Jak melatonina działa na organizm?

Melatonina jest substancją, która jest naturalnie produkowana w organizmie po zapadnięciu zmroku. Podawana w suplementach i lekach dostępnych w aptece jest uważana za składnik niwelujący problemy ze snem oraz zaburzenia rytmu dobowego. Melatonina bowiem wpływa również na inne aspekty życia. 

Czym jest melatonina?

Melatonina jest substancją, które jest naturalnie produkowana przez nasz organizm po zmierzchu. Po zapadnięciu zmroku nasze oczy wysyłają sygnał do mózgu i na skutek tego w szyszynce produkowana jest właśnie melatonina. Zaczyna się proces produkcji substancji, która powoduje u nas senność. Melatonina więc odpowiada za rytm dobowy, dzięki niej nasz organizm odczuwa zmienność nocy i dni. Największe stężenie melatoniny w organizmie występuje między 24 a 3 nad ranem.

Melatonina w leczeniu bezsenności?

Melatonina to substancja, która informuje nasz organizm o potrzebie snu. Oznacza to, że jest niezbędna do zachowania odpowiedniego funkcjonowania. Jest stosowana podczas leczenia bezsenności, jednak skuteczna okaże się też w przypadku zaburzeń z powodu braku jej naturalnego procesu wydzielania. Jest odpowiednia do stosowania u osób pracujących w trybie zmianowym, u pacjentów z opóźnioną fazą snu, osób często podróżujących do innych stref czasowych. Bezsenność przewlekła może mieć różne przyczyny, dlatego melatonina jest stosowana w przewlekłej bezsenności jako substancja regulująca rytm dobowy. Pomaga zsynchronizować naturalnie występujące procesy biologiczne. Zadziała jednak wtedy, kiedy będzie przyjmowana o odpowiedniej godzinie. Pacjenci muszą stosować się do zaleceń, aby uzyskać pożądane rezultaty. Niezmiernie trudne jest regulowanie procesu u osób po 50 roku życia, w tym wieku proces wydzielania melatoniny w organizmie jest mocno ograniczony. Z pomocą wtedy przychodzą leki zawierające melatoninę o przedłużonym uwalnianiu. Takie leki można jedynie uzyskać na receptę. Tego typu leki pomogą w zasypianiu oraz poprawią jakość snu. 

Dlaczego zaburzenia snu są dziś problemem powszechnym?

W dzisiejszych czasach na zaburzenia snu cierpi bardzo dużo ludzi młodych. Praca zmianowa, późne kładzenie się spać, a także korzystanie z laptopów i telefonów komórkowych późnym wieczorem zmieniają rytm dobowy. Taki styl życia niezgodny z naturalnym rytmem biologicznym prowadzi do przewlekłego zmęczenia, braku koncentracji i rozdrażnienia. Diametralna zmiana stylu życia często nie przynosi pozytywnych skutków. Pacjent nawet jeśli położy się danego dnia wcześniej i tak wstaje zmęczony. Rozregulowany rytm dobowy prowadzi do długotrwałych zaburzeń. W tej grupie pacjentów można zastosować właśnie melatoninę.

Zaburzenia snu u osób po 50 roku życia

Osoby po 50 roku życia mają w większości zaburzenia dotyczące fazy snu, a mianowicie osoby w tym wieku często budzą się przedwcześnie. Ich organizm po krótkim śnie jest zregenerowany i w tym przypadku można również stosować melatoninę. 

Jakie są przyczyny problemów ze snem?

Istnieje szereg czynników wpływających na zaburzenia snu. Do przyczyn problemów ze snem zaliczamy:

  • emocje, które pobudzają organizm
  • chrapanie partnera
  • światło latarni 
  • okres menopauzy
  • choroby takie jak refluks, depresja, astma
  • praca zmianowa
  • zmiana strefy czasowej
  • niektóre leki
  • hałaśliwi sąsiedzi

Ile melatoniny jest produkowane w naszym organizmie?

Melatonina to naturalnie występujący hormon w naszym organizmie, którego produkcja następuje po zapadnięciu zmroku. Poziom tego hormonu jest zależny od wieku. Najwięcej melatoniny posiadają małe dzieci, wraz z wiekiem poziom melatoniny spada. Jakie są normy melatoniny?

  • dzieci od 1 do 3 roku życia -250 pg/ml
  • dzieci od 8 do 15 roku życia - od 120 do 180 pg/ml
  • dorośli 70-80 pg/ml
  • osoby starsze od 65 do 85 roku życia - 20-30 pg/ml

Poziom melatoniny jest zmienny w zależności od wieku oraz pory dnia. 

Jak melatonina działa na organizm?

Obecne badania potwierdzają skuteczność w leczeniu bezsenności i problemów z zasypianiem. Przyjmowanie melatoniny na dwie godziny przed snem ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Melatonina podpowiada organizmowi, że nadeszła godzina snu. W przypadku występowania chorób związanych z zaburzeniami hormonalnymi melatonina może okazać się nieskuteczna. Dlatego kluczem w leczeniu problemów ze snem jest znalezienie przyczyny. 

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania melatoniny?

Istnieje grupa pacjentów, u których nie należy stosować melatoniny. Należą do niej osoby:

  • nadwrażliwe na melatoninę
  • chorujące na choroby wątroby
  • pacjenci z chorobą alkoholową
  • osoby z chorobami autoimmunologicznymi
  • dzieci, kobiety w ciąży i mamy karmiące

Możliwe działania niepożądane po stosowaniu melatoniny

Pacjenci przyjmujący melatoninę mogą doświadczyć działań niepożądanych. Najczęściej są to bóle głowy, senność i nudności. Należy również wiedzieć, że hormon ten może wchodzić w reakcję z innymi lekami. Zaleca się skonsultować z lekarzem przed przyjmowaniem melatoniny w przypadku brania leków przeciwdepresyjnych, regulujących ciśnienie krwi i rozrzedzających krew.

Melatonina z apteki

W naszej aptece istnieje szereg suplementów zawierających melatoninę. Do najpopularniejszych zaliczamy:

Warto pamiętać, że przed przyjmowaniem suplementów zawierających melatoninę należy poinformować farmaceutę lub lekarza o wszystkich chorobach oraz lekach przyjmowanych regularnie. 

W przypadku występowania bezsenności należy przede wszystkim zmienić swój tryb życia, tzn. ograniczyć sytuacje, które mogą mieć wpływ na zaburzenie zegara biologicznego. Późne chodzenie spać, długie oglądanie telewizji lub spędzanie czasu na telefonie może skutkować przewlekłymi problemami ze snem. Dodatkowo należy wiedzieć, że światło emitowane z urządzeń takich jak telefon, czy telewizor mają negatywny wpływ na produkcję melatoniny w organizmie. Dlatego nie należy wieczorami spędzać czasu np. oglądając film lub przeglądając media społecznościowe. Melatonina odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie ludzkim i jej niedobór prowadzi do obniżenia jakości życia poprzez zaburzenia koncentracji oraz przewlekłe zmęczenie wynikające ze złej jakości snu. Sen jest bardzo ważnym elementem w życiu człowieka, źle zregenerowany organizm posiada również słabszą odporność. Zadbajmy o jakość naszego snu!

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.