- News
- 0 polubienia
- 347 widoki
- 0 comments
- wiesiołek, wiesiołek zastosowanie, właściwości wiesiołka, olej z wiesiołka, wiesiołek działa na
Wiesiołek to popularna roślina, która często znajduje swoje zastosowanie w lecznictwie i kosmetologii. Do produkcji suplementów oraz kosmetyków wykorzystuje się głównie nasiona tej drogocennej rośliny. Wszystko to zawdzięczamy ich drogocennym właściwościom. Wiesiołek jest rośliną, która zdobywa ostatnimi czasy dużą popularność wśród osób dbających o swoje zdrowie. Suplementy na bazie tego produktu możemy dostać w sklepach zielarskich i aptekach. Jak wiesiołek wpływa na organizm człowieka?
Uprawa i pochodzenie wiesiołka
Wiesiołek jest nazywany również rośliną księżycowego ogrodu. Roślina ta charakterystycznie kuli swoje kwiaty w dzień, a rozwija płatki nocą. Jej kwiaty odbijają światło księżyca, tworząc przy tym piękną poświatę. W Polsce występuje aż 28 odmian tej rośliny. Najbardziej popularnym gatunkiem jest wiesiołek dwuletni, który rośnie dziko na polanach. To właśnie z tej odmiany produkuje się popularny olejek z wiesiołka.
Właściwości wiesiołka
Olej z wiesiołka posiada w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie te z grupy omega ( linolowy i gamma-linolenowy). Dodatkowo w składzie tej rośliny znajdziemy wapń, magnez, cynk i selen. Wiesiołek, dzięki bogactwu w witaminy i kwasy, jest często używany profilaktycznie na wiele schorzeń. Jednym z nich jest miażdżyca - przyjmowanie oleju z wiesiołka wpływa na prawidłowy poziom lipidów w organizmie. Dodatkowo zapobiega powstawaniu zawałów serca i chorób niedokrwiennych. Coraz częściej olej z wiesiołka jest stosowany w suplementach polecanych dla kobiet z napięciem przedmiesiączkowym. Roślina ta wpływa na zmniejszenie objawów PMS. Dodatkowo normalizuje wahania nastroju i zmniejsza objawy migreny. Wiesiołek jest często używany w preparatach przeznaczonych dla seniorów, a to dlatego, że wspiera procesy pamięciowe oraz poprawia koncentrację. Wiesiołek ma również korzystny wpływ na urodę. Kosmetyki z zawartością oleju z wiesiołka wpływają na lepszą kondycję włosów oraz skóry i paznokci. Jak widać, roślina ta jest drogocenna i ma ogromne właściwości wpływające na różne procesy w organizmie ludzkim.
Podsumowując, korzystne działanie wiesiołka polega na tym, że:
- zwiększa odporność organizmu
- działa uspokajająco
- normalizuje hormony
- wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, trądziku i zmian skórnych
- odpowiednio stosowany wpływa na zmniejszenie ciśnienia oraz działa przeciwzakrzepowo
- wpływa na zmniejszenie dolegliwości podczas zmian reumatycznych
- ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne
- leczy stany zapalne gardła
- leczy dolegliwości układu pokarmowego np. biegunki oraz zaburzenia w pracy układu trawiennego
Obecnie stosuje się również olejek z wiesiołka pomocniczo w leczeniu stwardnienia rozsianego. Badania dowodzą, że ma on wpływ na zmniejszenie objawów u pacjentów z SMA.
Przeciwwskazania do stosowania wiesiołka
Wiesiołek mimo prozdrowotnych właściwości nie jest zalecany dla wszystkich. Uważa się, że dzieci poniżej 12. roku życia nie powinny stosować olejku z wiesiołka. Dodatkowo kobiety w ciąży nie należą do grupy, która może go spożywać. Podczas stosowania tej rośliny powinniśmy zwrócić uwagę, czy nie wpływa ona na metabolizm równocześnie przyjmowanych leków, a to dlatego, że roślina może mieć negatywny wpływ na organizm podczas terapii lekami z grupy antykoagulantów, fenotiazyny i leków przeciwpłytkowych. Zawsze przed zastosowaniem każdego suplementu lub leku należy sprawdzić na ulotce, czy dany preparat nie wchodzi w interakcje z przyjmowanymi lekami lub pokarmami.
komentarze (0)