Wpływ światła niebieskiego na nasz organizm

Obecne czasy zmuszają nas do spędzania ogromnej ilości czasu przed ekranami telefonów, tabletów, monitorów i telewizorów. Czy to powoduje negatywny wpływ na organizm? Jak światło niebieskie wpływa na nasz mózg oraz wzrok? Ostatnie badania dowodzą, że przeciętny Polak spędza około 6 godzin dziennie przed ekranami. 

Czym jest światło niebieskie?

Światło niebieskie jest składową światła słonecznego i w niewielkich ilościach jest korzystne dla naszego organizmu. Światło niebieskie dzieli się jeszcze na pasma. Pasmo niebieskoturkusowe to te, które wpływa korzystnie na organizm, między innymi na dobry nastrój oraz korzystnie wpływa na nasz wzrok. Światło niebieskofioletowe w nadmiarze zwiększa ryzyko zachorowania na zwyrodnienia plamki żółtej. Światło niebieskofioletowe jest niebezpieczne, bo dociera do głębokich struktur oka. Tak więc największe zagrożenie stanowi dla nas światło niebieskofioletowe, które występuje naturalnie, ale również jest emitowane przez ekrany nowoczesnych urządzeń. Ciekawostką jest to, że choć więcej światła fioletowoniebieskiego emituje słońce, to prawdziwym zagrożeniem są urządzenia elektroniczne. Dzieje się tak ze względu na ilość czasu jaką spędzamy przed ekranami. Światło niebieskofioletowe jest zagrożeniem nie tylko dla dorosłych, ale zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Obecny czas pandemii nie sprzyja poprawie sytuacji, zdalne nauczanie oraz ograniczenia spędzania aktywnie czasu na świeżym powietrzu przyczyniają się do pogłębienia problemu. Spędzanie dużej ilości czasu przed ekranami powoduje między innymi uczucie ciągłego zmęczenia, suchość oczu, problemy z widzeniem oraz bóle migrenowe. 

Dlaczego światło niebieskie jest szkodliwe?

Światło niebieskie wpływa na wydzielanie melatoniny, a hormon ten odpowiada za regulowanie cyklu dobowego. Melatonina wytwarzana jest naturalnie w organizmie po zapadnięciu zmroku. Hormon ten jest wytwarzany w szyszynce, a informację o czasie jej wytwarzania otrzymuje mózg poprzez wzrok, który informuje o zmianie natężenia światła w otoczeniu. Kiedy nasz organizm wytwarza odpowiednio dużą ilość melatoniny, nasz organizm staje się senny. Największe natężenie światła niebieskiego emitowanego ze słońca pojawia się w godzinach rannych, dlatego kiedy z rana świeci słońce, jesteśmy pełni energii, zaś kiedy spędzamy wieczory na przeglądaniu telefonu, oglądamy telewizję lub pracujemy przed monitorem, nasz organizm dostaje sprzeczne informacje i możemy stać się bardziej pobudzeni. Światło niebieskofioletowe w szczególności wpływa negatywnie na dwie grupy ludzi. Pierwszą z nich są dzieci, gdyż ich soczewki wewnątrzgałkowe są przejrzyste i filtrują mniej światła. Drugą grupą są osoby po 45 roku życia, których organizm jest mniej odporny na czynniki środowiskowe i bardziej podatny na uszkodzenia narządów. Warto w tym wieku zadbać o wzrok i nie narażać go na nadmierne obciążenie. Utrata wzroku powoduje problemy z samodzielnością i zmniejszenie komfortu życia. Cykl dobowy jest bardzo ważnym elementem, który wpływa na cały organizm. Jego zaburzenie może powodować  problemy z koncentracją, obniżony nastrój i spadek produktywności. Dzieci spędzające dużą ilość czasu przed ekranami mogą mieć problemy z nauką, a nawet posiadać problemy w okazywaniu emocji. 

Wpływ światła niebieskiego na oczy

Światło niebieskie przyczynia się do degeneracji komórek siatkówki, w efekcie czego może dojść do uszkodzenia plamki żółtej. Narażanie wzroku na ekspozycję światła niebieskiego może doprowadzić do procesu mętnienia soczewki. Społeczeństwo w dzisiejszych czasach coraz częściej doświadcza cyfrowego zmęczenia oczu, które polega na:

  • rozmazanym polu widzenia
  • braku koncentracji
  • suchości oczu
  • bólach szyi
  • bólach pleców
  • przewlekłym zmęczeniem

Wpływ światła niebieskiego na dzieci

Dzieci to grupa użytkowników urządzeń elektrycznych, które są niezmiernie narażone na nadmierną ekspozycję na światło niebieskie. Dostępność tabletów i urządzeń, które zachęcają małych użytkowników do grania, nie ułatwia wprowadzania ograniczeń przez rodziców. Dzieci spędzające czas przed telefonami i tabletami mają problemy z emocjami, są rozdrażnione i mało kreatywne. Obecnie smartfony nazywa się potocznie smoczkiem XXI wieku, wynika to z dawania dziecku telefonu w momencie, w którym chcemy mieć chwilę dla siebie. Nie jest to jednak odpowiednie zachowanie. W ten sposób robimy dziecku krzywdę, narażamy je na ryzyko zachorowania na choroby oczu oraz przyczyniamy się do powstawania zaburzeń na wielu płaszczyznach. Obecne badania dowodzą, że cyber dzieci mają problem w nawiązywaniu nowych relacji oraz organizowaniem sobie czasu wolnego. 

Jak chronić siebie i swoje dzieci przed światłem niebieskim?

Obecnie istnieje wiele rozwiązań, które ułatwią nam ochronę naszego wzroku. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zrezygnowanie z częstego użytkowania urządzeń emitujących światło niebieskie. Jeśli pracujemy zdalnie lub jesteśmy narażeni na emitowanie promieni niebieskofioletowych, możemy zainwestować w okulary posiadające filtr światła niebieskiego. Świadomość użytkowników stale rośnie, dlatego też popularni producenci wyposażają swoje urządzenia we wbudowane filtry, które można samodzielnie włączać.  

Światło niebieskie jest wszechobecne i nie da się go całkowicie wyeliminować, jednak możemy sami zrezygnować z codziennego przeglądania popularnych portali przed snem. Spędzanie czasu przed urządzeniami XXI nie tylko negatywnie wpływa na wzrok i zaburza rytm dobowy, ale również prowadzi do otyłości, a co za tym idzie - wielu chorób cywilizacyjnych. Dlatego spędzajmy jak najwięcej czasu na aktywności fizycznej na świeżym powietrzu i ograniczajmy korzystanie ze smartfonów. 

Powiązane produkty

komentarze (1)

    • Karol
    • 2021-05-12 10:55:22
    Przy pracy zdalnej i ciągłych problemach z oczami pomaga mi softeye net w wygodnych minimsach
Product added to compare.