Wady postawy - przyczyny powstawania i leczenie

Wady postawy są obecne w każdym wieku. Mogą pojawić się już w wieku przedszkolnym i w większości przypadków problem zauważa lekarz pierwszego kontaktu lub opiekun w placówkach szkolnych. Czy wady postawy są problemem powszechnym czy rzadką przypadłością? Jak zapobiegać wadom postawy i czy można je skutecznie wyleczyć?

Wady postawy powstają na skutek wielu czynników. Na nasz organizm wpływa między innymi dieta, aktywność fizyczna i uwarunkowania genetyczne. Nie są to jedyne czynniki, które wpływają na wygląd naszego ciała. Dochodzą do nich ewentualne choroby, wykonywana praca lub po prostu źle wyrobione nawyki. Jeśli wspominamy o wadach postawy, przychodzą nam na myśl przede wszystkim wady obecne u dzieci. Jednak w obecnych czasach wady postawy występują również u dorosłych. Warto pochylić się nad problemem, bo nawet w dorosłym wieku odpowiednie ćwiczenia pomagają przywrócić nam całkowitą sprawność, która nie jest obciążona bólem podczas wykonywania prostych czynności.

Czym są wady postawy?

Na prawidłową postawę ciała wpływa wiele elementów. Na utrzymanie prawidłowej postawy ma wpływ układ kostno-stawowy, nerwowy oraz mięśniowy. Jeśli mamy do czynienia z patologiczną zmianą w jednym z tych układów, dochodzi do nieprawidłowego ukształtowania się ciała, czyli wady postawy. Wady postawy analizuje się na podstawie ustawienia głowy, fizjologicznego wygięcia kręgosłupa, wysklepienia klatki piersiowej, położenia miednicy i kończyn oraz wysklepienia stóp.

Przyczyny powstawania wad postawy 

Główną przyczyną wad postawy jest siedzący tryb życia, zbyt mało ruchu podczas okresu dojrzewania i złe nawyki. Za wady postawy odpowiada również zbyt duże obciążenie w postaci noszenia zbyt ciężkiego plecaka w wieku szkolnym oraz źle dobrane pozycje podczas wykonywania codziennych czynności. Przyczyną wady postawy może być również wrodzona patologia układu kostno-mięśniowego lub aparatu ruchowego, czyli np. dysplazja stawu biodrowego. Do przyczyn powstawania wad postawy zaliczamy również nadwagę. Zbędne kilogramy wpływają na obciążenie stawów, a co za tym idzie - powstawania w nich patologicznych zmian. 

Skutki wad postawy

Na skutek złej postawy może dojść do powstawania patologicznych zmian, które mogą znacznie obniżyć jakość życia. Może pojawić się przykurcz zgięciowy w stawach biodrowych i kolanowych. Dodatkowo może pojawić się przykurcz piersiowy, który będzie skutkował uciekaniem barków do przodu i odstawaniem łopatek. Na skutek złej postawy dochodzi do pogłębienia lordozy szyjnej i lędźwiowej. Do tego mogą wystąpić wady stóp w postaci płaskostopia. Wszystkie te zaburzenia mogą prowadzić do zmniejszonej pojemności oddechowej płuc, problemów ze strony jelit i innych narządów. Takie zmiany mogą objawiać się zmniejszoną tolerancją na wysiłek.

Rodzaje wad postawy

Wyróżniamy kilka wad postawy:

skolioza - boczne skrzywienie kręgosłupa. Wada ta objawia się wykrzywieniem kręgosłupa na odcinku szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym. Skolioza posiada charakterystyczny objaw, jakim jest niesymetryczne ułożenie łopatek.

lordoza - wygięcie kręgosłupa do przodu na odcinku lędźwiowym

kifoza- wygięcie kręgosłupa w tył na odcinku piersiowym

plecy okrągłe - wada ta objawia się wysunięciem głowy i barków do przodu, dodatkowo łopatki są rozsunięte, a klatka piersiowa zapadnięta i spłaszczona. W przebiegu tej wady dochodzi również do zmniejszonego przodopochylenia miednicy.

plecy wklęsłe - wada ta objawia się wysunięciem: pośladków, brzucha oraz zmniejszeniem przodopochylenia miednicy.

plecy okrągło-wklęsłe - w przebiegu tej wady dochodzi do pogłębienia lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej. Dodatkowo następuje wysunięcie barków i brzucha do przodu, odstawienie łopatek, zmniejszenie przodopochylenia miednicy oraz uwypuklenie pośladków. 

plecy płaskie - plecy płaskie charakteryzują się opadniętymi barkami, odstającymi łopatkami, spłaszczoną klatką piersiową i obniżonymi narządami wewnętrznymi. 

Jak zapobiegać wadom postawy?

Jedyną skuteczną metodą zapobiegania powstawaniu wad postawy jest stosowanie odpowiedniej pozycji ciała oraz wdrażanie zdrowych nawyków od wieku dziecięcego. Jeśli natomiast dojdzie do rozwoju patologii w układzie kostnym, należy wdrożyć zabiegi rehabilitacyjne pod okiem specjalisty. Dodatkowo należy zmienić dotychczasowe nawyki, które mogą przyczyniać się do pogłębienia wad. Warto również wdrożyć aktywność fizyczną, która przyczyni się do wzmocnienia osłabionych mięśni. 

Leczenie wad postawy

W zaawansowanych przypadkach wady postawy są leczone operacyjnie, zaś te łagodniejsze wymagają ciężkiej i systematycznej pracy fizycznej w postaci ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że wady postawy nie powstają szybko i podobnie wygląda ich leczenie - jest po prostu długotrwałe. Dlatego nie warto od razu się zniechęcać, bo na efekty należy cierpliwie czekać. Wady postawy z wieku dziecięcego odbiją piętno w wieku dorosłym. Oznacza to, że w młodym wieku nie odczuwamy dolegliwości bólowych, bo pojawiają się one znacznie później. 

Na wady postawy istnieje jedna rada. Wczesna diagnoza umożliwia szybką reakcję w postaci korekty postawy i ćwiczeń, które zahamują i cofną rozwijającą się wadę. Chroni to przed powstawaniem zaawansowanych wad, które wymagają leczenia operacyjnego. Należy pamiętać, że narząd ruchu jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka, który wpływa na komfort naszego życia i codzienne funkcjonowanie, dlatego szczególnie powinniśmy o niego zadbać. Uczmy dzieci od małego prawidłowej postawy, regularnej aktywności fizycznej oraz prawidłowo zbilansowanej diety. I pamiętajmy, że przykład idzie z góry!

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.