- News
- 0 polubienia
- 1021 widoki
- 0 comments
- eeg, elektroencefalografia, wskazania do eeg, jak wygląda eeg, przebieg eeg, eeg u dzieci, badanie eeg
Elektroencefalografia, czyli EEG, to badanie umożliwiające ocenę czynności mózgu. Dzięki EEG możemy wykryć wiele nieprawidłowości. Czy istnieją przeciwwskazania do tego rodzaju badania? Jak przygotować się do elektroencefalografii?
Czym jest elektroencefalografia, czyli EEG?
Urządzenie, za pomocą którego przeprowadza się elektroencefalografię, przypomina czepek, do którego są przyczepione kolorowe elektrody. Umieszcza się go na głowie, a elektrody mocuje na głowie. Na urządzeniu obrazującym pojawiają się impulsy, które obrazują czynność mózgu.
Wskazania do wykonywania EEG
Ten rodzaj badania wykonuje się przede wszystkim podczas diagnostyki epilepsji. Badanie to umożliwia ocenę zaawansowania choroby oraz pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia. Badanie to również wykonuje się szukając przyczyn zaburzeń snu. Określa ono w jakim stanie jest chory podczas śpiączki. Jest również badaniem określającym stan mózgu po zatruciu środkami neurotoksycznymi. Dokonuje się również oceny mózgu po wszelkiego rodzaju urazach. Wskazaniem do badania są również zmiany w układzie nerwowym. Częste bóle głowy, niewiadomego pochodzenia omdlenia są również wskazaniem do wykonania tego typu badania.
Jak przygotować się do badania EEG
Badanie samo w sobie nie wymaga szczególnego przygotowania od pacjenta. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to odstawić wszelkiego rodzaju substancje na 48 godzin przed planowanym badaniem. Substancje mogą zaburzyć prawidłowy obraz oraz wpłynąć na zachowanie mózgu. Przeciwwskazane są wszelkiego rodzaju leki oddziaływujące na układ nerwowy. Nie powinno się też pić kawy i alkoholu. Dodatkowo należy pamiętać, aby pacjent w dniu badania zjadł lekkostrawny posiłek, a to dlatego, że zmiany poziomu glukozy mogą wpłynąć na pracę mózgu. W dniu badania starajmy się nie nakładać preparatów do stylizacji włosów oraz umyć głowę, wszelkiego rodzaju chemia może wpłynąć na przewodnictwo neuronów.
Jak przebiega badanie EEG
Badanie EEG jest badaniem bezbolesnym, lekarz obsługujący aparaturę nakłada na głowę żel w miejscach, w których będą przylegały elektrody, dzięki temu będzie możliwy lepszy przekaz sygnału. Następnie pacjent zostaje ubrany w specjalny czepek z elektrodami. Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej i właśnie w takiej spędza od kilku do kilkudziesięciu minut. Podczas badania pacjent poddany zostaje próbom, które polegają na zamykaniu i otwieraniu oczu, dodatkowo stosuje się próbę fotostymulującą oraz hiperwentylacyjną. Większość czasu podczas badania pacjent leży z zamkniętymi oczami.
Jak odczytać wynik EEG
Interpretując wynik bierze się pod uwagę amplitudę oraz częstotliwość fal mózgowych. Na badaniu pojawiają się fale takie jak:
- fala Alfa - (częstotliwość 8-13 Hz, amplituda 30-100 mcV/m) ten rodzaj fal pojawia się w momencie zamknięcia oczu, otrzymując bodziec światła fale te ulegają wytłumieniu
- fala Beta - (częstotliwość 12-30 Hz, amplituda >30 mcV/m) fala ta pojawia się w momencie skupienia
- fala Gamma - (częstotliwość 25-100 Hz) ten rodzaj fal pojawia się w momencie wykorzystywania pamięci np. zapamiętywania.
- fala Delta - (częstotliwość 1-3 Hz) pojawia się podczas snu
- fala Theta -(częstotliwość 3,5-8 Hz) ten rodzaj fal pojawia się w momencie hipnozy, ale i również podczas procesu pamięciowego. Pojawienie się tych fal oznacza również zaburzenia emocjonalne
W przypadku złej pracy mózgu uwidacznia się zaburzenie amplitudy i częstotliwości fal.
Jak wygląda prawidłowy zapis EEG
W prawidłowym wyniku EEG fale Alfa pojawiają się przy płacie ciemieniowym i potylicznym. Fale Beta są obecne przy przednich płatach. W niektórych przypadkach uznaje się za normę widoczność fal Theta.
Nieprawidłowy wynik EEG pokazuje pojawienie się patologicznych zmian, do patologii zalicza się również fale Theta, ale nie w każdym przypadku, dlatego nie należy samemu interpretować wyników badań, bo nie każda anomalia wskazuje na chorobę.
Czy EEG wykonuje się u dzieci?
EEG jest badaniem bezpiecznym dla dzieci. Wykonuje się je również u niemowlaków. Podczas badania u małych dzieci może przebywać z nim rodzic.
Czy EEG jest badaniem płatnym?
EEG jest badaniem wykonywanym na Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak należy uzyskać skierowanie od specjalisty. Istnieje możliwość wykonywania badania prywatnie.
EEG jest badaniem kluczowym w diagnostyce wielu chorób. Pomaga wykluczyć oraz potwierdzić wiele chorób. Należy zawsze pamiętać, że wykonywanie badań jest kluczowe nawet w momencie potwierdzenia diagnozy, dlatego że wczesne wykrycie odchyleń pomaga wdrożyć wczesne leczenie.
komentarze (0)