Przyczyny anemii w ciąży

Anemia to stan, w którym występuje niedobór żelaza w organizmie. Anemia często występuje u kobiet ciężarnych ze względu na zmiany fizjologiczne, które zachodzą podczas 9 miesięcy ciąży. Zaburzenia poziomu żelaza mogą skutkować przedwczesnym porodem, dlatego kobiety nie powinny lekceważyć tego stanu. Anemia może również skutkować niską wagą urodzeniową płodu lub niedotlenieniem. Istnieje skuteczna metoda uzupełniania żelaza za pomocą ogólnodostępnych suplementów i leków przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Co warto wiedzieć o anemii?

Dlaczego anemia często dotyka kobiety w ciąży?

Anemia to stan, w którym poziom żelaza spada poniżej ustalonych norm. U kobiet w ciąży dochodzi do zwiększenia objętości krwi i jej rozcieńczenia. Dlatego też liczba czerwonych krwinek, hemoglobina oraz hematokryt są obniżone. Anemia zaczyna się w momencie niedoboru pierwiastka żelaza, który jest niezbędny w procesie produkowania krwi. O anemii mówimy w momencie spadku hemoglobiny lub hematokrytu poniżej ustalonych norm. Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, które mogą powodować zaburzenia różnych parametrów. Dlatego też szczególnie pilnuje się badań laboratoryjnych, aby wykluczyć wszystkie zaistniałe nieprawidłowości. 

Jakie są przyczyny anemii w ciąży?

Główną przyczyną występowania anemii jest niedobór żelaza, który może być spowodowany problemami z wchłanianiem lub złą dietą. Żelazo jest pierwiastkiem, którego nie może zabraknąć w organizmie kobiety w ciąży. Pierwiastek ten wiąże tlen we krwi, a co za tym idzie dotlenia płód. Ciąża jest również obarczona dolegliwościami takimi jak wymioty lub zmiana dotychczasowego odżywiania ze względu na upodobanie innych smaków niż przed ciążą. Takie sytuacje często prowadzą do niedoborów żelaza i złego samopoczucia.

Objawy anemii w ciąży

Anemia w ciąży często jest ciężka do zdiagnozowania przez samą pacjentkę. Zmęczenie występujące podczas ciąży jest uważane za normalną sytuację, ze względu na obecny stan. Nie łączy się zmęczenia z zaburzeniami poziomu witamin i minerałów. Istnieje jednak szereg objawów, które sugerują anemię:

  • zmęczenie
  • zaburzenia koncentracji
  • brak odporności
  • wypadanie włosów
  • łamliwość paznokci
  • obniżona tolerancja na wysiłek
  • senność
  • bóle głowy
  • problemy z połykaniem
  • gładki język

W przypadku występowania zaawansowanej anemii pojawia się problem ze śluzówkami, które tracą kolor. Dodatkowo u pacjentki mogą wystąpić duszności, tachykardia, objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia widzenia i mówienia oraz bóle brzucha. 

Skutki nieleczonej anemii w ciąży

Nieleczona anemia jest bezpośrednim zagrożeniem dla płodu. Podczas anemii w I trymestrze może powodować powstawanie wad rozwojowych u dziecka oraz uniemożliwić zagnieżdżenie się jaja płodowego. Anemia w ciąży jest dość częstym zjawiskiem, jednak ryzyko wad występuje w anemii zaawansowanej.

Co przyczynia się do występowania anemii w ciąży?

Istnieje szereg czynników, które mogą zwiększyć ryzyko występowania anemii w ciąży. Wrodzone choroby krwi są bezpośrednim zagrożeniem występowania anemii w ciąży. Dodatkowo uważa się, że kobiety spożywające alkohol, palące papierosy oraz niestosujące odpowiedniej diety bogatej w witaminy i minerały są bardziej narażone na występowanie anemii. Anemię mogą również wywoływać choroby układu pokarmowego, które często powodują zaburzone wchłanianie. 

Jak diagnozuje się anemię w ciąży?

Lekarz prowadzący zdiagnozuje anemię na podstawie regularnie wykonywanych badań laboratoryjnych. Podczas ciąży badania kontrolne są wykonywane co 4-6 tygodni, dlatego też anemię w większości przypadków diagnozuje się we wczesnym stadium. 

Jak leczy się anemię w ciąży?

W zależności od zaawansowanie choroby, stosuje się leki uzupełniające żelazo w różnych dawkach. Podczas brania żelaza należy pamiętać, że trzeba je przyjmować około 40 minut przed posiłkiem. Spożywane pokarmy mogą wpłynąć na słabszą przyswajalność tego pierwiastka. 

Jak zapobiegać anemii?

Jedyną receptą na odpowiedni poziom mikroelementów jest stosowanie odpowiedniej diety. Nie jest zalecane spożywanie herbaty i kawy przez kobiety ciężarne, które zaburzają wchłanianie żelaza. 

Które produkty są bogate w żelazo?

Kobiety ciężarne, aby zapobiec niedoborom, powinny przyjmować produkty zawierające odpowiednią ilość żelaza. Do tych produktów zaliczamy: mięso wołowe, wieprzowe, jagnięce, ryby i owoce morza, brokuł, kapusta włoska, zielony groszek, biała fasola, pieczywo pełnoziarniste, jaja.

Anemia w ciąży jest stanem, którego powinniśmy unikać. Ze względu na występowanie wad rozwojowych płodu oraz przedwczesnego porodu powinniśmy monitorować swój stan zdrowia, aby uniknąć sytuacji, w której pojawi się niedobór żelaza. Należy pamiętać, że najlepszym suplementem jest odpowiednia żywność. Dlatego starajmy się uzupełniać niedobory w naturalny sposób, za pomocą dobrze zbilansowanej diety.

Powiązane produkty

Biofer, tabletki, 60 szt.
Dostępny
Żelazo

Biofer, tabletki, 60 szt.

ORKLA CARE S.A.
20,26 zł
Wskazania: Dla kobiet planujących ciążę lub będących w pierwszym trymestrze ciąży Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.