrzękiem płuc.

Komora hiperbaryczna

Obecnie coraz bardziej popularne staje się korzystanie z komór hiperbarycznych. Są to zamknięte pomieszczenia, w których oczyszczony tlen osiąga duże stężenia. Zaleca się korzystanie z takiego rodzaju terapii nie tylko osobom mającym problem z niedotlenieniem, ale również pacjentom z zaburzeniami koncentracji oraz niską wydolnością organizmu. Coraz częstszym zjawiskiem jest korzystanie z komór hiperbarycznych przez osoby, które prowadzą aktywny tryb życia lub po prostu chcą poprawić swój stan zdrowia. Czysty tlen ma drogocenne właściwości dla całego organizmu.

Mimo korzyści, jakie płyną ze stosowania tlenoterapii, należy zachować umiar w stosowaniu tej metody leczenia. Odpowiedzialnym zachowaniem będzie wizyta u lekarza i konsultacja, która ograniczy ryzyko występowania powikłań.  

Powiązane produkty

Termometr bezdotykowy Pempa... Termometr bezdotykowy Pempa... 2
Dostępny
Termometry

Termometr bezdotykowy Pempa T200, 1szt.

CHDE POLSKA SP. S.A.
2 Reviews
60,73 zł
 Wskazania: Pomiar temperatury ciała Pomiar temperatury otoczenia Pomiar temperatury obiektów

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.