Wpływ stresu na zdrowie

Stres jest obecny w życiu każdego z nas. Może być wywołany czynnikiem psychicznym lub fizycznym. Jest to normalna reakcja na różne sytuacje życiowe, niemniej jednak stres wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Stres w badaniach naukowych

Pojęcie stresu zostało wprowadzone przez Hansa Hugona Selye’a, poświęcił on ponad połowę swojego życia nad pracami naukowymi, badając wpływ stresu na zdrowie. To on jako pierwszy postawił hipotezę, że stres często jest przyczyną powstawania wielu chorób u człowieka. Dr Stress, bo tak potocznie go nazywano, napisał ponad 1500 artykułów i 30 książek, w których zgłębił skutki niezdolności człowieka do radzenia sobie ze stresem. 

Jak działa stres?

Podczas sytuacji stresowych zachodzi szereg zmian w ciele ludzkim. Pod wpływem czynnika wywołującego zagrożenie zostaje aktywowany system sympatyczny, nadnercza wydziela adrenalinę, zwiększa się ciśnienie krwi, przyspiesza akcja serca. Sytuacje stresowe wpływają na układ nerwowy, a w zasadzie głównie na podwzgórze i przysadkę. Zwiększony poziom adrenaliny daje organizmowi informację, że należy walczyć lub uciekać. Dodatkowo w organizmie zwiększa się poziom kortyzolu, a jednocześnie zmniejsza się poziom serotoniny i dopaminy, czyli hormonu odpowiadającego za szczęście. 

Rodzaje stresu

Stres jest elementem, którego nie da się wykluczyć z codziennego życia. Jest obecny u każdego z nas, jedni radzą sobie z nim lepiej, drudzy zaś gorzej. Istnieje podział na stres negatywny i pozytywny.

Stres pozytywny, czyli eustres jest to stan, który powstaje na skutek pozytywnych emocji, jest często zauważalny podczas ważnych wydarzeń. Ten rodzaj stresu działa mobilizacyjnie. Często jest obecny u sportowców przed zawodami lub u ludzi podchodzących do egzaminów. 

Stres negatywny, czyli dystres to stan w którym nasz organizm zostaje sparaliżowany umysłowo i fizycznie. Pacjenci doświadczający tego rodzaju stresu nie potrafią logicznie myśleć, mają problem z określeniem swoich potrzeb słowami lub po prostu nie są zdolni normalnie funkcjonować. 

Stres ma negatywny wpływ wtedy, gdy jest długotrwały i to właśnie takiego rodzaju stres może przyczynić się do powstawania wielu chorób.

Objawy stresu

Nie każdy organizm reaguje na stres jednakowo. Wynika to z tego, że niektóre organizmy po prostu lepiej znoszą sytuacje stresowe. Do charakterystycznych objawów stresu zaliczamy:

  • drżenie rąk
  • nadmierną potliwość
  • przyspieszony oddech
  • pojawianie się rumieńców na twarzy
  • bóle brzucha
  • biegunki
  • wymioty
  • obniżone libido
  • bezsenność
  • kołatania serca

Skutki długotrwałego stresu

Serce - jednym z narządów, które znacznie odczuwa skutki długotrwałego stresu jest serce. Narząd ten jest narażony na wzmożoną pracę. Osoby, które długotrwale odczuwają stres, są narażone na zaburzenia takie jak kołatania. Pacjenci powinni udać się do lekarza, jeśli zauważają u siebie takie objawy.

Układ pokarmowy - stres wpływa również na układ trawienny, powoduje między innymi powstawanie wrzodów żołądka. Podczas długotrwałego stresu w organizmie wydzielana jest adrenalina, która ma negatywny wpływ na śluzówkę układu pokarmowego. Objawy, które powinny wzbudzić niepokój to bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki, zaparcia, brak apetytu.

Wypadanie włosów - stres powoduje problemy skóry owłosionej. Przewlekły stres może prowadzić do łysienia plackowatego oraz do nadmiernego wypadania włosów.

Nadwaga - w warunkach stresogennych w organizmie utrzymuje się podwyższony poziom kortyzolu, a co za tym idzie, organizm zaczyna mieć problem z przetworzeniem cukru we krwi. Organizm narażony na przewlekły stres jest narażony na zwiększenie masy ciała. 

Wysypka- organizm, który jest narażony na działanie stresu, odpowiada wzmożoną pracą układu immunologicznego. Organizm zaczyna produkować nadmiar histaminy, który powoduje powstawanie wysypki 

Choroby autoimmunologiczne - u osób narażonych na przewlekły stres zwiększa się ryzyko występowania chorób autoimmunologicznych. Stres jest czynnikiem, który zalicza się do przyczyn powstawania chorób autoagresywnych. Obecnie na świecie na tego typu choroby leczy się coraz więcej pacjentów. Do chorób autoimmunologicznych, które mogą powstawać na skutek długotrwałego stresu, zaliczamy choroby tarczycy oraz reumatoidalne zapalenie stawów. 

Stres ma ogromny wpływ na zdrowie. Wynikiem ciągłego napięcia nerwowego jest zaburzenie pracy całego organizmu. Problemy dotyczą różnych układów, co wiąże się z różnymi konsekwencjami. W przypadku nie radzenia sobie z negatywnymi emocjami, można wspomóc organizm środkami farmakologicznymi. W aptece dostępne są suplementy, które pomogą w ograniczeniu napięcia i ułatwią zasypianie.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.