Wcześniak czyli mały człowiek z wielkim bagażem

Wcześniak

Wcześniakami nazywamy dzieci urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Porody zakończone przed 22. tygodniem uważane są za poronienia ze względu na niedojrzałość organizmu. Za skrajne wcześniactwo uważa się urodzenie przed 28. tygodniem ciąży. W Polsce jest to problem, który dotyka wiele kobiet i ich pociech. Na tle krajów europejskich Polska odnotowuje największy procent dzieci urodzonych przedwcześnie. 

Wcześniak to ogromne wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale również dla lekarzy. Tydzień zakończenia ciąży ma ogromne znaczenie. Dzieci później urodzone mają większe szanse na przeżycie oraz mniejsze ryzyko powikłań zdrowotnych. 

Przyczyny wcześniactwa

Na przyczynę przedwczesnego porodu może składać się wiele czynników. Na większość z nich nie ma wpływu matka. Dzielimy jednak przyczyny na społeczne i medyczne.

  • Do społecznych przyczyn zaliczamy zaniedbania podczas ciąży, czyli brak badań i opieki lekarskiej. Tego rodzaju zaniedbania często są wynikiem statusu społecznego. Brak świadomości matki o potrzebie odpowiedniego dbania o swój stan zdrowia może przyczynić się do skrajnych zachowań. Do społecznych przyczyn zaliczamy również palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz narkotyków. 
  • Czynniki medyczne są często przyczyną przedwczesnych porodów. Wynika to między innymi z wad budowy oraz niewydolności szyjki macicy. Przyczyną może być zapalenie dróg rodnych, krwawienia podczas ciąży, stosowanie leków z grupy glikokortykosteroidów, choroby zakaźne czy wady łożyska. Częstą przyczyną są również choroby takie jak cukrzyca, anemia i nadciśnienie.

Wcześniaka rozpoznajemy po:

Wcześniaka charakteryzuje kilka cech neurologicznych oraz wyglądowych. Dziecko urodzone przedwcześnie jest pokryte mazią płodową, która w przebiegu normalnej ciąży znika po 36. tygodniu. Dodatkowo skóra wcześniaka jest bardzo cienka i nie posiada prawidłowo ukształtowanej tkanki tłuszczowej. Do charakterystycznych cech zaliczamy również brak chrząstki w małżowinie usznej, rozwija się ona po ukończeniu 34. tygodnia. U chłopców jądra zstępują w 37. tygodniu, dlatego u dzieci urodzonych wcześniej układ płciowy nie do końca będzie rozwinięty. Do cech neurologicznych zalicza się między innymi wyprostowane kończyny zaraz po urodzeniu oraz mniejsze napięcie mięśniowe. Do częstych cech neurologicznych zaliczamy zaburzenia systemu termoregulacji. Ponadto może występować szereg zaburzeń ze strony wielu narządów:

  • niedojrzałość układu oddechowego
  • niedojrzałość układu pokarmowego
  • skłonność do niedokrwistości
  • brak odruchu ssania 
  • niedojrzałość nerwowa
  • skłonność do wymiotów
  • nadmierna senność

Dziecko przebywające w łonie matki ma idealne warunki do rozwoju. Mimo tego, że medycyna wciąż się rozwija, żadna aparatura nie jest w stanie zastąpić naturalnego środowiska. Dziecko im dłużej jest połączone z matką, tym ma większe szanse na przeżycie i lepszy start po narodzeniu. 

Opieka zdrowotna wcześniaków

Dzieci urodzone przedwcześnie są pod opieką neonatologów. U dzieci wykonuje się szereg badań, które pomagają w określeniu stanu zdrowia. Często występuje niedorozwój psychoruchowy, z tego względu wdrażana jest rehabilitacja już w pierwszych dobach dziecka. Kiedy rodzic opuszcza szpital z maleństwem dostaje szereg zaleceń dotyczących zarówno opieki zdrowotnej, jak i pielęgnacji. 

Rozwój wcześniaka

W początkowej fazie życia wcześniaka jego rozwój ocenia się za pomocą wieku skorygowanego. Oznacza to, że odlicza się od wieku dziecka tygodnie, które powinien spędzić w łonie matki. Dzieci przedwcześnie urodzone wymagają więcej czasu na naukę nowych rzeczy. Rozwój dziecka może się różnić. Najczęściej występują okresy zmienne. W jednym momencie dziecko rozwija się prawidłowo, a zaraz może pojawić się przestój w nabywaniu nowych umiejętności. Trzeba jednak liczyć się z możliwością opóźnienia pewnych etapów w rozwoju, a do najczęstszych zaliczamy późniejsze siadanie. Mogą również występować problemy ze słuchem i wzrokiem. Zdarzają się przypadki dzieci, u których występuje dziecięce porażenie mózgowe. Charakteryzuje się ono uszkodzeniem struktur mózgu o charakterze stałym, co skutkuje upośledzeniem rozwoju psychoruchowego na stałe. 

Mimo wielu przeszkód, jakie muszą pokonać dzieci przedwcześnie urodzone, posiadają one ogromną siłę walki. Często mówi się, że to malutkie istoty urodzone z wielkim bagażem. Należy pamiętać, że medycyna wciąż się rozwija i nadal wdrażane są najlepsze rozwiązania, które pomagają przetrwać najtrudniejszy czas i wspomóc rozwój malutkiej istoty.

Powiązane produkty

Termometr bezdotykowy Pempa... Termometr bezdotykowy Pempa... 2
Dostępny
Termometry

Termometr bezdotykowy Pempa T200, 1szt.

CHDE POLSKA SP. S.A.
2 Reviews
104,65 zł
 Wskazania: Pomiar temperatury ciała Pomiar temperatury otoczenia Pomiar temperatury obiektów

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.